nga AgroWeb më 8 shtator 2017

Sa Rrezik ka Gjalpi për Organizmin dhe Shëndetin

Gjalpi përmban 49 për qind yndyrna të ngopura, por nuk përmban yndyrë të rafinuar si trans-yndyrnat që janë më të dëmshme se yndyra e ngopur, të cilat janë të pranishme tek margarinat e llojeve të ndryshme. Trans-yndyrnat janë shumë më të dëmshme se yndyrnat e ngopura. Problemi, atëherë, ...

nga AgroWeb më 5 gusht 2017

Mrekullitë Kurative të Farave të Shalqinit

Ngrënia e shalqinit është një proces që sfidohet nga farat e shumta të tij. Zgjedhja është e qartë. Ose duhet t’i pështysh ose t’i hash. Cilëndo prej këtyre alternativave të zgjidhni, ajo që duhet të dini është se farat e shalqinit kanë një pasuri vlerash, të cilat kur t’i lexoni ...

nga AgroWeb më 16 shtator 2017

Uthulla Balsamike dhe Vaji i Ullirit - Dy Super Miq të Shëndetit

Uthulla balsamike dhe vaji i ullirit janë të pasur me antioksidantë që pakësojnë gjasat e shfaqjes së sëmundjeve kardiovaskulare. Vaji i ullirit është një burim i mirë i vitaminës K dhe E apo të yndyrnave të pangopura që janë të shëndetshme. Ekspertët e AgroWeb.org thonë se uthulla balsamike ka...

nga AgroWeb më 30 qershor 2017

Të Ushqyerit për 50 Vjeçarët - Kujdes me Yndyrnat

Problemet me shëndetin, siç janë kolesteroli i lartë, tensioni i lartë i gjakut apo diabeti i tipit dy janë tipiket për këtë grupmoshë. Një dietë e pasur me ushqime që përmbajnë pak yndyrë, ose me nivel të ulët glicemie është mënyra më e mirë për të parandaluar dhe ...

nga AgroWeb më 3 korrik 2017

Margarinë Apo Gjalpë - Gjithçka duhet të dini

Të ushqehesh me yndyrë të shëndetshme është një sfidë më vete të cilën jo të gjithë e kalojnë me sukses. Shumica prej nesh mjaftohen të zgjedhin yndyrën që të bën më pak keq se të tjerat. Kur vjen puna te vaji, pranohet gjërësisht që vaji i ullirit është më i sh&...

nga AgroWeb më 11 shtator 2017

Pasoja Serioze! Cilat Produkte Dëmtojnë Shëndetin e Trurit

Ajo çfarë hamë ka një ndikim të drejtpërdrejtë në trurin tonë. Është e qartë, e megjithatë ekspertët kanë zbuluar fakte shkencore shumë interesante që hedhin dritë mbi ndikimin e ushqimit në trurin tonë. Lexoni më poshtë këto fakte mjaft domethënëse, që AgroWeb ka p&...

nga AgroWeb më 3 qershor 2017

E Vërteta Tronditëse e Vajit Vegjetal

Shumë njerëz mendojnë që vaji vegjetal është i shëndetshëm. E vërteta është që ky vaj është i keq, jo vetëm për shëndetin tënd, por edhe për mjedisin. E megjithatë konsumi mbarë botëror i këtij vaji është në nivelet maksimale. Çfarë është vaji ...