nga AgroWeb më 10 gusht 2017

Shija Joshëse e Kompostos së Dardhave Shqiptare

  Shqipëria është një vend shumë i njohur për përgatitjen e kompostove të frutave. Kompostot e kumbullës, pjeshkës dhe qershisë janë shumë popullore për shijen por edhe vlerat e tyre kuruese. Megjithatë, AgroWeb.org sjell edhe një tjetër recetë shqiptare që ka po aq vlera, por një shije mjaft...

nga AgroWeb më 11 gusht 2017

Buka e Misrit, Receta e Dashur Shqiptare

Shumë e dashur në tryezat tona, si një ndër gatimet më të vjetra, tradicionale shqiptare, buka e misrit mbetet mes ushqimeve më të preferuara ashtu si dikur, edhe sot. Vërtet buka e mistrit është një recetë e njohur tipike shqiptare por shija e saj ndër vite ka magjepsur turistët e huaj që vizitojnë vendin ton&...

nga AgroWeb më 5 gusht 2017

Lëkura e Kastravecit, Pasuri Vlerash

Kastravecat kanë një shije freskie që plotëson çdo sallatë, panine apo garniturë. Në shumicën e rasteve, kastravecat qërohen sepse lëkura e tyre është e ashpër dhe për disa e vështirë për t'u përtypur ose tretur. Megjithatë shumë njerëz nuk e dinë që pjesa më e madhe e ...

nga AgroWeb më 14 gusht 2017

Kastraveci, Freskia e Tokës Shqiptare

Kastraveci është një nga perimet më të shijshme të stinës. Prodhimet shqiptare mbeten më të mirat të ofruara në tregjet e fruta perimeve në vend. Fermerët tanë tregojnë kujdes të veçantë në kultivimin e kastravecit që falë vlerave ushqimore është kthyer në një produkt me ...

nga AgroWeb më 26 korrik 2017

Vitaminat, Udhërrëfyeset e Rinisë

Produktet dhe trajtimet e bukurisë që na ofrohen çdo ditë, shpesh përshkruhen si vepra arti të afta të bëjnë mrekullira për të rikthyer gjallërinë e fytyrës si brenda ashtu edhe jashtë. Por në të vërtetë, ne jemi çfarë hamë. Misioni i ushqimit nuk është vetëm të ...

nga AgroWeb më 14 shtator 2017

Fuqitë Shëruese të Mjaltit dhe Aloe Verës

Në shumë vende të botës, kombinimi i mjaltit dhe Aloe Verës konsiderohet si ‘Eliksiri i Jetës'. Si mjalti ashtu edhe Aloe Vera janë të pasur në vlera dhe njihen si suplementë të shkëlqyer ushqimorë. Mjalti dhe Aloe Vera janë përdorur prej shekujsh, duke përforcuar idenë se ushqimi mund të jetë ...

nga AgroWeb më 9 korrik 2017

Vlerat Befasuese të Qershive të Thata

Qershitë e thata, me ngjyrën e tyre të kuqe të thellë, shijen e ëmbël me nuancë hidhësie, janë një shtesë plot shije e ushqimeve tuaja. Ato ju furnizojnë me energji gjatë gjithë ditës. Çdo çerek filxhani përmban 133 kalori dhe një sasi e tillë plotëson një të tretën e ...

nga AgroWeb më 17 shtator 2017

Spinaq dhe Banane - Burim Hekuri dhe Vitaminash

Spinaqi dhe bananet janë një kombinim në dukje i çuditshëm dhe që të vjen rrallë në mend. Por ngrënia e këtyre ushqimeve gjatë një vakti ofron vlera të shumëfishta. Ato përmbajnë disa ushqyes që përthithen shumë mirë nëse konsumohen së bashku. Ju mund t'i kombinoni në një ...

nga AgroWeb më 17 gusht 2017

Lëngjet që Forcojnë Kockat dhe Gjallërojnë Trupin

Kockat janë substancat minerale më të forta në organizëm, por sidoqoftë ato mbeten inde të gjalla gjithnjë në rritje. Kockat e shëndetshme janë të rëndësishme për një qëndrim dhe paraqitje të mirë dhe për një rini afatgjatë. Përveç kockave të forta, organizmi ka nevoj&...

nga AgroWeb më 31 gusht 2017

Rëndësia Themelore e Vitaminës K në Shëndetin e Njeriut

Vitamina K është një vitaminë që luan një rol të rëndësishëm për shëndetin e kockave dhe të zemrës. Ekspertët e AgroWeb.org shprehen se pamjaftueshmëria e vitaminës K në organizëm mund të shkaktojë trombozë, gjakderdhje dhe probleme serioze me kockat. Disa prej shenjave dhe simptomave t&...

nga AgroWeb më 26 korrik 2017

Larg Fëmijët nga Lëngjet e Frutave

Fëmijët e vegjël duhet t’i qëndrojnë larg lëngjeve të shtrydhura. Kështu këshillojnë pediatrët sipas të cilëve, nëse fëmijët duhet të hanë fruta dhe jo t’i pinë ato. Sipas tyre, etja mund të shuhet me ujë. Është e vërtetë që lëngjet e frutave janë...

nga AgroWeb më 11 gusht 2017

Përballja e Avokadove - Cili lloj ka më shumë vlera

Avokado përshkruhet si ushqimi perfekt, por varietetet e tij shkojnë përtej atyre kokrrave plot vlera që gjejmë në treg. Shpesh konsumatorëve i ndodh që në treg të takojnë dy lloje avokadosh, një tip me ngjyrë të gjelbër dhe me lëkurë të lëmuar dhe një lloj me ngjyrë të errët dhe me l...

nga AgroWeb më 30 gusht 2017

Vaj Ulliri me Speca Djegës - Pikanti Plot Vlera

Vaji me speca djegës është kombinimi ideal në pothuajse çdo gatim. Në Shqipëri, përdoret shpesh për të kompletuar shijen e bishajoreve, por jo vetëm kaq. Vaji djegës përdoret edhe në gatimet me oriz, makarona apo fruta deti. Ai është shumë i mirë edhe për kavërdisje. Në këtë ...

nga AgroWeb më 11 shtator 2017

Lulerradhiqja, Shëronjësja e Mirë e Njeriut

Lulerradhiqja, kjo barishte e fuqishme ka qenë dhe mbetet e preferuara ndër breza, jo vetëm për aftësitë shëruese por edhe vlerat ushqyese. Ekspertët e mjekësisë popullore e konsiderojnë lulerradhiqen si një shëronjëse të fuqishme që pastron gjakun, zgjidh problemet me tretjen dhe parandalon gurët në të...

nga AgroWeb më 25 gusht 2017

Spinaq dhe luleshtrydhe - Kënaqësi e dyfishtë vlerash

Gjethet jeshile të spinaqit kombinohen shkëlqyeshëm me luleshtrydhet e kuqe. Por vlerat e këtij kombinimi shkojnë përtej dëshirës për të zbukuruar tryezën. Spinaqi me luleshtrydhet së bashku plotësojnë dhe përmirësojnë vlerat e njëra-tjetrës. Më poshtë mund të lexoni për vlerat ...

nga AgroWeb më 30 qershor 2017

Ushqimi Sipas Moshës - Rregullat e Arta për 20 dhe 30 Vjeçarët

Me kalimin e moshës, interesat, prioritetet dhe zakonet e të ngrënit ndryshojnë, ndaj nuk është çudi, që edhe nevojat tona ushqimore ndryshojnë gjithashtu. Synimi bazë i një ushqimi të shëndetshëm mbetet i njëjtë si në moshën 20 vjeçare ashtu edhe më tej, e megjithatë na nevojitet një ...

nga AgroWeb më 30 qershor 2017

Të Ushqyerit Mbi të 60-tat - Vitaminat Janë Thelbësore

Gjatë kësaj moshe, femrat dhe meshkujt përballen me disa ndryshime psikologjike dhe fiziologjike. Këto ndryshime kanë një ndikim të drejtpërdrejtë në nevojat tona ushqimore. Trupi humb efikasitetin për të përthithur dhe përdorur vitamina dhe minerale. Përdorimi afatgjatë i ilaçeve e ul aftësinë e p&...

nga AgroWeb më 25 maj 2017

Si ta Rrisni Barin e Grurit në Shtëpi

Kërcejtë e hollë të Barit të Grurit janë të mbushur me vitamina dhe minerale që e mbajnë trupin dhe mendjen të shëndetshme dhe plot energji. Nëse dëshironi ta bëni Barin e Grurit pjesë e ushqyerjes tuaj, atëherë duhet ta rrisni patjetër në shtëpi. Në këtë artikull të AgroWeb.org...

nga AgroWeb më 24 gusht 2017

Vlerat dhe Përdorimet e Panjohura të Gjetheve të Rrushit

Gjethet e rrushit janë pjesë e pamohueshme e gatimeve më të shijshme mesdhetare. Ato janë tepër popullore në Shqipëri sidomos për dashamirësit e japrakut ose dollmasë. Por këto gjethe kanë edhe përdorime të tjera mirëbërëse, të cilat do t'i gjeni në këtë artikull të AgroWeb.org. K&...

nga AgroWeb më 13 korrik 2017

Bananet e Kuqe dhe Llojet e Tjera të Frutit të Famshëm

Banania është fruti më popullor në botë. Ky frut i ëmbël dhe plot vitamina e minerale përdoret në të gjithë botën, jo vetëm në gatime por edhe në mjekësi. Bananja është e pasur me hekur dhe nxit prodhimin e hemoglobinës në gjak, ndaj ndihmon kundër anemisë. Ajo gjithashtu është e...

nga AgroWeb më 6 shtator 2017

Rini e Përhershme me Ushqimet e Pasura me Kolagjen

Kolagjeni është një proteinë që trupi e prodhon natyralisht. Ajo është e rëndësishme për ruajtjen e shëndetit dhe gjallërisë së lëkurës. Kolagjeni gjendet në çdo organ të trupit, përfshirë kocka, lëkurë, ligamente dhe kërce. Kolagjeni bashkëpunon me proteinën elastin...

nga AgroWeb më 24 qershor 2017

Kumbulla e Zezë apo e Kuqe - Ndryshimet Sipas Ngjyrave

Kumbullat janë fruta të ëmbla, me plot lëng e me vlera të larta ushqimore. Kumbullat i përkasin të njëjtës familje botanike (Prunus) me bajamet dhe pjeshkët. Në tregun shqiptar, mund të gjeni me qindra varietete të kumbullës. Pikë së pari, le të flasim për kumbullat e zeza, që janë edhe fruta t&...

nga AgroWeb më 3 shtator 2017

Lëngu i Karrotave me Portokalle - Fuqia e Vlerave

Pirja e lëngut të karrotës dhe portokallit është një mënyrë e dobishme për të përfituar shumicën e vlerave dhe rritur konsumin e frutave dhe perimeve, por nëpërmjet tyre merrni vitamina, minerale dhe ushqyes të rëndësishëm për mbrojtjen e shëndetit tuaj. Në këtë artikull të ...

nga AgroWeb më 6 shtator 2017

Gjithçka që duhet të dini për Vitaminat - Nga A-ja tek K-ja

Vitaminat janë të domosdoshme për organizmin, këtë e di çdo lexues i rregullt i AgroWeb.org. Megjithatë, a e dini sa vitamina ju duhen në ditë apo në cilat ushqime t’i gjeni ato? Artikulli i mëposhtëm i AgroWeb.org ju vjen në ndihmë me informacione të dobishme të cilat duhet t’i zbatoni edhe në ...

nga AgroWeb më 21 shkurt 2017

Ndikimi i fortë i kivit në sistemin imunitar

Fruti i kivit është i pasur me ushqyes dhe ka pak kalori, madje së fundmi, kivi po kultivohet edhe në Shqipëri. Ndonëse në vendin tonë kivi ka qenë pothuajse i panjohur si frut për konsumatorët deri pas viteve '90, e vërteta është se disa pemë të kivit janë mbjellur gjatë viteve 70’ në kopshtin ...

nga AgroWeb më 15 prill 2017

I kuq dhe plot vlera - Vetitë e këtij orizi të veÇantë

Orizi i kuq është oriz i parafinuar dhe me vlera shumë herë më të mëdha ushqyese në krahasim me orizin e bardhë apo të rafinuar. Koha e gatimit të këtij orizi është më e gjatë në krahasim me të bardhin. Shija e orizit të kuq ka nuanca arrore dhe një aromë më të thellë. Orizin e ...

nga AgroWeb më 30 maj 2017

Legjendat dhe të Vërtetat për Karrotat Bebe

Në shumë prej tregjeve shqiptare, konsumatorët mund të blejnë paketime të vogla të karrotave bebe të qëruara dhe gati për konsum. Këto karrota të vogla kanë të njëjtat vlerat ushqimore si ato të mëdhatë. Karrotat bebe janë një variant tejet i lehtë për konsum dhe në disa raste jan&...

nga AgroWeb më 15 shkurt 2017

Kolëza, një barishte unike mes të gjelbërave

Kolëza është një nga bimët barishtore më të preferuara të Mesdheut. Ajo përdoret gjërësisht në kuzhinën Italiane dhe atë Franceze. Së fundmi ka nisur të kultivohet edhe në Shqipëri. Kolëza shqiptare rritet nga fermerë të çertifikuar për produkte organike. Ajo është e ...

nga AgroWeb më 5 korrik 2017

Vezët e shkurtëzës, një thesar i panjohur vlerash

Veza e shkurtëzës është e pasur me vitamina dhe minerale. Shkurtëza si shpend në Shqipëri njihet edhe me emrat cyrle mali ose qikëll. Konsumi i rregullt i vezëve të saj ndihmon organizmin të shmangë dhe luftojë disa sëmundje, sidomos ato të stomakut siç është ulçera. Sipas të dhënave të...

nga AgroWeb më 7 prill 2017

Trëndafili Shkëmbor - Bima e Mendjes, Trupit dhe Shpirtit

Trëndafili shkëmbor, një bimë e lashtë mjekësore i është rikthyer famës. Trëndafili shkëmbor, i cili konsumohet si çaj, është tre herë më i shëndetshëm se sa çaji jeshil, duke mbrojtur qelizat nga plakja e parakohshme, eliminuar metalet e rënda nga organizmi, madje duke luftuar edhe aknet dhe ...