nga AgroWeb më 29 shtator 2016

Valbona do të mbetet një kujtim

Në ora 8 të mëngjesit të datës 28 Shtator 2016, kanë mbërritur buldozerët në Dragobi dhe Maskollatë, në Parkun Kombëtar të Valbonës. Që nga ora 11 në male jehonte zhurma e shkatërrimit. Veprimet e sotme janë të fundit në betejën, që nisi në janar 2016, kur u mësua për planet...

nga AgroWeb më 21 shtator 2016

Lepusha si Zvicra? Ëfarë duhet të ndryshojë

Kisha dëgjuar shpesh këtë vit për Lepushën, destinacionin e ri turistik malor. E kishin krahasuar me majat zviceriane dhe fotot më ndollën aq shumë, sa vendosa të shkoj këtë fillim shtatori. Nga Shkodra duhet të ndjekësh rrugën për në Hanin e Hotit përgjatë Bajzës deri sa në tabela të shfaqet ...

nga AgroWeb më 19 gusht 2016

Alpet Shqiptare u ofrojnë turistëve eksperiencën e madhështisë së izoluar

Shqipëria është një nga vendet më mahnitëse të Evropës…sigurisht derisa rrugët të bëhen, shkruante një prej turistëve, i mrekulluar nga bukuritë e virgjëra të Shqipërisë. E në fakt, edhe pse shpesh është etiketuar si një vend që ‘Koha e ka harruar’ siç ...

nga AgroWeb më 16 gusht 2016

Bregdeti shqiptar, nga rënia e Vlorës te shkëlqimi i Sarandës

Kisha lexuar komente pafund negative për Lungomaren e Vlorës dhe baltëzimin e një ndër qyteteve më të bukur në Shqipëri, por kur e pashë me sytë e mi, u skandalizova. Vetëm pak kohë më parë Agjencia Kombëtare e Mjedisit botoi një raport, ku në Vlorë raportoheshin 5 plazhe me cilësi shumë t...

nga AgroWeb më 26 korrik 2016

Nga Shqipëria në Slloveni - Parajsa mbi Tokë

Shtegu i Bardhë. Shtegu i Kaltër. Shtegu i Gjelbër. Si në një plan arratisjeje. Nga ato arratisjet e bukura që të lenë mahnitshëm pa frymë. Nga Shqipëria për në Slloveni. Një rrugëtim i bardhë si majat e larta me dëborë, i kaltër si ujët e kristaltë të Detit Adriatik, i gjelbër si nj&...

nga AgroWeb më 7 qershor 2016

Turizmi i aventurës - Shqipëria fton guximtarët

Në ekspozimin e vetes dhe shfaqjen e saj në “sytë e regjur” të të tjerëve, Shqipëria “ka marrë me qejf” këtë sezon, turizmin e aventurës. Normalisht, dikush mund të thotë që të jetosh në Shqipëri është aventurë më vete. Por me afrimin e stinës së verës, z&...

nga AgroWeb më 19 prill 2016

9 Sugjerime Për Një Biznes Agro-Turizmi

Agro-turizmi po shndërrohet gjerësisht në një mënyrë të kalimit të kohës, duke ofruar larmi aktivitetesh dhe përvojash që nga kalërimi, banesat e vogla prej druri në mal, deri tek pjesëmarrja në ritualet e ushqimit që ngacmojnë shijet, qoftë ato për sythat e bimët e egra apo për verërat e ...

nga AgroWeb më 3 shkurt 2016

Shkëlqimi i Potencialeve të AgroTurizmit Shqiptar

    Një fushë e re me potencial të madh zhvillimi është agroturizmi. Zbulimi dhe zbatimi i praktikave të duhura të lidhura me këtë fushë, mund të jetë njësoj si zbulimi i një miniere ari. Mendoni se po e hiperbolizojmë rastin? Aspak. Agroturizmi mund të jetë vërtetë miniera juaj e arit. P&...

nga AgroWeb më 26 janar 2016

Rizbulimi i Hireve të Shqipërisë

Këto ditë pata kënaqësinë të vizitoja Panairin e Turizmit në Vienë, një eveniment vjetor ndërkombëtar mbi pushimet, udhëtimet dhe argëtimin, që përbën edhe qasjen më të madhe të publikut Austriak në industrinë e turizmit. U befasova kur zbulova një stendë të dedikuar Shqipë...

nga AgroWeb më 12 gusht 2015

Kryeqyteti që nuk mund të tërheqë vëmendjen e turistëve

Jetoj në Shqipëri prej rreth dy vitesh, dhe kam vënë re se po aq sa të huajt dashurojnë plazhet e mrekullueshme të Sarandës, kalatë e Beratit dhe Gjirokastrës apo kishat dhe katedralet e Korçës dhe Shkodrës, po aq të zhgënjyer mbeten ata kur vizitojnë kryeqytetin. Arsyeja është më komplekse se trafiku ...

nga AgroWeb më 13 korrik 2015

Bekimi i Bjeshkëve të Nemuna

“Bjeshkët e Nemuna shtrihen para meje të pafundme, të zhveshura dhe askete. Përthyhen, ulen, kulmohen si dallgë të ngurosura, që vërshuan nga një mankth bojëhiri. Kusha të gurta, dritare të vogla, frëngji të ngushta sikur kanë picërruar sytë nga kjo hapësirë pambarim”. Kush më mirë ...