nga AgroWeb më 11 gusht 2017

Përballja e Avokadove - Cili lloj ka më shumë vlera

Avokado përshkruhet si ushqimi perfekt, por varietetet e tij shkojnë përtej atyre kokrrave plot vlera që gjejmë në treg. Shpesh konsumatorëve i ndodh që në treg të takojnë dy lloje avokadosh, një tip me ngjyrë të gjelbër dhe me lëkurë të lëmuar dhe një lloj me ngjyrë të errët dhe me l...

nga AgroWeb më 13 korrik 2017

Bananet e Kuqe dhe Llojet e Tjera të Frutit të Famshëm

Banania është fruti më popullor në botë. Ky frut i ëmbël dhe plot vitamina e minerale përdoret në të gjithë botën, jo vetëm në gatime por edhe në mjekësi. Bananja është e pasur me hekur dhe nxit prodhimin e hemoglobinës në gjak, ndaj ndihmon kundër anemisë. Ajo gjithashtu është e...

nga AgroWeb më 6 shtator 2017

Rini e Përhershme me Ushqimet e Pasura me Kolagjen

Kolagjeni është një proteinë që trupi e prodhon natyralisht. Ajo është e rëndësishme për ruajtjen e shëndetit dhe gjallërisë së lëkurës. Kolagjeni gjendet në çdo organ të trupit, përfshirë kocka, lëkurë, ligamente dhe kërce. Kolagjeni bashkëpunon me proteinën elastin...

nga AgroWeb më 24 qershor 2017

Kumbulla e Zezë apo e Kuqe - Ndryshimet Sipas Ngjyrave

Kumbullat janë fruta të ëmbla, me plot lëng e me vlera të larta ushqimore. Kumbullat i përkasin të njëjtës familje botanike (Prunus) me bajamet dhe pjeshkët. Në tregun shqiptar, mund të gjeni me qindra varietete të kumbullës. Pikë së pari, le të flasim për kumbullat e zeza, që janë edhe fruta t&...

nga AgroWeb më 21 shkurt 2017

Ndikimi i fortë i kivit në sistemin imunitar

Fruti i kivit është i pasur me ushqyes dhe ka pak kalori, madje së fundmi, kivi po kultivohet edhe në Shqipëri. Ndonëse në vendin tonë kivi ka qenë pothuajse i panjohur si frut për konsumatorët deri pas viteve '90, e vërteta është se disa pemë të kivit janë mbjellur gjatë viteve 70’ në kopshtin ...

nga AgroWeb më 30 maj 2017

Legjendat dhe të Vërtetat për Karrotat Bebe

Në shumë prej tregjeve shqiptare, konsumatorët mund të blejnë paketime të vogla të karrotave bebe të qëruara dhe gati për konsum. Këto karrota të vogla kanë të njëjtat vlerat ushqimore si ato të mëdhatë. Karrotat bebe janë një variant tejet i lehtë për konsum dhe në disa raste jan&...

nga AgroWeb më 15 shkurt 2017

Kolëza, një barishte unike mes të gjelbërave

Kolëza është një nga bimët barishtore më të preferuara të Mesdheut. Ajo përdoret gjërësisht në kuzhinën Italiane dhe atë Franceze. Së fundmi ka nisur të kultivohet edhe në Shqipëri. Kolëza shqiptare rritet nga fermerë të çertifikuar për produkte organike. Ajo është e ...

nga AgroWeb më 7 prill 2017

Trëndafili Shkëmbor - Bima e Mendjes, Trupit dhe Shpirtit

Trëndafili shkëmbor, një bimë e lashtë mjekësore i është rikthyer famës. Trëndafili shkëmbor, i cili konsumohet si çaj, është tre herë më i shëndetshëm se sa çaji jeshil, duke mbrojtur qelizat nga plakja e parakohshme, eliminuar metalet e rënda nga organizmi, madje duke luftuar edhe aknet dhe ...

nga AgroWeb më 16 prill 2017

Vjollca, lulja bujare me vlera e Shqipërisë

Vjollca është një lule të cilës i thurin lavde, jo vetëm për bukurinë e saj. Ajo është një lule që përdoret shumë në kurat mjekësore popullore sidomos gjatë pranverës. Shurupi i lule vjollcës arrin të shërojë fytin e lënduar nga gripi dhe të ftohtit duke ndihmuar me nxjerrjen e ...

nga AgroWeb më 10 shtator 2017

Nga ferma në tryezë, a humbin vlerat e perimeve?

Sa herë mendojmë teksa gatuajmë, si të gjejmë forma që të mos i ziejmë apo pjekim perimet, pasi vlerat ushqyese i ikin. Madje i hamë edhe ‘të gjalla”, pra të pagatuara ndonjëherë, si spinaqin që kemi nisur ta bëjmë sallatë, apo të përdorim zierjen me avull që i ruan edhe më shum&...

nga AgroWeb më 9 janar 2017

Frutat dhe perimet që ju ndihmojnë kundër gripit dhe të ftohtit

Dimri është edhe stina e virozave. Kjo stinë mund të jetë e ashpër ndaj organizmit. Sado të përpiqesh ta shmangësh, gripi dhe i ftohti duket se e gjejnë gjithnjë rrugën për të të kapluar. Megjithatë, ekspertët janë të mendimit se të ngrënit shëndetshëm është një vler&...

nga AgroWeb më 11 tetor 2016

Enciklopedia e Vitaminave

Një video lajm shpjegues nga AgroWeb.org me të gjitha të dhënat e nevojshme mbi praninë dhe fuqinë e Vitaminave tek produktet e natyrës. ...