nga AgroWeb më 5 korrik 2017

Financimi i Fermave Shqiptare - Çelës Për Rritje Ekonomike

Bujqësia shqiptare, për një zhvillim të suksesshëm, duhet të financohet. Financimi i bujqësisë redukton me katër herë më shumë varfërinë, duke gjeneruar rritje ekonomike dhe punësim. Por financimi është çështje e vështirë për bujqësinë. Ky sektor që punëson 50% të...

nga AgroWeb më 23 maj 2017

Produktet Cilësore Rrisin Reputacionin e Shqipërisë në Botë

Produkte ‘Made in Albania’ në supermarketet e Amerikës? Për shqiptarët do të ishte një Ëndërr Amerikane, por për amerikanët duket se është një Realitet Shqiptar. Me optimizëm e doza inkurajuese David Reside, Shef i Departamentit për Europën dhe Euroazinë i USAID në Washington, ardhur për nj&...

nga AgroWeb më 18 shtator 2017

Boronica dhe Mjedra për Kultivim në Tokat e Luleshtrydheve Shqiptare

Specialistë të programeve të USAID në Shqipëri për mbështetjen dhe rritjen e sektorit të bujqësisë shqiptare po ndihmojnë fermerët dhe kultivuesit vendorë në Frakull dhe Kafaraj të Fierit për të mbjellë mjedër dhe boronicë. Qëllimi i demonstrimeve dhe kultivimit në parcela eksperimentale...

nga AgroWeb më 10 maj 2017

Mbërrijnë në Shqipëri Gjigandët Evropianë të Supermarketeve - Treg për Produkte Cilësore

Është një ligj në bazë të çdo suksesi biznesi. Quhet ligji i kërkesë-ofertës. Të bën miliarder, ose të le duarbosh. E gjithë bota e biznesit rrotullohet në këtë bosht. Por shpesh, tregëtarët shqiptarë vuajnë nga oferta e lartë kundrejt një kërkese të ulët, pra thë...

nga AgroWeb më 5 maj 2017

Panairi i Vajit të Ullirit Shqiptar | 10 Maj 2017

Ditën e mërkurë, në 10 Maj 2017, USAID, Bashkia Tiranë, Shoqata Shqiptare e Vajit të Ullirit dhe AAC-Lushnja, do të organizojnë Ditën Kombëtare të Vajit të Ullirit, në sheshin kreativ tek Pazari i Ri, në Tiranë. Gjatë kësaj dite do të organizohen aktivitete të shumta me qëllim promovimin e vajit t&...

nga AgroWeb më 4 nëntor 2016

Fundjavë në Qeparo me shijen e Vajit të Ullirit Shqiptar

Këtë fundjavë, në datat 5 dhe 6 nëntor 2016, USAID/Albania dhe AAC - Lushnja organizojnë panairin “Qeparo 2016”, ku do të keni mundësinë të merrni pjesë në aktivitetet e ndryshme të planifikuara. Qëllimi kryesor është zgjerimi i njohurive për zbatimin e praktikave të mira në procesin e ...

nga AgroWeb më 2 nëntor 2016

Vjelje ulliri dhe përpunim për vaj | 5 nëntor 2016 | Himarë - Qeparo

Nëse ende nuk e keni planifikuar fundjavën, AgroWeb ju sugjeron të shkoni në Himarë dhe Qeparo. Në datat 5-6 Nëntor USAID/Albania dhe AAC-Lushnja do të organizojnë një panair shumë interesant. Gjatë këtyre dy ditëve do të keni mundësi të merrni pjesë në aktivitete jo vetëm argëtuese por edhe ...

nga AgroWeb më 7 shkurt 2017

Të vërtetat e vajit të ullirit në Shqipëri - Si ta testoni vajin Ekstra të Virgjër

Duhet të ndjesh aromën e fortë të ullirit të freskët, një hidhësi interesante në gojë e një djegësi pikante në grykë. Ky është, thënë thjesht, një vaj ulliri Ektra i Virgjër. Nëse do t’i vinim numra për nga niveli i fortësisë së aromës dhe shijes, aroma e frutit n...

nga AgroWeb më 13 qershor 2016

Panairi i Vajit të Ullirit Shqiptar | 17 qershor 2016

Të premten, datë 17 qershor, USAID, Bashkia e Tiranës, Shoqata e Vajit të Ullirit Shqiptar dhe AAC-Lushnja do të organizojnë një Panair për Vajin e Ullirit Shqiptar! Panairi do të jetë i hapur për publikun nga ora 10:00-20:00, në sheshin "Vëllezërit Frashëri", në Tiranë. Do të marrin pjesë, ...

nga AgroWeb më 15 dhjetor 2015

Hapësira e Artë e Mandarinave

Shprehja se jeta është një portokall nuk është e pazakontë për Sarandën e këtij Dhjetori. Me ndryshimin e vetëm se në të vërteta jeta e kësaj ane ka formën e mandarinës. Vetëm 20 kilometra më në jug të një Sarande të vetmuar ku njerëz ka por njerëzit nuk dëgjohen, realiteti...

nga AgroWeb më 16 tetor 2015

Agjentët Sekret të Pjalmimit Organik

Bletët pjalmuese kanë çdo të drejtë të Zotit që të mburren. Ato domatet e bukura të kuqe, apo luleshtrydhet që duket sikur janë bërë me fotoshop aq perfekte janë dhe që të joshin aq shumë në stendat e supermarketeve që t’i blesh i dedikohen pikërisht bletëve pjalmuese. Pa pickimet e ...

nga AgroWeb më 9 tetor 2015

Historia e frutave të akullta fitimprurëse

Është minus 17 gradë celsius. Frymëmarrja rëndohet dhe ajri i ftohtë ta bën të pamundur të mos kollitesh. Nuk jemi në ndonjë majë mali, por vetëm 13 kilometra larg nga qendra e Tiranës dhe nuk është as janar, por fillim tetori. Akulli i hollë kërcet nën këpucë ndërsa aroma e fortë e ...

nga AgroWeb më 6 gusht 2015

Të korrësh suksesin në bujqësi

Përditësim: 6 Gusht 2015. U rrit si fëmijë i një fermeri pa tokë. Nuk u demoralizua, por përveshi mëngët dhe iu fut punës për të skicuar historinë e tij të suksesit. Studenti i apasionuar i Universitetit Bujqësor, që i kalonte pasditet në fushë, herë në atë të futbollit me shokët e m&...