nga AgroWeb më 29 gusht 2017

Fund Gushti Plot Viruse - Si të Mbroni Shëndetin

Edhe pse ne jemi në mes të verës, gripi godet fort në Shqipëri. "Shenjat që e dallojnë gripin e verës, qoftë me natyrë bakteriale apo virale, janë temperatura, oreksi i dobët, lodhje dhe kollë e thatë", shpjegon për AgroWeb.org, mjekja pediatre Zamira Sheshi. Po flasim sidomos për rastet e fëmijëve...

nga AgroWeb më 4 gusht 2017

Afër Detit Afër Mbretit - Të Mirat e Ujit të Kripur

Lista e përfitimeve shëndetsore që vijnë nga uji i kripur i detit është thuajse e pafundme. Deti na thërret gjithnjë, dhe ndikimi i tij në shëndetin dhe mirëqenien tonë është në shumicën e kohës pjesë e pritshmërive tona. Deti na bën mirë. Ai përmirëson humorin dhe shëndetin. E ...

nga AgroWeb më 30 gusht 2017

Funksionet Shëndetësore të Çajit të Ftohtë të Nenexhikut

Çaji i nenexhikut është i shijshëm dhe freskues. Ai përmirëson shëndetin në disa mënyra, duke ia nisur me tretjen, uljen e dhimbjeve, eliminimin e inflamacionit, qetësimit të trupit dhe trurit, heqjen e erës së keqe të gojës, ndihmës në rënien në peshë dhe forcimit të sistemit imunitar. Ky &...

nga AgroWeb më 16 qershor 2017

Shëndetësia Botërore në Alarm prej Shtimit të Depresionit

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka publikuar të dhëna alarmante në lidhje me depresionin në botë. Sipas saj, numri i njerëzve që vuajnë nga depresioni është rritur me 18 përqind në dhjetëvjeçarin e fundit duke arritur në 322 milionë. Depresioni te të rinjtë njihet si shkaku kryesor q...

nga AgroWeb më 14 shkurt 2017

Kikirikë Kontrabandë Kalojnë Në Veri të Shqipërisë

Tre persona janë arrestuar mbrëmë në Pikën Kufitare të Murriqanit në Shkodër pasi një sasi me kikirikë është lejuar të kalojë kontrabandë në territorin shqiptar. Burime nga Drejtoria Vendore e Policisë Shkodër njoftojnë se është arrestuar doganieri që ka lejuar kalimin e mallit pa asnj&...

nga AgroWeb më 2 shkurt 2017

Banka e Shqipërisë: Bie niveli i kredive me probleme

Niveli i kredive me probleme është ulur përgjatë dhjetorit 2016 në 18.2% dhe situata ekonomike është përmirësuar. Kështu u shpreh Guvernatori Gent Sejko pas mbledhjes së Këshillit Mbikëqyrës të Bankës së Shqipërisë, ku veçoi se të ardhurat vjetore u rritën me 7.3% kryesisht nga sektori i...

nga AgroWeb më 20 nëntor 2015

Problemi i pronës, tkurr investimet

Nuk ndodh shpesh që të dëgjosh fjalët Shqipëri dhe parajsë në të njëjtën fjali, por është një fakt që për investitorët e huaj dhe blerësit e pronave vendi ynë shihet si një oaz për zhvillimin e pronës. Por vetëm se ka një kleçkë dhe telashet në parajsën tonë...