nga AgroWeb më 25 maj 2017

5 Vajrat Më të Mirë Esencialë për Stinën e Verës

Përfitoni më të mirën nga të gjitha, deri në pikën e fundit. Lavanda, Rozmarina, Çaji i Gjelbër, Kamomili dhe Limoni falë esencës së tyre të vajit çlirojnë vlera të larta, dobiprurëse. Këto janë pesë vajrat më të mirë esencialë për stinën e verës që po ...

nga AgroWeb më 23 gusht 2017

Çaji i Ftohtë i Rozmarinës Për Shëndetin e Mirë

Historia e çajit të rozmarinës është po aq e lashtë sa vetë bima. Kjo barishte është përdorur që në lashtësi për t’i dhënë njeriut një kujtesë shembullore. Rozmarina konsiderohej si një kurë ideale kundër mostretjes, dhimbjeve muskulare dhe problemeve me gjymtyrët. Acidi salicilik...

nga AgroWeb më 6 shtator 2017

Mënyrat Fantastike të Shijimit të Rozmarinës Shqiptare

Rozmarinën mund ta përdorni si çaj bimor për t’i bërë mirë trurit dhe funksioneve të tij. Rozmarina ka efekt gjallërues dhe stimulues. Ajo është pjesë e familjes botanike ku bën pjesë edhe nenexhiku. Kjo barishte është një burim i mirë fibre, hekuri dhe antioksidantësh. Rozmarina përmban ...

nga AgroWeb më 11 mars 2017

Si të krijoni kopshtin e erëzave dhe barishteve në shtëpi

Barishtet nuk konsiderohen vetëm si përbërësi kryesor i gatimeve të përditshme, por ato janë të rëndësishme në mjekësinë popullore, terapitë aromatike dhe për gjithkënd që kërkon të zbatojë një stil të shëndetshëm jetese. Pasja e një kopshti në ditët e sotme duket...

nga AgroWeb më 7 gusht 2017

Si të Kultivoni Rozmarinë në Shtëpi

Rozmarina, e shijshme dhe ndjellëse, është një barishte të cilën mund ta rrisësh lehtë në kushtet e shtëpisë. Proçesi i rritjes së saj është mjaft i lehtë dhe siç thuhet rëndom “nuk ka nevojë për shkencë.” Sapo bima të zejë rrënjë, atëherë ajo do t&...