nga AgroWeb më 15 Dhjetor, 2017

Lemza – Të Kujtojnë Vërtetë? Apo Ke Probleme me Shëndetin?

Lemza shkaktohet nga një kontraktim i papritur dhe i pavullnetshëm i diafragmës. Ky kontraktim ndodh në të njëjtën kohë me atë të laringitit dhe mbylljes së plotë të kordave të zërit. Lemza ndodh pa asnjë arsye specifike dhe nuk është alarmuese. Në shumicën e rasteve, lemza ikën vetë dhe nuk ka nevojë për trajtime shtesë. […]

nga AgroWeb më 15 Dhjetor, 2017

Një Gotë Ujë Esëll Në Mëngjes – Përfitimet në Organizëm

A mund të qëndrosh pa pirë ujë, çaj apo çdo lëng tjetër për të paktën tetë orë? Vetëm idea e kësaj sfide tingëllon shqetësuese apo jo? Uji është shumë i rëndësishëm dhe këtë nuk mund ta nënvizojmë mjaftueshëm. Ekspertët rekomandojnë që ta pini ujin sapo të hapni sytë. Sipas tyre, gjatë gjumit, trupi dehidratohet ndaj […]

nga AgroWeb më 15 Dhjetor, 2017

Trëndafila Mahnitës në Hapësirat e Shtëpisë – Mbjelljet e Dimrit

Një nga lulet më të mrekullueshme që gëzon syrin dhe mahnit shqisat me aromën dhe pamjen magjepsëse. AgroWeb.org ju sjell mënyrën se si t’i rrisni me sukses në hapësirat e shtëpive tuaja. Trëndafilat kanë një sezon mbjelljeje edhe në këtë periudhë, pa nisur ngricat. Kur të keni zgjedhur llojin e trëndafilit që dëshironi ta rrisni […]

nga AgroWeb më 15 Dhjetor, 2017

Spinaq, Fruta dhe Avokado – Një Kombinim Special për Shëndetin

Ky kombinim lëngjesh natyrale të gjelbërta është një ushqim i shëndetshëm dhe plot me vlera ushqyese për organizmin. Në fakt është një bashkim lëngjesh mirëbërëse me të cilat nuk është e lehtë të ngopesh. Shumë konsumatorë të moshave të ndryshme i duan dhe i vlerësojnë kombinimet e bëra vetë të lëngjeve natyrale dhe vazhdimisht përdorin […]

nga AgroWeb më 15 Dhjetor, 2017

Si të Përdorni Bajamet për Shëndetin e Mëlçisë

Mjafton një grusht me bajame dhe nivelet e kolesterolit të mirë që ka lidhje direkte me shëndetin kardiovaskular, rritet me 19 përqind. Të dhënat e një studimi të fundit, të cilit AgroWeb.org i referohet në këtë artikull, tregojnë se bajamet, jo vetëm rrisin nivelet e kolesterolit të mirë, por edhe fuqizojnë largimin e kolesterolit të […]

nga AgroWeb më 15 Dhjetor, 2017

Çfarë e Shkakton Plakjen Para Kohe tek Shqiptarët?

Procesi i plakjes është i pashmangshëm. Por a njihni njerëz që duken më të mëdhenj se mosha e tyre? AgroWeb.org flet sot për plakjen e parakohshme. Kjo është diçka që është padyshim nën kontrollin tuaj. Fatkeqësisht, plakja e parakohshme është diçka që përjeton shumica e shqiptarëve. Duket se shumë nga zakonet e përditshme – disa […]