nga AgroWeb më 28 August, 2015

I nxehti rekord, a do të ikë vapa me gushtin?

Një Shqipëri tropikale. Dhe jo vetëm për shkak të palmave që kanë nisur të shtohen në rrugë e plazhe. Ashtu si edhe pjesa tjetër e botës edhe vendi ynë po përjeton të nxehtë të pazakontë, duke kapur shifra rekord. Viti 2015 tashmë zyrtarisht është më i nxehti në histori, veçanërisht Korriku kur niveli i temperaturave […]

nga AgroWeb më 28 August, 2015

Shqipëria harron çezmën hapur

Përfytyroni një moment një grua në moshë që çapitet për 6 kilometra çdo ditë. Për të mbushur ujë. Dy orë rrugë, 15 kg, 6 km, për të përshkuar rrugën nga fshati deri tek burimi. Dhe tani përfytyroni që kjo nuk ndodh diku në ndonjë cep të Afrikës ku dielli djeg fort, por vetëm 23 km […]

nga AgroWeb më 26 August, 2015

Insektet si shpëtim për 9 miliardë banorët e Tokës

 Ndërsa insektet mund të jenë të neveritshëm, krijesa të shpifura për sytë e shumë njerëzve, një libër i fundit i publikuar nga Organizata Botërore e Ushqimit thotë se brumbujt, grerëzat dhe vemjet mund të ndihmojnë në rregullimin e pasigurisë globale të ushqimit Libri “Insektet e ngrënshme: perspektivat e ushqimit dhe sigurisë ushqimore”, vë theksin jo […]

nga AgroWeb më 26 August, 2015

Të sigurosh të ardhmen e bujqësisë

I pashpresë, me ujin deri në gju i përmbytur me tufën e tij të deleve. Imazhi i fshatarit dhe deleve të tij në fshatin Darzez afër Fierit bëri xhiron e mediave ndërkombëtare në fillim të muajit shkurt kur jugu i Shqipërisë u përmbyt, në një nga katastrofat më të mëdha që kishte parë vendi, të […]

nga AgroWeb më 25 August, 2015

Kur treten plehrat shqiptare?

Ndërsa festojmë madhështinë e bukurisë së natyrës, pothuajse gjithmonë përfundojmë duke dëmtuar dlirësinë e saj. Gjithkush besoj e ka të stampuar në mendje “foton e një dite pas” veçanërisht pas festimit të Ditës së Verës, kur turma njerëzish tejmbushin Parkun e Liqenit të Tiranës. Pse aq shumë njerëz mblidhen pikërisht atë ditë atje për të […]

nga AgroWeb më 24 August, 2015

Gjethja e hekurt

Të gjithë e mbani mend Popeye, të njohur nga ne dhe si Braccio di Ferro. Nëse nuk ju vjen ndërmend, po ju japim një ndihmë të vogël: fjala kyçe është spinaqi. Po tani po ju kujtohet dhe bashkë me të dhe predikimet e mamasë që duhet të hani spinaq që të “bëhesh i fortë si […]

nga AgroWeb më 21 August, 2015

Hapni sytë mirë tek shenjat e shisheve plastike

Shqetësimet mbi mjedisin dhe strategjitë për menaxhimin efikas të mbetjeve janë tema komplekse për t’u trajtuar. Në fakt, konsumatorët e thjeshtë, si ju dhe unë, padyshim që nuk kujdesimi për këtë ccështje aq sa duhet. Megjithatë, nuk dua t’ju jap leksione mbi çështje të qendrueshmërisë, por do të ngre pyetjen për të cilën konsumatorët shqetësohen, […]

nga AgroWeb më 21 August, 2015

Domatja, tregu i munguar i lë duarbosh fermerët

Në çdo transaksion tregëtar mes shitësit dhe blerësit, çmimi i mallit apo I shërbimit, përcaktohet nga kërkesa dhe oferta në treg. Ajo çfarë po përjeton momentalisht tregu shqiptar është një ofertë tejet e lartë në prodhimin e domatave dhe një kërkesë tejet e ulët e tregut, kryesisht me destinacion eksportin duke i lënë fermerët duarbosh […]

nga AgroWeb më 19 August, 2015

Libri që pastron ujin

Librat në të gjitha kohërat kanë shënjuar njerëzimin. Na kanë ushqyer trurin, na kanë bërë të ëndërrojmë, por dhe ta shohim realitetin përmes një syri tjetër, përveçse na kanë dhënë dije. Por kurrë më parë një libër nuk ishte në gjendje të shpëtonte jetë njerëzish, jo vetëm në sensin letrar. Po flasim për librin e […]

nga AgroWeb më 18 August, 2015

Tregu energjetik shqiptar- një motorr për investimet

I famshëm për mundësitë e arta të investimit falë rrjetit të tij dendur të lumenjve, por dhe i dërrmuar ndër vite nga problematikat e keqmenaxhimit, sektori energjetik shqiptar pasi ka parë më të keqen është gati për një ripërtëritje. Nga koka tek këmbët dhe pa u kursyer në shpenzime. 500 milionë Euro do të jetë […]

nga AgroWeb më 17 August, 2015

Njerëzimi, si i ka modifikuar produktet prej vitit 1600

Kryeveprat e piktorëve të mëdhej përbëjnë shpesh bazë të mirë referimi për ngjarje të mëdha historike, për kulturën e popujve apo portrete të personaliteteve të rëndësishëm. Mbase nuk e keni menduar, por nëse gërmoni ndër piktura të shekujve të mëparshëm mund të kuptoni, ndër të tjera edhe një fakt tepër interesant, se sa kanë ndryshuar […]

nga AgroWeb më 14 August, 2015

Rritja e inflacionit, ndikimi në ekonominë shqiptare

Makthi më i madh për çdo guvernator, është kur xhindi i inflacionit iu del nga shishja dhe se bindin dot të futet sërish brenda, po aq shpejt sa dhe doli. Opsioni që ndjekin Bankat Qëndrore në politikat e tyre monetare për rritje të inflacionit, në mënyrë që t’i japin një shtysë rritjes ekonomike, vjen gjithmonë […]

nga AgroWeb më 12 August, 2015

Kryeqyteti që nuk mund të tërheqë vëmendjen e turistëve

Jetoj në Shqipëri prej rreth dy vitesh, dhe kam vënë re se po aq sa të huajt dashurojnë plazhet e mrekullueshme të Sarandës, kalatë e Beratit dhe Gjirokastrës apo kishat dhe katedralet e Korçës dhe Shkodrës, po aq të zhgënjyer mbeten ata kur vizitojnë kryeqytetin. Arsyeja është më komplekse se trafiku apo cilësia e rrugëve, […]

nga AgroWeb më 11 August, 2015

Të vërtetat e hidhura të bukës sonë të përditshme

“Bukën tonë të përditshme falna sot”. Mizerja, mjerimi dhe vuajtja, nuk do ishin ngjizur kaq mirë nga Migjeni nëse novelën e drejtuar si një lutje ndaj Zotit nuk do ta brumoste me simbolin e traditës shqiptare: bukën. “Në rasë se ndonjë ditë, ashtu kot, të mungon dhe buka, ti merre për lojë, për shaka, dhe […]

nga AgroWeb më 10 August, 2015

Gushti -Frutat dhe perimet e fund sezonit

Gusht e gunë i thonin që moçmi muajit të fundit të verës, por me ngrohjen globale, gushti është bërë gjithnjë e më i nxehtë. Dhe mënyra më e mirë për ta përballuar të nxehtin është padyshim duke shijuar frutat dhe perimet e bollshme që ky muaj na afron. Duke qenë se jemi pak javë larg […]

nga AgroWeb më 10 August, 2015

Të thyesh bllokadën Ruse

“Made in Serbia” për produktet shqiptare? Besojeni ose jo, por për të shkuar në Rusi rruga e frutave dhe e perimeve shqiptare kalon pikërisht përmes Serbisë. Kjo është mënyra që tregëtarët shqiptarë mendojnë si rrugëzgjidhje pas embargos ruse, që pritet të zgjerohet me 7 vende të reja, duke përfshirë edhe Shqipërinë. Të pyetur nga Agroweb […]

nga AgroWeb më 6 August, 2015

Të korrësh suksesin në bujqësi

Përditësim: 6 Gusht 2015. U rrit si fëmijë i një fermeri pa tokë. Nuk u demoralizua, por përveshi mëngët dhe iu fut punës për të skicuar historinë e tij të suksesit. Studenti i apasionuar i Universitetit Bujqësor, që i kalonte pasditet në fushë, herë në atë të futbollit me shokët e mëhallës e herë në […]

nga AgroWeb më 5 August, 2015

Nga Komunat në Bashki “ Efektet në Bujqësi

Që prej 1912-ës, Shqipëria ka pasur rreth 6 herë ndarje territoriale dhe që prej Kryeplakut e deri te Kryetari i Bashkisë fshatrat kanë parë e provuar gjithçka për zgjidhjet apo mos-zgjidhjet e problemeve të tyre. Me ndarjen e re territoriale Shqipëria tashmë ka jo vetëm 61 Bashki por edhe 61 Kryetarët e tyre. Asnjë komunë, […]

nga AgroWeb më 4 August, 2015

Reforma në sigurinë ushqimore, nga retorika në aksion

Bujqësia është shtylla kurrizore e ekonomisë shqiptare, de facto dhe de jure. Statistikisht ajo përbën vetëm 20% të GDP, por ama ka të punësuar rreth gjysmën e popullsisë. Për t’i dhënë bujqësisë atë çka i takon me të drejtë bujqësisë, si një nga kolonat më të rëndësishme të ekonomisë e bashkangjitur kjo dhe me sigurinë […]

nga AgroWeb më 3 August, 2015

Livando “ Risia fitimprurëse që vjen nga Shqipëria

Çdo shije dhe aromë mbart në vetvete një kujtim. Është shumë e thjeshtë që, duke nuhatur një aromë të caktuar, të na rikthehen brenda çastit kujtime të afërta apo të largëta, të rendim pas nostalgjisë dhe kohëve të shkuara apo të udhëtojmë në vende të dashura. E meqenëse përmendëm vendet e dashura, a ka ndonjë […]