nga AgroWeb më 9 shtator 2017

Rikthimet e Shtatorit - Ide Për të Rifilluar Mbarë

Shtatori ka ardhur - ditët e gjata dhe të gjalla të verës plot me lojëra dhe argëtim duket se janë një kujtim. Me pak trishtim, ju jeni gati për t'u rikthyer plotësisht në rutinën tuaj të përditshme: për të vegjëlit dhe më të rinjtë kjo do të thotë një gjë: fillon shkolla! P&...

nga AgroWeb më 11 shtator 2017

Cilat Organe Shkatërron Stresi në Trupin e Njeriut

Stresi është reagimi i trupit ndaj presionit të lartë fizik dhe mendor, që një njeri nuk është në gjendje ta përballojë. Stresi është një përjetim i ndryshëm në varësi të njeriut, por shpesh shkaktohet nga problemet në familje, çift, karrierë ose me paratë. Stresi mund të ...

nga AgroWeb më 3 korrik 2017

Frutat dhe Perimet që Nxisin Shëndetin Mendor

Të kesh shëndet të plotë, do të thotë të kesh një trup, mendje dhe shpirt të shëndetshëm. Këto janë tre përbërësit e një jete të ekuilibruar që ju mbajnë të lumtur dhe të fortë. Në shumicën e kohës, gjithë vëmendja jonë fokusohet tek gjendja fizike, nd&...

nga AgroWeb më 3 korrik 2017

Vetitë e Jaseminës, Vlerat e Dhuratës së Perëndisë

Lulja e jaseminës njihet në mbarë botën, jo vetëm për bukurinë dhe aromën, por ajo është pjesë e pandarë e vlerave të bimëve mjekësore. Kjo lule ka shekuj që rritet edhe në Shqipëri, ndërsa origjina e saj është nga lartësitë e Himalajeve. Emri jaseminë vjen nga persishtja dhe do...

nga AgroWeb më 27 janar 2017

Ëaji i Hideve me Xhenxhefil Kundër Dimrit

Çaji i ideve është një çaj bimor që përgatitet nga frutat e ëmbla të ideve të thata. Çaji është i pasur me një sërë vitaminash dhe ushqyesish. Përmban sheqerna natyralë dhe vitamina A, B1, B2 dhe C. Ky çaj përdoret kryesisht për të trajtuar një sërë ç...

nga AgroWeb më 28 maj 2016

Lulja e Blirit, Arma e Fortë Kundër Ankthit

Lulet e blirit që prej lashtësisë njiheshin si lulet ku fshihen rrezet e diellit. Gjethet e kësaj peme lulëzojnë prej fillimit të pranverës e deri në vjeshtë. Rritet në pyje, shkurre dhe sidomos në zonat e dushkut dhe të ahut. Në Shqipëri, aromën dehëse të blirit do ta ndjeni edhe në rrugët e ...

nga AgroWeb më 12 shkurt 2017

Shëtitja në Natyrë - Efektet në Trurin e Njeriut

Mirëqenia e njeriut është e lidhur ngushtë me natyrën. Mjaftojnë 20 minuta ecje në natyrë që të ndihesh mirë, të përjetosh momente të lumtura, të kesh humor të mirë, përqendrim dhe energji. Lexoni më poshtë listën e AgroWeb të dhuratave të çmuara që natyra na jep me bujari...