nga AgroWeb më 16 prill 2017

Luleshtrydhe plot lëng në ballkonin tënd

Luleshtrydhet e rritura në kushtet e shtëpisë janë plot shije dhe për më tepër shumë të freskëta. Luleshtrydhja është edhe frut edhe një bimë dekorative. Për rrjedhojë, është perfekte për t’u rritur në kopësht apo saksi. Nëse keni fëmijë, do të zbuloni se luleshtrydhja...

nga AgroWeb më 5 shtator 2017

Rukola dhe Vlerat Befasuese për Shëndetin

Rukola i përket familjes botanike Cruciferae që përfshin brokolin, lakrën, kalen apo lulelakrën të cilat janë të mbushura me aq shumë vitamina, minerale dhe ushqyes, saqë janë ndër të paktat që mbështesin njëkohësisht të gjitha sistemet e organizmit. Rukola është një barishte me dhunti të...

nga AgroWeb më 19 dhjetor 2016

Tri receta fantastike për të përfituar nga Hurmat

Hurmave u janë thurur lavde si një nga pemët më të shëndetshme në botë, por edhe si pemë që u ka dhënë hijeshi zonave më të bukura të Shqipërisë. Shija e ëmbël e hurmës së pjekur sfidon aftësitë e amvisave më në zë të kuzhinës, recetat e të cilave AgroWeb...

nga AgroWeb më 19 dhjetor 2016

Sallata Iceberg, barishtja më e re në treg

Sallata Ajsberg është një kultivar i ndryshëm i sallatës jeshile, gjethet e së cilës janë të forta, rriten në formën sferike dhe e bëjnë sallatën t’i ngjajë lakrës. Por jo, nuk është aspak një lakër, por tamam një sallatë e gjelbër në formën e lakrës. Kjo sallat&...

nga AgroWeb më 8 tetor 2016

Si të mbillni të gjelbrat lehtësisht në shtëpi

Shpesh herë mbushim koshat e mbeturinave plot me perime dhe barishte të prera përgjysëm, të cilat nuk i kemi shfrytëzuar sa duhet. Në fakt nga këto perime ‘gjysmake’, ne mund të sjellim në jetë sallata e barishte të tjera të reja dhe plot vlera. Metodat janë të lira në çmim dhe shumë më t&...

nga AgroWeb më 17 korrik 2017

Rukola - E gjelbra me vlera medikamentesh

Rukola është e pasur me vlera ushqimore dhe antioksidantë. Ajo është një burim i pasur me vitaminë A, fibër, vitaminë C, vitaminë K, folat, hekur, kalcium, fosfor, magnez, mangan dhe kalium. Në lashtësi, rukola përdorej për përgatitjen e një ‘ilaçi dashurie’ së bashku me barishte të tjera ...