nga AgroWeb më 11 qershor 2017

Formula organike kundër barishteve të këqija

Jemi në stinën e vrës dhe kopshtet tuaj janë veshur me shumë ngjyra të luleve dhe perimeve më të dashura. Për fat të keq, bashkë me to vijnë edhe barishtet e këqija që kanë tendencën të pushtojnë dhe zaptojnë gjithçka që u del përpara. Barishtet e këqija rishfaqen sado të p&...

nga AgroWeb më 10 maj 2017

Sllovakia Shkatërron Mollët Serbe me Pesticide

Autoritetet zyrtare të Sllovakisë kanë njoftuar publikisht të gjitha vendet e Bashkimit Europian që pas analizave të hollësishme, se një sasi e madhe mollësh me origjinë nga Serbia rezultojne me prani të lartë pesticidesh shumë të rrezikshme. Në datën 4 Maj 2017, zyrtarët sllovake të kontrollit doganor kan&...

nga AgroWeb më 14 korrik 2017

Perimet në Ballkon - Eksperienca Interesante e Dy Gazetareve

Perimet në ballkon kanë qenë shpesh pjesë e artikujve dhe këshillave të AgroWeb.org. Ermelinda Hoxhaj dhe Ola Mitre janë dy gazetare dhe dy nëna të reja, të cilat kanë vendosur që në ballkonet e tyre të mbjellin perime dhe luleshtrydhe. “Nxitje ka qenë AgroWeb. Lexuam shumë artikuj mbi rritjen e zarzavateve n&...

nga AgroWeb më 21 korrik 2017

Pesticidet Natyrale - Si t'i bëni vetë në shtëpi

Pamja që të ofrohet krejt papritmas në bahçen ose ballkonin e shtëpisë tënde kur insektet, kërmijtë e buburrecat t’i kanë ngrënë gjysmat e bimëve që i ke rritur me aq mund dhe përkujdesje nuk është e këndshme. E kjo skenë të vë përpara dilemës për të përdorur ...

nga AgroWeb më 24 nëntor 2016

Epoka e bujqësisë organike. Po Shqipëria?

Agro-ekologjia është gurthemeli i një bujqësie të qëndrueshme. Bëhet fjalë për shkencën dhe praktikën e aplikimit të koncepteve, principeve dhe njohurive ekologjike për planifikimin dhe administrimin e fermave të qëndrueshme. Agro-ekologjia ofron një gamë të gjerë zgjidhjesh për sulmet dhe presionet...

nga AgroWeb më 18 nëntor 2016

Rrushi Italian dhe Portokallet nga Afrika e Jugut Me Pesticide

Kohë të errëta për produktet italiane që eksportohen në vendet e Bashkimit Evropian. Pasi Gjermania futi në listën e zezë domatet qershiza të Italisë, një tjetër goditje vjen ndaj eksporteve ushqimore italiane në BE. Në 16 nëntor 2016, Austria urdhëroi zyrtarisht rrjetin e saj të shitjeve për një ...

nga AgroWeb më 17 nëntor 2016

Domatina me Pesticide - Gjermania Stop Italisë

Këmbanat e alarmit kanë rënë në Gjermani, pasi autoritetet e këtij vendi zbuluan sasi të mëdha të domateve qershi me prejardhje nga Italia të cilat kishin nivel të rrezikshëm pesticidesh. Zbulimi u krye më 16 Nëntor 2016 ndërkohë që Autoriteti i Kontrollit Ushqimor të këtij vendi Evropian u detyrua t&...

nga AgroWeb më 3 nëntor 2016

Sllovenia ndalon mollë me pesticide nga Serbia

Autoritetet zyrtare të Sllovenisë kanë njoftuar publikisht të gjitha vendet e Bashkimit Europian që pas analizave të hollësishme, se një sasi e madhe mollësh me origjinë nga Serbia rezultojne me prani të lartë pesticidesh shumë të rrezikshme. Në datën 2 Nëntor 2016, zyrtarët sllovenë të ...

nga AgroWeb më 25 tetor 2016

Aflatoksinë tek fiqtë e thatë nga Turqia dhe pesticide tek mollët e Polonisë

Autoritetet doganore të Suedisë kanë bllokuar, në 24 Tetor 2016, një ngarkesë nga Turqia me fiq të thatë të kontaminuar me aflatoksinë. Suedia ka ndezur alarmin e kuq tek të gjithë vendet anëtare të Bashkimit Evropian. Qendra e Komisionit Evropian për Alarmin Doganor ka njoftuar të gjitha pikat doganore të ...

nga AgroWeb më 7 prill 2017

Siguria e Produkteve Shqiptare - Mitet dhe të Vërtetat

Të bësh Pazar në Shqipëri nuk është edhe aq e lehtë dhe e sigurtë. Jo për nga mundësia, por për nga garancia e asaj që arrin të blesh. Kur bëhet fjalë për produkte, të cilat i konsumojnë njerëzit, mirë është që gjërat të thuhen troç.  Së pari, siguria ...

nga AgroWeb më 16 qershor 2017

Pesticidet Natyrale Që Funksionojnë Vërtet

Nuk ka gjë më të keqe se kur shikoni insektet që vërshojnë në kopsht apo ballkon tuaja duke shkatërruar bimët dhe lulet a thua se janë të tyret. Prandaj kemi nevojë për një aplikim të përqendruar dhe të kufizuar të pesticideve natyralë. Pesticidet e duhura natyrale janë një kombinim i dy ...

nga AgroWeb më 10 janar 2017

Mjalti në Rrezik - Pesticidet Po Vrasin Bletët?

Një nga problemet e vazhdueshme dhe më shqetësuese në bujqësinë moderne si në Shqipëri, ashtu edhe në botë është përdorimi i pesticideve, të lejuara ose jo, për të mbrojtur të mbjellat nga insektet apo dëmtimet. Ekspertët thonë se përdorimi i tepërt i këtyre pesticideve nuk dë...

nga AgroWeb më 24 gusht 2017

Eleminimi i Pesticideve - Metodat Më të Sakta

A e dini se jeshillëqet që konsumoni çdo ditë janë të trajtuara me kimikate? Fatkeqësisht nuk po e ekzagjerojmë. Së bashku me frutat dhe perimet tuaja të preferuara merrni dhe një nivel të lartë të pesticideve, sidomos nëse ato janë spërkatur pak para se të vilen dhe mbetjet e kimikateve janë më t...

nga AgroWeb më 10 shtator 2015

Eleminimi i pesticideve, metodat efikase

A e dini se jeshillëqet e “shëndetshme” që konsumoni çdo ditë janë plot e përplot me kimikate?! Fatkeqësisht nuk po e ekzagjerojmë. Së bashku me mollën tuaj të preferuar përshembull merrni dhe nivelin më të lartë të pesticideve, plot 98%. Por çfarë do të thotë kjo, se s’...