nga AgroWeb më 8 shtator 2017

6 Vlerat Fantastike të Mështeknës së Shqipërisë

Mështekna shtatbardhë e maleve të Shqipërisë bën një punë të mrekullueshme për natyrën dhe për njeriun. Përveç se të qenit një monument natyre, ajo konsiderohet një nga llojet më të lashta të pemëve në të gjithë botën. Mështekna rritet kryesisht në zona të ...

nga AgroWeb më 4 gusht 2017

Vlerat Çudibërëse të Bërthamës së Avokados

Avokadot renditen ndër frutat më të preferuara për shumë njerëz, por të paktë janë ata që e dinë se pjesa më e shëndetshme e tyre është pikërisht bërthama. Vlerat e saj kur kombinohen me ushqyes të tjerë mund të përmirësojnë cilësinë e jetës dhe të parandalojn&...

nga AgroWeb më 4 gusht 2017

Afër Detit Afër Mbretit - Të Mirat e Ujit të Kripur

Lista e përfitimeve shëndetsore që vijnë nga uji i kripur i detit është thuajse e pafundme. Deti na thërret gjithnjë, dhe ndikimi i tij në shëndetin dhe mirëqenien tonë është në shumicën e kohës pjesë e pritshmërive tona. Deti na bën mirë. Ai përmirëson humorin dhe shëndetin. E ...

nga AgroWeb më 26 korrik 2017

Pukë - Zbulohet Kërpudha e Rrallë e Përjetësisë

Zbulimi i një kërpudhe të rrallë, të quajtur ‘kërpudha e përjetësisë’ në pyjet e dendura të Iballës, ka kthyer të gjithë vëmendjen drejt Pukës. Kërpudha Reishi është një nga varietetet lokale të kërpudhave, që rritet në natyrën e virgjër të maleve t&...

nga AgroWeb më 20 korrik 2017

Pija Natyrale Energjike - Kombinimi Ideal për Gjallërim

Nëse jeni në kërkim për një pije natyrale që ju mbush me energji, në këtë artikull do të gjeni kombinimin ideal, që mund ta përgatisni vetë në kushtet e shtëpisë, të freskët  dhe të shëndetshëm. Kombinimi energjik është një pije tradicionale e hershme që ka përb&...

nga AgroWeb më 25 gusht 2017

Lëngu i dardhës, eliksiri i jetës

Shtrydhja e dardhave është një proces nga i cili mund të përfitoni shumë minerale, vitamina dhe vlera të tjera. Në nivel ushqyesish, një gotë me lëng dardhe është e ngjashme me një dardhë të plotë. Çdo gotë me lëng dardhe përmban më shumë se një racion dardhash të plota, ...

nga AgroWeb më 3 gusht 2017

Marubi Mes Nenexhikut dhe Mentes - Bima e Rrallë

Marubi është një bimë e vogël barishtore që i ngjan mentes. Ajo mban emrin botanik Marrubium vulgare. I përket të njëjtës familje botanike të mentes, madje ka vlera shëndetësore të ngjashme me të, duke u renditur në një bimë të rëndësishme në praktikat tradicionale mjekësore ...

nga AgroWeb më 6 prill 2017

Mielli i Bajameve, Fuqia Pa Gluten

Mielli i bajameve përbëhet vetëm nga bajamet pa lëkurë dhe është një munduesi e shkëlqyer për pjekje dhe gatim. Ky miell është pa gluten, përmban pak karbohidrate, shumë fibra dhe proteina. Mielli i bajameve është i pasur me vitamina, minerale, hekur, riboflavin, magnez, kalium, kalcium dhe vitaminë E. Në ...

nga AgroWeb më 29 dhjetor 2016

Vjeshtulla, bima magjike qetësuese

Veshtulla është në thelb një bimë parazite që rritet në degët e pemëve të tjera. Në folklorin Evropian, veshtulla konsiderohet si një bimë magjike, afrodiziak dhe simbol i pjellorisë. Veshtulla, emri Latin i së cilës është Viscum Album, është përdorur prej kohësh si bimë mjekë...