nga AgroWeb më 13 shtator 2017

E Rrallë Nga Tokat Shqiptare - Fillon Kultivimi i Xhinxherit Made in Albania

Përdorimi i gjerë i xhenxhefilit në Shqipëri ka frymëzuar fermerët vendas të nisin kultivimin e tij në parcelat e tyre. Në mbarë botën, xhenxhefili vlerësohet jo vetëm për vlerat e tij të larta shëndetësore, por edhe si një biznes shumë fitimprurës, i suksesshëm. Të dhënat e AgroWeb....

nga AgroWeb më 20 korrik 2017

Pija Natyrale Energjike - Kombinimi Ideal për Gjallërim

Nëse jeni në kërkim për një pije natyrale që ju mbush me energji, në këtë artikull do të gjeni kombinimin ideal, që mund ta përgatisni vetë në kushtet e shtëpisë, të freskët  dhe të shëndetshëm. Kombinimi energjik është një pije tradicionale e hershme që ka përb&...

nga AgroWeb më 28 gusht 2017

7 Vlerat Fantastike të Vajit të Xhenxhefilit

Vaji i ullirit i pasuruar me xhenxhefil ëshrë një kurë ideale kundër inflamacionit. Ai të ngroh, largon dhimbjet dhe përdoret për masazhe që përcjellin nxehtësinë e nevojshme dhe lehtëson sinozitin. Vlerat e vajit të xhenxhefilit të freskët do t’i lexoni më poshtë në këtë artikull të...

nga AgroWeb më 24 gusht 2017

Xhenxhefil dhe Hithra Kundër Anemisë, Lodhjes dhe Plogështisë

Çaji i hithrës ose lëngu i saj është një element i rëndësishëm i një ushqyerjeje që nuk e streson trupin. Hithra është fantastike dhe i jep trupit shëndet. Xhenxhefili nga ana tjetër është i jashtëzakonshëm për tretjen dhe qarkullimin e gjakut. Nëse i kombinon së bashku, atëherë...

nga AgroWeb më 15 shtator 2017

Çaj i Ftohtë Mali, Xhinxher dhe Limon - Kampionët e Vlerave

Jeni në kërkim të mënyrës së duhur për t’i dhënë forcë sistemit imunitar? Apo dëshironi të gjeni zgjidhje natyrale kundër stresit? Atëherë duhet të dini se ju duhen tri përbërës: çaj mali, xhenxhefil dhe limon. Pija e përftuar prej tyre është e shijshme, pikante dhe një ...

nga AgroWeb më 29 maj 2017

Sekreti i Vlerave të Lëngut Më Gjallërues të Stinës

AgroWeb dëshiron të ndajë me ju një recetë unike që kombinon një sërë produktesh natyralë që pastrojnë organizmin. Nëpërmjet kësaj recete, do të mësoni se si të përgatisni një pije intensive pastruese të organizmit me fuqinë e panxharit, xhenxhefilit dhe barishteve të tjera që ...

nga AgroWeb më 18 gusht 2017

Hudhra dhe xhenxhefili, idealet e shëndetit të mirë

Hudhra dhe xhenxhefili janë dy produkte që përmbajnë vlera të shumëfishta terapeutike dhe shëndetësore, për të mos përmendur këtu efikasitetin e tyre në recetat e gatimit. AgroWeb.org ju tregon se të dyja këto produkte kanë qenë subjekt studimesh të shumta jo vetëm për efikasitetin në luftimin ...

nga AgroWeb më 7 korrik 2017

Kombinimi i Panxharit me Xhinxher, Perime dhe Fruta

Çdo ditë është e nevojshme të qëndroni të shëndetshëm dhe plot energji. AgroWeb do t’ju japë recetën e një pije fantastike, falë së cilës do t'i jepni një ndihmesë shumë të rëndësishme organizmit tuaj për të gëzuar formë të plotë. Bëhet fjalë p&...

nga AgroWeb më 11 korrik 2017

A keni dëgjuar për xhinxher turshi?

Xhenxhefili apo xhinxheri është padyshim një nga kurat më të mira popullore mjekësore që mund të përgatitet në kushtet e shtëpisë në disa mënyra. Që nga zbulimi i tij, qytetërime të shumta e kanë përdorur xhenxhefilin për të shëruar një sërë shqetësimesh shëndet&...

nga AgroWeb më 31 maj 2017

Ëajrat Bimorë me Fuqitë Më të Mëdha Shëndetësore

Çajrat bimorë janë të nevojshëm dhe të domosdoshëm për të rikthyer nivelet e energjisë dhe për të forcuar sistemin imunitar. Ajo që duhet të dini është se stomaku i mirëpret pijet bimore edhe gjatë motit të ngrohtë. Çajrat janë për stomakun njësoj siç janë kë...

nga AgroWeb më 2 qershor 2017

Si të përgatisni xhenxhefilin pluhur në shtëpi

Xhenxhefili po transformohet në një pjesë të rëndësishme të ushqyerjes së përditshme edhe në Shqipëri. Përdorimi më i zakontë i xhenxhefilit është si çaj i ngrohtë ose i ftohtë në varësi të stinës. Por a e dinit se me xhenxhefil pluhur ju mund të përgatisni nga biskotat ...