nga AgroWeb më 12 shtator 2017

Si të Pastroni Enët e Gjakut? Lista e Famshme e Produkteve Natyrale

Enët e bllokuara të gjakut janë arsyeja kryesore për shumë probleme të rrezikshme të zemrës. Arterioskleroza cilësohet si sëmundja gjatë të cilës muret e enëve të gjakut, si arteriet, ngurtësohen dhe bllokohen. Arterioskleroza cilësohet fatkeqësisht vdekjeprurëse. Kjo është arsyeja pse ë...

nga AgroWeb më 12 shtator 2017

Shegët Shqiptare, Frutat e Pasurisë dhe Trashëgimisë

Disa fruta kanë aftësinë për të të bërë menjëherë nostalgjikë. Edhe aroma më e lehtë mjafton që të zgjojë kujtime të njerëzve, vendeve dhe kohëve të kaluara. Dhe nga të gjithë produktet, shegët janë ato që na ngjallin edhe më shumë kujtime veçanërisht ...

nga AgroWeb më 5 shtator 2017

Zhbllokoni Arteriet Me Këto Produkte Natyrale

Në dëshirën tonë për të pastruar organizmin nga toksinat, gjithnjë i drejtohemi lëngjeve të frutave, perimeve dhe pijeve detoksifikuese të cilat bëjnë një punë natyrale dhe të shkëlqyer për mbrojtjen e organizmit. Natyra është treguar bujare, duke na ofruar një sërë ushqimesh që kan&...

nga AgroWeb më 16 shtator 2017

Vlerat e Rralla të Uthullës së Shegës

Shega është një frut i mrekullueshëm që ofron shumë ushqyes dhe vlera për të gjithë dashamirësit e saj. Ajo konsiderohet thelbësore për një ushqim të shëndetshëm dhe është pjesë e recetave të ndryshme në mbarë Shqipërinë. Fruti pëveçse i freskët konsumohet në...

nga AgroWeb më 17 korrik 2017

Shega e Egër, Fruti Organik i Shqipërisë

Shega ose siç njihet ndryshe “molla me fara”, është një frut simbol i legjendave dhe traditave mbarë shekullore. Ky frut  mban kurorën e frutave dhe është simbol i pjellorisë, ambicies, begatisë, fatit të mirë dhe bollëkut. Shega e egër, ka një lëkurë në ngjyrë jeshile të ç...

nga AgroWeb më 24 mars 2017

Shegë, Xhinxher, Agrume - Kombinimi i Jetës

Aroma delikate e shijes së portokallit lidhet në mënyrë të përkryer me intensitetin e shegës, ndërsa prania e nuancave pikante të xhenxhefilit dhe athësia e limonit i jep këtij kombinimi nota magjike. Ky kombinim vlerash është një zgjidhje e përkryer për të të dhuruar shumë dinamizëm, për t&...

nga AgroWeb më 20 nëntor 2016

Pijet e ngrohta të padëgjuara të vjeshtës

Lëngu i shegës është pija që dominon stinën e vjeshtës. Përfitimi i vlerave të këtij fruti të madhërishëm është kthyer në një traditë të mirëfilltë. Por kjo nuk do të thotë që ju duhet të mjaftoheni me lëngun e shegës për të marrë maksimumin e ...

nga AgroWeb më 21 shkurt 2017

Lëngu i Shegës - Esenca Natyrale e Jetës

Vlerat e lëngut të shegës për shëndetin në përgjithësi dhe lëkurën në veçanti janë të pamohueshme. Në fakt, ngritja në piedestal e shegës është krejt e justifikueshme. Ajo na jep një nga lëngjet më të mira për njeriun. Shega renditet në listën e shkurtër të...

nga AgroWeb më 21 korrik 2017

Faktet dhe Fuqitë e Rralla të Gjetheve të Shegës

Të gjithë i dimë vlerat e shegës, këtij super fruti që i jep krahë organizmit tonë. Por a e dinit që edhe gjethet e shegës bëjnë çudira për shëndetin tonë? Studimet kanë treguar që gjethet e shegës luajnë një rol fantastik për tretjen dhe trajtojnë një sërë ...

nga AgroWeb më 20 tetor 2016

E kuqja e parezistueshme e Shegës

Shega njihet ndryshe si ‘fruti i parajsës’ dhe me plot të drejtë. Kombinimi i vlerave të saj shëndetësore dhe shija fantastike e bën shegën krejt të parezistueshme. Tradicionalisht, shega njihet si simbol i shëndetit të mirë. Ajo ka veti antioksidante, antibakteriale dhe kundër radikaleve të lira. Shega ësht&...