nga AgroWeb më 26 Janar, 2018

Vlerat Befasuese Shëndetësore të Luledeles

Vendlindja e luledeles është Evropa dhe Azia Perëndimore, por tani ajo rritet në çdo cep të globit. Lëndinat e Shqipërisë janë të veshura me lulet e bukura të bardha, të cilat kohët e fundit janë bërë pjesë e gatimeve, garniturave dhe recetave të ndryshme të kulinarisë shqiptare. Luledelja preferon një tokë të lagësht dhe ushqyese. […]

nga AgroWeb më 24 Janar, 2018

Ullinjtë e Zinj të Shqipërisë Për Shëndet Afatgjatë

Ullinjtë e zinj janë shumë të pasur me hekur dhe jo të gjithë e dimë sa i rëndësishëm është ky mineral për shëndetin e njeriut. Shqipëria është me fat që i ka të gjitha varietetet e ullinjve, sigurisht edhe ullinjve të zinj. Aktualisht, Shqipëria ka gjashtëdhjetë mijë hektarë ullinj dhe dhjetë milion pemë ulliri. Prej […]

nga Rezarta Delisula më 24 Janar, 2018

Hudhra dhe Qepa – Pija Magjike Si Antibiotik Natyral

Mjekësia farmaceutike me atë alternative me produkte natyrale është gjithnjë në “luftë”, për të prodhuar ilaçe të reja që shpëtojnë njerëzimin dhe antibiotiku është një ndër mrekullitë e shpikura. Por jo rrallë dëgjojmë që ndokujt ‘nuk i bënë fajde’ as antibiotikët. E pikërisht në këtë pikë nis lufta e mjekësisë tradicionale që përdor bimët për […]

nga AgroWeb më 23 Janar, 2018

94 Milionë Euro Financim. Çfarë Do Ndodhë Me Bujqësinë Shqiptare

94 milionë euro financim për të kthyer tërësisht faqen e bujqësisë shqiptare dhe shndërrimin e saj në motorin kryesor të zhvillimit të ekonomisë së vendit. Lajmi është i ditur sot nga Ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Niko Peleshi, i cili në një konferencë për shtyp lajmëroi çeljen e programit IPARD II nga Bashkimi Europian. […]

nga AgroWeb më 23 Janar, 2018

Lulja e Basanit – Balsami i Mrekullueshëm i Shëndetit

Vetitë kuruese të lules së basanit, një bimë barishtore që në gjendje natyrale rritet kudo, janë të njohura në mbarë botën. Përdorimi i gjerë i kësaj bime në mjekësinë popullore apo në produkte të ndryshme medicinale, i jep një rëndësi të veçantë kultivimit saj. Kjo si për përdoruesin ashtu edhe për prodhuesin, lidhur me aspektin […]

nga AgroWeb më 23 Janar, 2018

Bajamja e Egër e Shqipërisë, Fuqia e Shëndetit

Bajamet janë ndër arrorët më popullorë në vendin tonë dhe në mbarë botën. Ato mund t’i gjejmë në variantin e ëmbël ose të hidhur, në varësi të varietetit. Bajamet e ëmbla prodhohen nga një pemë specifike bajamesh (Prunus amygdalus var. dulcis) dhe nuk përmbajnë toksina. Bajamet e hidhura vijnë nga një pemë krejt tjetër (Prunus […]