Qer 19, 2018

Shpërndaje

Zhurmat, Rreziku Tinëzar Që I Kanoset Shëndetit Dhe Organizmit

Zhurmat dhe tingujt e lartë janë jo vetëm acaruese por prishin ritmin kardiak të zemrës. Një studim gjerman zbuloi se zhurmat e vazhdueshme shkaktojnë çrregullim të rrahjeve të zemrës, gjë që çon në mpiksjen e gjakut, ishemi dhe atak në zemër. Studime të njëpasnjësshme kanë treguar se ekspozimi afatgjatë ndaj zhurmave është i rrezikshëm. Shkencëtarët […]

Lexo më shumë

Qer 19, 2018

Shpërndaje

Europa Mbyll Dyert Për Produktet e Modifikuara Gjenetikisht. Po Shqipëria?

Siguria është përbërësi më i rëndësishëm i ushqimit të konsumatorëve. Të bërit kompromis në lidhje me sigurinë e cilësisë ushqimore nuk hyn planet e vendeve të BE-së që kanë votuar JO ndaj rritjes së produkteve të modifikuara gjenetikisht OMGJ. Sipas Reuters, vendet anëtare në mënyrë specifike futën në shënjestër kultivimin e misrit Monsanto’s MON 810, […]

Lexo më shumë

Qer 18, 2018

Shpërndaje

Katër Hormonet e Mbipeshës – Mësoni Çrregullimet Që Dhjamosin Organizmin

Pse ju hahet gjatë orëve të natës? A keni pyetur veten ndonjëherë pse keni uri për ushqim, të ëmbla dhe të kripura edhe pasi keni ngrënë një darkë të plotë? Nuk ka asnjë lidhje me mungesë vullneti, por është thjesht çështje biologjie. AgroWeb.org ju tregon se për të shmangur ngrënien në orët e vona, duhet […]

Lexo më shumë