nga AgroWeb më 5 shtator 2017

Vizat e Bardha - Çfarë Duhet të Dalloni Kur Blini Mish Pule

Shqiptarët po konsumojnë mish pule më shumë se ndonjëherë më parë, sepse është burimi më ekonomik dhe më i përballueshëm në treg i proteinave për organizmin. Dhe ndërsa pulat janë kthyer në një burim të tillë popullor ushqimi, nuk duhet të vijë asnjë surprizë që ...

nga AgroWeb më 2 gusht 2017

Mish Pule nga Brazili Ende në Tregun Shqiptar? Evropa vijon refuzimin masiv

Evropa po vijon të bllokojë masivisht tonelata me mish pule të importuara nga Brazili për shkak të kontaminimit të tyre me salmonelë. Sipas të dhënave të AgroWeb.org të konsultuara nga Agjencia e Sigurisë Ushqimore pranë Komisionit Europian rezulton se në vetëm dy muaj, për Qershorin dhe Korrikun në portet e ...

nga AgroWeb më 8 shtator 2017

Çfarë ka Brenda Mishit të Sufllaqeve

Sufllaqet janë një ushqim i shpejtë mjaft popullor në Shqipëri i huazuar nga Greqia dhe Turqia. Mishi shërbehet me pite, sallatë, patate të skuqura dhe salca të ndryshme. Në dukje, kjo pjatë është për të lëpirë gishtat. Në të vërtetë, a do ta dish çfarë ka brenda në mishin q&...

nga AgroWeb më 15 maj 2017

Tonelata Mish Pule me Salmonelë nga Brazili në Doganën e Durrësit

Një ngarkesë 26 tonëshe me mish pule nga Brazili, e cila ka rezultuar me përmbajtje të Salmonelës ka mbërritur edhe në Shqipëri. Ky lajm vjen pas publikimit të disa artikujve nga AgroWeb.org mbi rrezikun e mishit nga Brazili dhe bllokimin e tij në disa vende evropiane, ku flitej edhe për një rrezik real për konsumatorin ...

nga AgroWeb më 13 prill 2017

Europa Vazhdon Refuzimin e Mishit të Pulës nga Brazili. Po Shqipëria?

Shtetet evropiane vazhdojnë të sekuestrojnë, bllokojnë dhe heqin nga tregu tonelata me mish pule që importohet nga Brazili. Vetëm në datën 12 Prill 2017, Gjermania dhe Spanja bllokuan dy ngarkesa të tjera me tonelata mish pule skandaloz nga Brazili. Vetëm gjatë vitit 2017, AgroWeb.org raporton se tetë vende të Bashkimit Evropian, ...

nga AgroWeb më 21 mars 2017

Mishi i kalbur nga Brazili, BE në alarm! Po Shqipëria?

Vendet më të mëdha konsumatore të mishit me origjinë nga Brazili kanë ndaluar importet nga ky vend, pas lajmit se kompanitë e mishit kanë shitur produkte të dëmshme prej vitesh. BBC lajmëron se vendet e Bashkimit Europian njoftuan se nuk do të blinin më mish nga kompanitë braziliane të përfshira në këtë...

nga AgroWeb më 22 gusht 2016

Të heqësh dorë nga mishi i kuq - Alternativat më të mira të shpendëve

Rusët dhe shqiptarët janë njerëz që e dashurojnë mishin e kuq. Ngado që kam shkuar jam tunduar nga mish i pjekur, paidhaqet, qoftet dhe berxollat deri në atë pikë sa më erdhi në majë të hundës. Ndaj, një vit më parë vendosa të heq dorë nga mishi i kuq. Një nga dilemat më të mëdha...