nga AgroWeb më 29 July, 2015

Shalqinjtë shqiptarë ëmbëlsojnë botën

“Kush ka ngrënë një thelë shalqi e kupton fare mirë se me çfarë ushqehen ëngjëjt”, shkruan Mark Twain. Duket qartë se shkrimtari i ka pasur pikë të dobët shalqinjtë dhe më të drejtë, sepse është fruti që na fut më shumë në ngasje në ditët e nxehta me ëmbëlsinë, freskinë dhe ngjyrën unike. Por nëse […]

nga AgroWeb më 27 July, 2015

Shqipëria do të hapë bursë energjie

Besimi fitohet aksion pas aksioni. Dhe qeveria shqiptare duket se është gati për ta fituar këtë besim duke i kuotuar aksionet në Bursën e re të Energjisë që do të ndërtojë, duke shtuar investuesit e duke liberalizuar në këtë mënyrë tregun energjetik. Plani për hapjen e bursës, ka ardhur menjëherë pasi qeveria dhe Parlamenti miratuan […]

nga AgroWeb më 22 July, 2015

BERZH dhe Intesa Sanpaolo bashkë në marrëveshjen e garantimit të kredive

Marrëveshjet për ndarjen e rriskut nënkuptojnë gjëra të ndryshme në kontekste të ndryshme. Në sistemin bankar, nënkuptojnë vetëm një gjë: lehtësim në financimin e bizneseve novatore të vogla e të mesme. Së fundmi Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH), që njihet për qasjen e saj ndaj rriskut të kalkuluar, ka nënshkruar një marrëveshje për […]

nga AgroWeb më 21 July, 2015

Shtatë zjarre djegin 80 hektarë pyje

Përditësim: 22 Korrik 2015 – Situata e zjarreve në territorin shqiptar po vihet edhe më tepër në vështirësi nga temperaturat afrikane në Ballkan. Në një takim ndërinstitucional, Zëvendës Kryeministri Niko Peleshi u shpreh se nevojitet një bashkëpunim rajonal për shmangien e pasojave serioze të sjella nga temperatura të tilla që janë në kufijtë e fatkeqësisë natyrore. […]

nga AgroWeb më 16 July, 2015

Fiqtë, sekretet dhe vlerat e tyre befasuese

Disa ushqime kanë aftësinë për të të bërë menjëherë nostalgjikë. Edhe aroma më e lehtë mjafton që të zgjojë kujtime të njerëzve apo vendeve. Dhe nga të gjithë produktet, fiqtë janë ato që na ngjallin më shumë kujtime veçanërisht nga fëmijëria teksa kacavirreshim nëpër pemë për të kapur fiq. Por, ajo që nuk dinim e […]

nga AgroWeb më 14 July, 2015

Shqipëria që dua

Unë jam Liana Suleymanova dhe vij nga Republika e Bashkortostanit, në Rusinë Qendrore, pikërisht në perëndim të Maleve Urale. Për të parën herë erdha në Shqipëri në vitin 2010 dhe mënjëherë e dashurova këtë vend magjepës dhe mikpritës Ballkanik, natyrën e tij të virgjër dhe ushqimin marramendës, por ajo që më tërhoqi edhe me shumë […]

nga AgroWeb më 13 July, 2015

Bekimi i Bjeshkëve të Nemuna

“Bjeshkët e Nemuna shtrihen para meje të pafundme, të zhveshura dhe askete. Përthyhen, ulen, kulmohen si dallgë të ngurosura, që vërshuan nga një mankth bojëhiri. Kusha të gurta, dritare të vogla, frëngji të ngushta sikur kanë picërruar sytë nga kjo hapësirë pambarim”. Kush më mirë se shkrimtari Ismail Kadare mund t’i sillte me kaq magjepsje […]

nga AgroWeb më 10 July, 2015

Shqiperia, ernergji nga era

Njerëzit e njohin prej kohësh fuqinë e erës: e vlerësojnë kur i freskon në pikun e zhegut dhe i tremben kur ajo bëhet e dhunshme në kohë stuhie, madje madje edhe i kanë thurur këngë. Por mbi të gjitha njerëzit kanë mësuar ta shfrytëzojnë energjinë e erës; që nga anijet me vela, tek mullinjtë e […]

nga AgroWeb më 9 July, 2015

Të kthehesh duarbosh nga Greqia, historitë e shqiptarëve që po vuajnë krizën

Kanë mbledhur fruta për tre javë ne Greqi dhe kthehen duarbosh. Janë katër shqiptarë me të cilët agjensia e lajmeve Reuters nis artikullin e saj dedikuar krizës ë borxhit grek dhe dëmeve që ajo po shkakton te fqinjët. “Këtë herë ne nuk jemi paguar”, thotë për gazetarin Benet Koleka, të Reuters një nga katër fruta-mbledhësit, […]

nga AgroWeb më 8 July, 2015

Grante fatlume për 13 sipërmarrës agro

Fermerët merren me bujqësi nga pasioni që kanë për tokën. Jo për ta vrarë këtë thënie pak idilike, por duhet të bëhemi dhe pak realistë dhe të pranojmë se vetëm me dashuri nuk korret shumë çka. Fermerët kanë nevojë për para dhe paratë nuk rriten në pemë, ndryshe do kishin mbjellë pemtore të tilla pafund. […]

nga AgroWeb më 7 July, 2015

Bashkimi Ekonomik, Kosova nis heqjen e Tarifave për Eksportet nga Shqipëria

Është quajtur bashkim ekonomik madje shpesh edhe tregti patriotike. E nëse ka një bashkim real të Shqipërisë me Kosovën, nëse flitet për heqje të kufijve, vlen të jetë heqje e kufijve doganorë. Është folur shumë mbi politikat lehtësuese të shkëmbimeve tregtare mes dy shteteve që flasin të njëjtën gjuhë, por jo të njëjtën gjuhë ekonomike. […]

nga AgroWeb më 3 July, 2015

Dita Ndërkombëtare e Kooperativave

Zgjidhni kooperativat, zgjidhni të drejtat e barabarta. Tema e Ditës Ndërkombëtare të Kooperativave, e cila kremtohet çdo 4 Korrik, duket se tenton të ndërgjegjësojë rëndësinë thelbësore Kooperativave në të gjithë botën. “Në këtë vit veçanërisht të rëndësishëm, në të cilin bota do të marrë një vendim mbi një axhendë frymëzuese zhvillimi, përfshirë një sërë objektivash […]

nga AgroWeb më 3 July, 2015

Prurjet në rritje të peshkimit shqiptar

Një ditë e keqe peshkimi konsiderohet si 100 herë më e mirë se një ditë e frytshme në zyrë, thotë një shprehje. Tani imagjinoni pak se çfarë do të thotë jo një ditë, por një vit i tërë i mirë peshkimi? Për statistikat është festë shifrash. Sipas të dhënave më të fundit të Institutit të […]