nga AgroWeb më 14 shtator 2017

Pro Shëndetit. Çfarë Vlerash Nuk Duhen Humbur?

Ka shumë mënyra si kungulli mund të përfshihet në ushqimin tuaj, që nisin nga sallatat dhe mbarojnë tek reçelrat dhe ëmbëlsirat me këtë perime të vjeshtës. Përdorimi i kungujve është i mirë për zemrën pasi fibra, kaliumi dhe përmbajtja e vitaminës C në kungull mbështesin ...

nga AgroWeb më 18 gusht 2017

Qumështi i Gjirit Ushqen Dashurinë për Perimet

Qumështi i gjirit është ushquesi absolut për shëndetin e fëmijëve. E nëse ju nëna, do donit që fëmijët tuaj të ushqeheshin shëndetshëm gjatë gjithë jetës së tyre përmes frutave dhe perimeve, përpiquni vetë që gjatë kohës së gji dhënies të konsumoni sa më ...

nga AgroWeb më 11 gusht 2017

Si të Parandalojmë Alergjitë ndaj Frutave dhe Perimeve

Alergjitë ndaj frutave dhe perimeve mund të shkaktojnë simptoma të rënda të cilat për fat të mirë mund të trajtohen menjëherë. Megjithatë, kjo lloj alergjie e njohur si sindroma e alergjisë orale, parandalohet lehtësisht, duke qenë se nuk kërkon shmangien e plotë të frutave dhe perimeve që ...

nga AgroWeb më 23 gusht 2017

Frutat dhe Perimet për Shëndetin e Tiroides

Gjendra e tiroides ndodhet në pjesën e përparme të qafës dhe prodhon hormone të tiroides të cilat kanë një ndikim në zhvillimin fizik dhe mendor, zhvillimin e qelizave dhe metabolizmin. Sëmundjet ose çrrregullimet shëndetsore mund të ndikojnë funksionin e gjendrës tiroide duke shkaktuar një veprimtari ...

nga AgroWeb më 3 gusht 2017

Të Mirat e Fermerëve Në Supermarketet Shqiptare

Është piku i sezonit të prodhimit të fruta-perimeve. Shalqin, pjepër, mollë, dardhë, fiq, rrush, domate, kastraveca, kunguj, patëllxhanë e speca, mashurka e bamje. Të gjitha këto fruta e perime janë pjesë e menusë sonë të përditshme. Nga viti në vit, prodhimet shqiptare të fruta perimeve po shndë...

nga AgroWeb më 26 korrik 2017

Frutat e perimet në Shqipëri më shtrenjtë se në Evropë

E ndërsa debati për rritjen e çmimit të ujit është bërë më i nxehtë se moti, në Shqipëri një tjetër rritje çmimesh prej gati katër muajsh po rëndon xhepat e konsumatorëve shqiptarë. Jemi në kulmin e sezonit të prodhimit të fruta-perimeve por në Shqipëri konsumimi i kë...

nga AgroWeb më 13 korrik 2017

Barishtja e Qepujkave - Bima me Vlera të Pafundme

Edhe pse njihet me emër Italian, Erba cipollina, pra barishtja e qepujkave, bimën aromatike me vlera të padiskutueshme mund ta gjejmë edhe në tregun shqiptar. Në dukje ajo ngjan me qepën e njomë, sepse është jeshile dhe e gjatë por ka një aromë të lehtë ndryshe nga e qepës. Bima me emrin botanik Allium schoenoprasum, ...

nga AgroWeb më 13 shtator 2017

E Vërteta e Kripur e Turshive

Turshitë bëhen nëpërmjet një proçesi fermentimi që përshpejtohet falë përfshirjes së uthullës. Niveli i lartë i aciditetit tek perimet turshi shmang prishjen e tyre dhe kjo është një arsye e fortë përse turshitë ishin shumë të famshme përpara shpikjes së frigoriferit. Gjatë k...

nga AgroWeb më 18 korrik 2017

Kaktusi, Perimja me Vlera të Habitshme

Vlerat shëndetsore të kaktusit të ngrënshëm janë të shumëanshme dhe përfshijnë mbrojtjen e zemrës, përmirësimin e shëndetit të lëkurës, rregullimin dhe përmirësimin e tretjes, forcimin e sistemit imunitar, rregullimin e aktivitetit metabolik, formimin e kockave, kurimin e pagjumësisë dhe ...

nga AgroWeb më 12 korrik 2017

Uthulla e Mollës, Çelësi i Formës së Organizmit

Një studim i kohëve të fundit sugjeron se njerëzit që nuk i kanë qejf perimet, mund të tundohen më shumë prej tyre nëse ato janë të kombinuara me erëza, vajra dhe uthull. Studiuesit që ndërmorën studimin u servirën pjesëmarrësve perime si brokoli, karrota, bizele, këto të marinuara dhe jo t&...

nga AgroWeb më 12 korrik 2017

Si të Pastroni Siç Duhet Perimet dhe Frutat

Lexuesit e AgroWeb.org janë të mirëinformuar për rëndësinë e të ngrënit ushqime të pastra e pa kimikate. Tani që tregjet janë të mbushura me fruta dhe perime nga më të larmishmet, dëshira për t’i konsumuar menjëherë të vjen natyrshëm. AgroWeb.org do t’ju tregojë për disa ...

nga AgroWeb më 29 qershor 2017

Si të Zgjasni Freskinë e Frutave dhe Perimeve në Shtëpi

Të gjithë e dimë që mjafton një mollë e prishur për të kalbur gjithë shportën me mollë. Por a e dini që një mollë e kalbur mund të prishë edhe frutat që i keni vendosur aty pranë pa e menduar fort mirë? Disa fruta dhe perime shërbejnë si katalizatorë të kalbjes të simotrave t&...

nga AgroWeb më 12 maj 2017

Ha perime, shkëlqe në provime!

Fëmijët refuzojnë të hanë perime dhe barishte. U vjen natyrshëm të thonë ‘jo’, duke detyruar prindin të shpikë mënyra nga më të ndryshmet që t’i ushqejnë fëmijët me zarzavate. Një studim i kohëve të fundit ka treguar se fëmijët që ushqehen me perime në darkë...

nga AgroWeb më 14 korrik 2017

Perimet në Ballkon - Eksperienca Interesante e Dy Gazetareve

Perimet në ballkon kanë qenë shpesh pjesë e artikujve dhe këshillave të AgroWeb.org. Ermelinda Hoxhaj dhe Ola Mitre janë dy gazetare dhe dy nëna të reja, të cilat kanë vendosur që në ballkonet e tyre të mbjellin perime dhe luleshtrydhe. “Nxitje ka qenë AgroWeb. Lexuam shumë artikuj mbi rritjen e zarzavateve n&...

nga AgroWeb më 26 prill 2017

Dyfishohet eksporti i fruta-perimeve, 3-fishohet ai i vezëve

Bujqësia shqiptare po dominon treguesit ekonomik me shirfat pozitive jo vetëm të prodhimit por edhe të eksporteve bujqesore Made in Albania. Burime nga dikasteri i Bujqesise bëjnë të ditur se, ecuria pozitive në sektorin rural, është një dinamikë intensive dhe treguesi domethënës i kësaj dinamike, është rritja e ...

nga AgroWeb më 2 shtator 2017

Mbjellja e Rukolës Në Kushtet e Shtëpisë

Rukola është mbretëresha e barishteve të përdorura nga amvisat shqiptare, jo vetëm në shije por edhe në vlera. Si çdo barishte tjetër edhe rukola mund të rritet mirë dhe shëndetshëm në kushtet e shtëpisë. Në këtë artikull, AgroWeb.org do t’ju japë informacione të dobishme për...

nga AgroWeb më 22 gusht 2017

Vlerat Unike Shëndetësore të Kungujve të Njomë

A e dinit që kungujt e njomë, të cilët e kanë origjinën në kontinentin Amerikan, janë në të vërtetë një frut botanik, ndonëse ato konsiderohen si një perime në mbarë botën. Kungujt e njomë i përkasin varitetetit Cucurbita pepo, që përfshin edhe kungujt edhe trangujt. Lexoni më posht&...

nga AgroWeb më 23 prill 2017

Kungulli i freskët - Si ta mbjellim në vazo

Të mbushura me fibra, minerale dhe vitamina, kungujt janë ndër zarzavatet më të rëndësishme për trupin e njeriut. Edhe bebeve të vogla, veç patateve, supën ia fillojmë pikërisht me këtë perime superprodhuese, nga fundprilli dhe maji në shtator. Duke qenë kaq e rëndësishme në të ushqyerin ton&...

nga AgroWeb më 14 korrik 2017

Metodat e Mira Për Tharjen e Frutave në Shtëpi

Koha është shumë e mirë për të tharë frutat me duart e tua në shtëpi. Gjithashtu edhe kjo periudhë sjell disa produkte që më vonë do të mungojnë në treg. Qëllimi i tharjes është krijimi i frutave dhe perimeve të thata, të cilat mund të ruhen në temperaturë ambjenti për disa ...

nga AgroWeb më 3 prill 2017

Romaneska, Perimja e Re e Fermave Shqiptare

Romaneska është një nga perimet me interesante që mund të gjesh në treg. Ajo bie menjëherë në sy për shkak të formës dhe kurorës krejt jashtë të zakonshmes, e megjithatë ka shumë konsumatorë që hezitojnë ta përfshijnë në ushqimet e tyre të përditshme. Romaneska i pë...

nga AgroWeb më 7 korrik 2017

Lëngu Special i Frutave dhe Perimeve të Gjelbra

Lëngu i mollës jeshile, kivit dhe spinaqit është jo vetëm i shijshëm por edhe i pasur me ushqyes. Është mënyra e duhur për të nisur ditën. Lëngu i gjelbër nuk është i thartë, siç mund të mendoni falë mollëve jeshile dhe kivit. Në këtë stinë, spinaqi është ...

nga AgroWeb më 20 korrik 2017

E Vërteta e Frikës Ndaj Perimeve

Keni dëgjuar për Lakanofobinë? Bëhet fjalë për frikën e pajustifikuar ndaj perimeve. Fjala (Lachanaphobia) vjen nga Greqishtja e lashtë. Lachno do të thotë perime dhe Phobos nënkupton frikën e ushqyerjes me to. Shumë njerëz nuk i pëlqejnë perimet dhe i shmangin ato. Megjithatë, ata që vuajnë nga fobia ...

nga AgroWeb më 25 mars 2017

Si të Ushqeheni Shëndetshëm në Pranverë

Pranvera ka ardhur dhe bashkë me të edhe frutat dhe perimet që e shoqërojnë. Tregjet po mbushen me produkte të reja dhe tundimi për t’u ushqyer shëndetshëm është më i fortë se kurrë. Tani është periudha që të mbani premtimet që i bëtë vetes në vitin e ri për t'i kushtuar edhe m...

nga AgroWeb më 28 maj 2017

Pse Duhet të Mbillni Bimë Bashkë me Fëmijët

Mbjellja dhe rritja e një bime apo një perimeje është një proces i këndshëm që mund të tërheqë vëmendjen e fëmijëve, sidomos në rastet kur ata shohin se si një farë rritet e zhvillohet në një produkt që preket me dorë dhe konsumohet. Zbuloni pesë arsyet pse AgroWeb.org ju sugjeron të ...

nga AgroWeb më 16 qershor 2017

Perimet e Bardha dhe Lidhja Direkte me Mirëqënien e Organizmit

Disa ekspertë deklarojnë se perimet me ngjyrë janë të mira për shëndetin. Megjithatë, shumë konsumatorë kanë harruar ekzistencën e perimeve të bardha, të cilat kanë po aq vlera ushqyese sa ato me ngjyrë të errët. Sipas të dhënave të AgroWeb.org, lulelakra, qepët, kërpudhat, hudhra ...

nga AgroWeb më 19 qershor 2017

Kënaqësia e perimeve që rriten në shtëpi

Dëshironi të rrisni vetë perimet por nuk keni tokë mjaftueshëm? Mos u mërzisni, ka një zgjidhje edhe për këtë. AgroWeb.org do t’ju tregojë mënyrat më interesante për mbjelljen e perimeve në shtëpi. Ballkonet, papafingot dhe parmaku i dritareve janë vendndodhje ideale për rritjen e perimeve. Mjafton t&...

nga AgroWeb më 23 shkurt 2017

Më të Freskëtat e Shkurtit dhe Ëmimet e tyre

Muaji shkurt vjen me lajme të reja për tregun e fruta-perimeve në Shqipëri. Sipas të dhënave nga tregu Agro-Ushqimor Tiranë, prodhimi vendas i portokalleve dhe shegëve ka përfunduar, ndaj këto fruta importohen nga Greqia me çmimet respektive 60-90 lek/kg për portokallet dhe 200 lek/kg për shegët. Greqia mbetet partneri ...

nga AgroWeb më 3 korrik 2017

Frutat dhe Perimet që Nxisin Shëndetin Mendor

Të kesh shëndet të plotë, do të thotë të kesh një trup, mendje dhe shpirt të shëndetshëm. Këto janë tre përbërësit e një jete të ekuilibruar që ju mbajnë të lumtur dhe të fortë. Në shumicën e kohës, gjithë vëmendja jonë fokusohet tek gjendja fizike, nd&...

nga AgroWeb më 9 shtator 2017

Mënyra Mesdhetare e Jetëgjatësisë së Shqiptarëve

Specialistët e jetesës thonë që është e lehtë: Ushqehuni më shumë si një Mesdhetar. Po! Prindërit tuaj kishin shumë të drejtë kur iu ndiqnin nga mbrapa me pjatë në dorë për të ngrënë gjellën me zarzavate. Ushqyerja mesdhetare mbështetet shumë tek fruta perimet, arrorët me ...

nga AgroWeb më 3 shkurt 2017

Mungesë perimesh në Evropë, Britania nis shitjen me racion

Mendonim se njihej vetëm në Shqipëri, por ‘talloni’ i famshëm duket se nisur të aplikohet në Evropë. Shkak është bërë mungesa e perimeve në tregun evropian, pasojë e ngricave që sollën reduktim prodhimi. Rrjetet e supermarketeve gjigande në Britaninë e Madhe kanë nisur racionimin e perimeve. ...