nga AgroWeb më 13 shtator 2017

E Rrallë Nga Tokat Shqiptare - Fillon Kultivimi i Xhinxherit Made in Albania

Përdorimi i gjerë i xhenxhefilit në Shqipëri ka frymëzuar fermerët vendas të nisin kultivimin e tij në parcelat e tyre. Në mbarë botën, xhenxhefili vlerësohet jo vetëm për vlerat e tij të larta shëndetësore, por edhe si një biznes shumë fitimprurës, i suksesshëm. Të dhënat e AgroWeb....

nga AgroWeb më 12 shtator 2017

Si të Pastroni Enët e Gjakut? Lista e Famshme e Produkteve Natyrale

Enët e bllokuara të gjakut janë arsyeja kryesore për shumë probleme të rrezikshme të zemrës. Arterioskleroza cilësohet si sëmundja gjatë të cilës muret e enëve të gjakut, si arteriet, ngurtësohen dhe bllokohen. Arterioskleroza cilësohet fatkeqësisht vdekjeprurëse. Kjo është arsyeja pse ë...

nga AgroWeb më 28 korrik 2017

Reçel me Mollë dhe Xhenxhefil, Plot Shije dhe Vlera

Për shumë amvisa shqiptare, përgatitja e reçelit është shpesh edhe një pasion. Reçeli përbën mënyrën më të mirë për të ruajtur frutat dhe shijuar ato gjatë gjithë vitit. Frutat më të preferuara për përgatitjen e reçelit janë qershitë, fiqtë, luleshtrydhet, ...

nga AgroWeb më 20 korrik 2017

Pija Natyrale Energjike - Kombinimi Ideal për Gjallërim

Nëse jeni në kërkim për një pije natyrale që ju mbush me energji, në këtë artikull do të gjeni kombinimin ideal, që mund ta përgatisni vetë në kushtet e shtëpisë, të freskët  dhe të shëndetshëm. Kombinimi energjik është një pije tradicionale e hershme që ka përb&...

nga AgroWeb më 16 qershor 2017

Lëngu i Finokut, Magjia e Fshehur

Lëngu i finokut është i pasur me vlera ushqimore dhe është përdorur kryesisht në vendet e Mesdheut dhe së fundmi edhe në Shqipëri, jo vetëm si përbërës ushqimor por edhe si kurë mjekësore. Kjo bimë e famshme lufton bakteret dhe forcon sistemin imunitar. Për më tepër, të dhënat shkencore ...

nga AgroWeb më 7 gusht 2017

Xhenxhefili- Receta të shijshme e të shëndetshme

Xhenxhefili është përdorur prej shekujsh për të kuruar problemet shëndetësore të njerëzve. Ai njihet si mik i sistemit imunitar dhe stomakut. Shumë studime madje sugjerojnë se xhenxhefili përshpejton tretjen dhe lufton inflamacionin te pacientët e prekur nga osteoartriti. Xhenxhefili hollon gjakun dhe ul kolesterolin, duke u bër...

nga AgroWeb më 28 gusht 2017

7 Vlerat Fantastike të Vajit të Xhenxhefilit

Vaji i ullirit i pasuruar me xhenxhefil ëshrë një kurë ideale kundër inflamacionit. Ai të ngroh, largon dhimbjet dhe përdoret për masazhe që përcjellin nxehtësinë e nevojshme dhe lehtëson sinozitin. Vlerat e vajit të xhenxhefilit të freskët do t’i lexoni më poshtë në këtë artikull të...

nga AgroWeb më 13 shtator 2017

Reçeli i Ftoit - Kryevepra e Traditës Shqiptare!

Reçeli i ftoit është një specialitet shqiptar me të cilin krenohemi të gjithë. Ky reçel fantastik përgatitet mjaft lehtë. Ky është një lajm i mirë po të marrim në konsideratë që Shqipëria është një vend ideal për të gjetur ftonj shumë të mirë në treg. ...

nga AgroWeb më 23 gusht 2017

Vetitë dhe Kombinimet Çudibërëse të Avokados

Avokado shpesh krahasohet me një dardhë me shollë për shkak të lëkurës së ashpër dhe formës që ngjason me dardhën. Avokado është një burim special i karotenit. Një avokado e pjekur mirë përmban tre herë më shumë karoten se fruti i papjekur dhe i fortë. Shkencëtarët kanë ...

nga AgroWeb më 24 gusht 2017

Xhenxhefil dhe Hithra Kundër Anemisë, Lodhjes dhe Plogështisë

Çaji i hithrës ose lëngu i saj është një element i rëndësishëm i një ushqyerjeje që nuk e streson trupin. Hithra është fantastike dhe i jep trupit shëndet. Xhenxhefili nga ana tjetër është i jashtëzakonshëm për tretjen dhe qarkullimin e gjakut. Nëse i kombinon së bashku, atëherë...

nga AgroWeb më 6 shtator 2017

Mënyrat Fantastike të Shijimit të Rozmarinës Shqiptare

Rozmarinën mund ta përdorni si çaj bimor për t’i bërë mirë trurit dhe funksioneve të tij. Rozmarina ka efekt gjallërues dhe stimulues. Ajo është pjesë e familjes botanike ku bën pjesë edhe nenexhiku. Kjo barishte është një burim i mirë fibre, hekuri dhe antioksidantësh. Rozmarina përmban ...

nga AgroWeb më 23 gusht 2017

Lëngu i Limonit Si Tonik Special Për Organizmin

Të gjithë e kanë dëgjuar thënien e famshme, kur jeta ju jep limona, ju bëni limonatë. Sido të tingëllojë, e vërteta është se kur ke limonë në shtëpi, ideja më e mirë është të bësh limonatë, sidomos me recetën e sugjeruar nga AgroWeb.org. Merrni një enë qelqi dhe hidhni...

nga AgroWeb më 15 shtator 2017

Çaj i Ftohtë Mali, Xhinxher dhe Limon - Kampionët e Vlerave

Jeni në kërkim të mënyrës së duhur për t’i dhënë forcë sistemit imunitar? Apo dëshironi të gjeni zgjidhje natyrale kundër stresit? Atëherë duhet të dini se ju duhen tri përbërës: çaj mali, xhenxhefil dhe limon. Pija e përftuar prej tyre është e shijshme, pikante dhe një ...

nga AgroWeb më 2 shtator 2017

Aloe Vera dhe Xhinxher për Shëndet të Plotë

Metabolizmi është një proçes gjatë të cilit ushqimet dhe pijet që konsumojmë kthehen në energji. Metabolizmi i dobët shkakton shumë probleme, ndaj këshillohet konsumi i disa produkteve që ndihmojnë yndyrnat të lëvizin më shpejt në sistemin tretës dhe parandalojnë përthithjen e tyre nga ...

nga AgroWeb më 29 maj 2017

Sekreti i Vlerave të Lëngut Më Gjallërues të Stinës

AgroWeb dëshiron të ndajë me ju një recetë unike që kombinon një sërë produktesh natyralë që pastrojnë organizmin. Nëpërmjet kësaj recete, do të mësoni se si të përgatisni një pije intensive pastruese të organizmit me fuqinë e panxharit, xhenxhefilit dhe barishteve të tjera që ...

nga AgroWeb më 18 gusht 2017

Hudhra dhe xhenxhefili, idealet e shëndetit të mirë

Hudhra dhe xhenxhefili janë dy produkte që përmbajnë vlera të shumëfishta terapeutike dhe shëndetësore, për të mos përmendur këtu efikasitetin e tyre në recetat e gatimit. AgroWeb.org ju tregon se të dyja këto produkte kanë qenë subjekt studimesh të shumta jo vetëm për efikasitetin në luftimin ...

nga AgroWeb më 7 korrik 2017

Kombinimi i Panxharit me Xhinxher, Perime dhe Fruta

Çdo ditë është e nevojshme të qëndroni të shëndetshëm dhe plot energji. AgroWeb do t’ju japë recetën e një pije fantastike, falë së cilës do t'i jepni një ndihmesë shumë të rëndësishme organizmit tuaj për të gëzuar formë të plotë. Bëhet fjalë p&...

nga AgroWeb më 11 korrik 2017

A keni dëgjuar për xhinxher turshi?

Xhenxhefili apo xhinxheri është padyshim një nga kurat më të mira popullore mjekësore që mund të përgatitet në kushtet e shtëpisë në disa mënyra. Që nga zbulimi i tij, qytetërime të shumta e kanë përdorur xhenxhefilin për të shëruar një sërë shqetësimesh shëndet&...

nga AgroWeb më 31 maj 2017

Ëajrat Bimorë me Fuqitë Më të Mëdha Shëndetësore

Çajrat bimorë janë të nevojshëm dhe të domosdoshëm për të rikthyer nivelet e energjisë dhe për të forcuar sistemin imunitar. Ajo që duhet të dini është se stomaku i mirëpret pijet bimore edhe gjatë motit të ngrohtë. Çajrat janë për stomakun njësoj siç janë kë...

nga AgroWeb më 14 korrik 2017

Spinaq, Xhenxhefil dhe Kanellë - Fuqia e Gjelbër

Spinaqi është një zgjedhje ideale për një lëng të plotë frutash dhe perimesh. Shija e tij neutrale e bën atë fantastik dhe lehtësisht të kombinueshëm me shumë prej frutave dhe perimeve të preferuara. Duke qenë se spinaqi është i pasur me vitamina dhe antioksidantë, ai nuk duhet të mungojë n&...

nga AgroWeb më 2 qershor 2017

Si të përgatisni xhenxhefilin pluhur në shtëpi

Xhenxhefili po transformohet në një pjesë të rëndësishme të ushqyerjes së përditshme edhe në Shqipëri. Përdorimi më i zakontë i xhenxhefilit është si çaj i ngrohtë ose i ftohtë në varësi të stinës. Por a e dinit se me xhenxhefil pluhur ju mund të përgatisni nga biskotat ...

nga AgroWeb më 15 prill 2017

Produktet Natyrale Me Vlera Ideale për Imunitetin

Mjekësia natyrale na vjen gjithmonë në ndihmë kur jemi sëmurë, megjithatë kur vjen dimri, na duhet gjithmonë të marrim masa shtesë për të garantuar një shëndet të mirë. Më poshtë do të gjeni një listë të përgatitur nga AgroWeb.org me ushqime, erëza dhe veprime që duhet t&...

nga AgroWeb më 4 janar 2017

Xhinxher Me Mjaltë - Kombinimi i Mrekullive

Xhinxheri dhe mjalti mund të konsumohen në formën e tonikut apo shurupit. Kjo arrihet duke krijuar një përzierje të të dy ingredientëve duke i holluar pak me ujë. Ky lëng i vjen në ndihmë aparatit tretës për shkak të vlerave fantastike të xhenxhefilit. Për më tepër, si xhenxhefili ashtu edhe mjalti kan&...

nga AgroWeb më 28 korrik 2017

Bëjeni vetë. Si të Mbillni Xhenxhefil në Shtëpi

Bima e xhenxhefilit kërkon një klimë të ngrohtë me temperatura që nuk bien më poshtë se 17 gradë celsius. Xhinxheri rritet lehtësisht brenda shtëpisë, pasi si pasojë e ngrohjes temperaturat brenda janë të ngrohta gjatë gjithë kohës. Ky është muaji i duhur për të filluar mbjelljen e ...

nga AgroWeb më 5 shkurt 2017

Jo kimikate - Kurat e pastra të natyrës

Është e pamundur të klasifikosh dhimbjen më të madhe fizike. Më e fortë është dhimbja e dhëmbit, kokës, shpinës, apo muskujve? Cilado qoftë ajo, në momentin e parë që dhimbja na fillon, është instiktive që të kërkojmë ilaçin që na shpëton. Medikamente si ibuprofeni, ...

nga AgroWeb më 13 prill 2017

Thesaret e Ëmuara të Tokave Shqiptare

Perimet e tokës janë ndër më të pasurat me vlera ushqimore dhe shëndetësore në botë. Secila prej tyre ka vlerat e veta specifike, ndonëse të gjitha kanë karakteristika të ngjashme. Patatet e ëmbla, panxhari i kuq, karrotat, qepët, hudhrat, selinoja, rrepa, argjinarja, xhenxhefili e të tjerë konsiderohen si perime...

nga AgroWeb më 8 shtator 2017

Mjaltë Me Xhinxher - Kombinimi i Mrekullive

Përfitimet shëndetësore të mjaltit dhe xhenxhefilit në kurimin e problemeve të frymëmarrjes nuk kanë të krahasuar. Ndoshta nuk e dinit, por mjalti është një ndërmjetësues i shkëlqyeshëm për të transmetuar vlerat e barishteve dhe erëzave si xhenxhefili apo xhinxheri në organizëm. Si mjalti ...

nga AgroWeb më 30 prill 2017

Xhenxhefili, Shëruesi Mrekullibërës i Organizmit

Kinezët thonë që “rrepat në dimër dhe xhenxhefili në verë mban mjekun larg.” Xhinxheri ose xhenxhefili konsiderohet si një prej bimëve më të shijshme dhe më të shëndetshme të planetit, vlerat e të cilit shkojnë përtej një stine të vetme. Xhenxhefili është një antioksidant...