nga AgroWeb më 22 Dhjetor, 2017

Si të Zgjidhni Verën Më Të Mirë

Vera është për shpirtin, ajo që uji është për trupin. E kush nuk e shijon një gotë verë të mirë, qoftë kjo një e kuqe Kabërnet, një Tokai apo një e bardhë Riesling. Por, që ta shijosh verën deri në gllënjkën e fundit duhet ta njohësh mirë atë, që nga ngjyra, shija, intensiteti. Por sigurisht, […]

nga AgroWeb më 21 Dhjetor, 2017

Aloe Vera dhe Dy Produkte të Tjera – Numrat Një për Shëndetin

Kurat më të famshme të mjekësisë tradicionale Aloe vera, hudhra dhe çaji bimor, janë përbërësit më popullorë të kurave më të famshme mjekësore bimore, citon AgroWeb.org një studim të ri të publikuar në Universitetin RMIT në Australi. Studiuesit mbikqyrën mijëra persona dhe përdorimet e 24 kurave mjekësore bimore më të zakonshme. Studimi tregoi se 22.6 […]

nga AgroWeb më 20 Tetor, 2017

Vera e shegës, joshja e re e kokrrave të kuqe

Përdorimet e shegës në kuzhinë janë të shumta. Por a e dinit se shega përdoret edhe për përgatitjen e verës? Shumë njerëz janë të apasionuar pas verës së shegës, sepse ka një shije fantastike. Madje, kur zbulon vlerat e panumërta të shegës dhe përmbajtjen e antioksidantëve, atëherë përgatitja e verës me këtë frut është e […]

nga AgroWeb më 17 Korrik, 2017

Stina e Manaferrave Marramendëse