nga AgroWeb më 30 Nëntor, 2017

Vera DUKA – Një Suvenir Vendas Për Veten dhe Miqtë

Në biznesin e verës, vetëm dy njerëz kanë rëndësi: prodhuesi dhe shijuesi. Shqiptarët njihen si konsumatorë të mirë të verës, por edhe si ndër krijuesit më të vjetër të saj. Gjurmët e traditës shqiptare të verëtarisë shkojnë deri në lashtësi, duke përkuar me ato të fqinjëve tanë italianë e grekë. Po, verëtaria shqiptare është aq […]

nga AgroWeb më 27 Nëntor, 2017

Diaspora kërkon Produkte Made in Albania – Zbuloni Cilat Janë

Në Bronx të New York City, dyqanet e vogla me shije unike e mbushin tërë rrugën me nostalgji. Kjo u ndodh me mijëra shqiptarëve që jetojnë në Shtetet e Bashkuara E në fakt kush mund t’u vërë faj, pasi tradita e produkteve shqiptare të ngelet në qiellzë, edhe në formë nostalgjike. Në Shtetet e Bashkuara […]

nga AgroWeb më 25 Nëntor, 2017

Medalja e Turpit! Shqiptarët Konsumatorët No.1 të Kokainës në Botë

Vetëm 25 vite demokraci u mjaftuan shqiptarëve për të thyer rekordin e përdorimit të drogës. Kokaina është një nga drogat më të përhapura dhe më të konsumuara të drogave të botës. Kokaina gjithashtu deklarohet si një nga drogat më të shtrenjta në qarkullim. Por këtu fillon befasia me vendin tonë. Një raport krejtësisht serioz dhe i […]

nga AgroWeb më 24 Nëntor, 2017

Lakror Fshati me Lakra të Egra, Shije Shtëpie

Falë prushit dhe nxehtësisë së tij të avashtë, tepsitë me gatimet e pjekura marrin një shije të veçantë. Tradita shqiptare e gatimit është e pasur me shije e aroma të dashura, ndonjëherë mistike, pas të cilave shumëkush që i ka provuar, ka mbetur i magjepsur. Mes mjeshtërisë së recetave në kuzhinën shqiptare padyshim tradita unike […]

nga AgroWeb më 23 Nëntor, 2017

Ushqimet që Shmangin Problemet me Sklerozën

Ushqyerja e shëndetshme është pjesë e rëndësishme dhe e lidhur fort me mirëqenien. Por edhe me menaxhimin e simptomave të sklerozës së shumëfishtë. Në rastin e kësaj sëmundjeje, sistemi imunitar sulmon sistemin qendror nervor dhe bllokon apo ndërpret sinjalet nervorë duke shkaktuar simptoma si: Lodhje Mpirje Probleme me lëvizjen Çrregullime të fshikëzës apo zorrëve Probleme […]

nga AgroWeb më 23 Nëntor, 2017

Vaji i Ullirit – Përse Ju Duhet Patjetër Për Shëndetin

Vaji i ullirit është një nga përbërësit kryesorë të recetave të vendeve të Mesdheut dhe fatmirësisht edhe të Shqipërisë. Kjo vjen jo vetëm si pasojë e shijes së mirë të vajit të ullirit por edhe për faktin se ai është i pasur në vlera shëndetsore. Ekspertët e AgroWeb.org konfirmojnë se, nëse e përfshini vajin e […]