nga AgroWeb më 24 korrik 2017

Gastriti dhe Urthi - Produktet dhe Zgjidhjet Natyrale Më të Vlefshme

Së paku një herë në jetën tuaj të gjithë kanë përjetuar djegie të stomakut, një shqetësim pak a shumë i zgjatur dhe tejet bezdisës. Ndjesia e djegies zakonisht ndodh në hyrjen e stomakut, në pjesën e poshtme të gjoksit. Acidet e stomakut mund të irritojnë të gjithë organizmin, sidomos me ...

nga AgroWeb më 21 prill 2017

Probleme me Kollën dhe Frymëmarrjen në Pranverë? Zbuloni Zgjidhjet Natyrale

Me uljen e ndjeshme të temperaturave, organizmi ynë nis betejën e ashpër me kollën, rrufën dhe problemet e rrugëve të frymëmarrjes. Kolla nuk duhet anashkaluar asnjëherë sepse jo vetëm që prish stilin e jetës, por shkakton dëme fizike dhe shëndetësore. Më poshtë do të gjeni disa kura të ...

nga AgroWeb më 3 shtator 2017

Lëngu i Karrotave me Portokalle - Fuqia e Vlerave

Pirja e lëngut të karrotës dhe portokallit është një mënyrë e dobishme për të përfituar shumicën e vlerave dhe rritur konsumin e frutave dhe perimeve, por nëpërmjet tyre merrni vitamina, minerale dhe ushqyes të rëndësishëm për mbrojtjen e shëndetit tuaj. Në këtë artikull të ...

nga AgroWeb më 21 gusht 2017

Xhenxhefili, Limoni dhe Aloe Vera, armiqtë e toksinave

Pastrimi i brendshëm është një proces i rëndësishëm për ta rimëkëmbur shëndetin. Nëse mendoni se pastrimi i organizmit është i vështirë, e vërteta është se heqja e toksinave apo helmeve është tepër e lehtë. Gjithçka nis me ujin dhe lëngjet. Ujin mund ta pasuroni me fruta ...

nga AgroWeb më 1 gusht 2017

Kombinimi unik i trumzës me fuqinë e xhenxhefilit

Freskimi i motit shoqërohet gjthnjë me një sërë problemesh shëndetësore siç janë gripi, të ftohtit dhe sidomos bronshiti. Rrugët e frymëmarrjes dhe mushkëritë goditen nga inflamacioni si rrjedhojë e të ftohtit dhe gripit por edhe duhanpirjes apo toksinave të ndryshme duke na lënë peng të kollë...

nga AgroWeb më 24 mars 2017

Shegë, Xhinxher, Agrume - Kombinimi i Jetës

Aroma delikate e shijes së portokallit lidhet në mënyrë të përkryer me intensitetin e shegës, ndërsa prania e nuancave pikante të xhenxhefilit dhe athësia e limonit i jep këtij kombinimi nota magjike. Ky kombinim vlerash është një zgjidhje e përkryer për të të dhuruar shumë dinamizëm, për t&...

nga AgroWeb më 27 korrik 2017

Xhenxhefili - Të Mirat e Pafundme dhe Vetitë Speciale

Xhinxheri ose xhenxhefili konsiderohet si një prej bimëve më të shijshme dhe më të shëndetshme të planetit, vlerat e të cilit shkojnë përtej një stine të vetme, por shtrihen përgjatë gjithë vitit. Xhenxhefili është një antioksidant i fuqishëm që pastron trupin nga helmet. Sipas kërkimeve ...

nga AgroWeb më 4 janar 2017

Xhinxher Me Mjaltë - Kombinimi i Mrekullive

Xhinxheri dhe mjalti mund të konsumohen në formën e tonikut apo shurupit. Kjo arrihet duke krijuar një përzierje të të dy ingredientëve duke i holluar pak me ujë. Ky lëng i vjen në ndihmë aparatit tretës për shkak të vlerave fantastike të xhenxhefilit. Për më tepër, si xhenxhefili ashtu edhe mjalti kan&...

nga AgroWeb më 28 korrik 2017

Bëjeni vetë. Si të Mbillni Xhenxhefil në Shtëpi

Bima e xhenxhefilit kërkon një klimë të ngrohtë me temperatura që nuk bien më poshtë se 17 gradë celsius. Xhinxheri rritet lehtësisht brenda shtëpisë, pasi si pasojë e ngrohjes temperaturat brenda janë të ngrohta gjatë gjithë kohës. Ky është muaji i duhur për të filluar mbjelljen e ...

nga AgroWeb më 8 shtator 2017

Mjaltë Me Xhinxher - Kombinimi i Mrekullive

Përfitimet shëndetësore të mjaltit dhe xhenxhefilit në kurimin e problemeve të frymëmarrjes nuk kanë të krahasuar. Ndoshta nuk e dinit, por mjalti është një ndërmjetësues i shkëlqyeshëm për të transmetuar vlerat e barishteve dhe erëzave si xhenxhefili apo xhinxheri në organizëm. Si mjalti ...

nga AgroWeb më 30 prill 2017

Xhenxhefili, Shëruesi Mrekullibërës i Organizmit

Kinezët thonë që “rrepat në dimër dhe xhenxhefili në verë mban mjekun larg.” Xhinxheri ose xhenxhefili konsiderohet si një prej bimëve më të shijshme dhe më të shëndetshme të planetit, vlerat e të cilit shkojnë përtej një stine të vetme. Xhenxhefili është një antioksidant...