nga AgroWeb më 2 Shkurt, 2018

Si Të Bindësh Veten Të Hash Më Pak – Mënyrat Praktike

Kur vjen puna tek ushqyerja, vetëkontrolli është një aspekt thelbësor. Njerëzit me vetëkontroll të ulët, kanë tendencën ta teprojnë me ushqyerjen dhe nuk kanë të ngopur. Në këtë mënyrë, sistemi tretës tejmbushet me shumë ushqyes në një periudhë të shkurtër. Kur kjo ndodh, tretja nuk është aspak efikase, sepse stomakut i duhet të shpërbëjë shumë […]

nga AgroWeb më 25 Janar, 2018

Si Të Ulni Stresin Dhe të Rrisni Humorin Në Mënyrë Natyrale

Serotonina është përgjegjëse për ndjenjën e lumturisë dhe mirëqenies, ndaj edhe shpesh njihet si hormoni apo transmetuesi i lumturisë. Ajo transmeton sinjalet nervore të trurit dhe ndihmon në përmirësimin e gjendjes shpirtërore, kujtesës, gjumit dhe tretjes. Nivelet e ulëta të serotoninës në trup, nxisin depresionin, vetëvlerësimin e dobët, acarimin nervor dhe ankthin. Për më tepër […]

nga AgroWeb më 21 Dhjetor, 2017

Formula e Një Zemre të Shëndetshme Për Gjithë Jetën

Shëndeti i zemrës nuk është diçka me të cilën mund të bësh shaka. Për të përmirësuar gjendjen e këtij organi të rëndësishëm njeriu duhet të bëjë ndryshime të vogla që kanë një  ndikim madhor. Shëndeti i Zemrës, Formula e Suksesit Hapi i parë drejt një zemre të shëndetshme është kalimi nga një jetë sedentare në një jetë […]

nga AgroWeb më 14 Dhjetor, 2017

Mënyrat Natyrale Për Zbutjen e Dhimbjeve të Reumatizmës në Shtëpi

Pavarësisht medikamenteve të shumta kundër reumatizmës, e vërteta është se shqetësimet që ajo shkakton janë pjesë e pandashme e jetës sonë. Lajmi i mirë është që dhimbja e reumatizmës mund të pakësohet, madje edhe të parandalohet. AgroWeb.org do t’ju tregojë disa teknika të nevojshme për të lehtësuar dhimbjen e reumatizmës dhe për mbrojtur kyçet dhe […]

nga AgroWeb më 7 Dhjetor, 2017

Të Rinjtë e Plakur, Rreziqet e Jetës Pa Aktivitet

Vitet e adoleshencës dhe rinisë janë të rëndësishme dhe përkojnë me kohën kur aktiviteti fizik i njeriut supozohet të arrijë majat. Adoleshentët marrin hov, hormonet janë në kulmin e tyre, dëshira për eksperienca të reja është e madhe. Kjo periudhë supozohet të jetë më aktivja në gjithë jetën e njeriut, por ja që nuk është […]

nga AgroWeb më 1 Nëntor, 2017

Nëse Qëndroni Gjatë Ulur, Shkurtoni Jetën Tuaj

Ti që po lexon këtë artikull besoj ndihesh shumë mirë aty ku je ulur. Të pëlqen rehati apo jo? Epo çohu shpejt, sepse duke qëndruar ulur po shkatërron shëndetin tënd. Lajmin mund ta lexosh edhe në këmbë. Pothuaj çdo javë, një studim nxjerr në pah rreziqet që vijnë nga qëndrimi ulur. Sipas këtyre studimeve, njerëzit […]