nga AgroWeb më 28 November, 2015

Kur e keqja vjen nga ajri

Iniciativa e kryetarit të Bashkisë Erion Veliaj që të paktën në tre muajt e fundit, nga një ditë e ka lënë qendrën të marrë frymë, sigurisht që është e dobishme për cilësinë e ajrit, por jo zgjidhje. Teksa konsultohemi me shifrat e ndotjes, Agjencia Kombëtare e mjedisit, në raportin e vitit 2014, shënon se problematik […]

nga AgroWeb më 27 November, 2015

Kur e keqja vjen nga ajri

Iniciativa e kryetarit të Bashkisë Erion Veliaj që të paktën në tre muajt e fundit, nga një ditë e ka lënë qendrën të marrë frymë, sigurisht që është e dobishme për cilësinë e ajrit, por jo zgjidhje. Teksa konsultohemi me shifrat e ndotjes, Agjencia Kombëtare e mjedisit, në raportin e vitit 2014, shënon se problematik […]

nga AgroWeb më 27 November, 2015

Sfidat e Bujqësisë Organike

Të paguash 400 lekë të reja për një dorë sallatë mund të duket e ekzagjeruar, por njerëzit janë të gatshëm të paguajnë 10, 20 apo deri 40% më shumë për produkte të caktuara, nëse ato janë të prodhura në mënyrë organike. Kjo, jo vetëm sepse bujqësia organike është në modë, por edhe sepse ushqimi organik […]

nga AgroWeb më 24 November, 2015

Harmonia Ballkanike Trazohet nga Konfliktet Agro

Ballkani prodhon më shumë histori sesa konsumon, sipas një shprehjeje të famshme nga Winston Churchill. Madje prodhon më shumë histori sesa Europa mund të tresë. E ndërsa BE-ja dhe Ballkani vetë janë ende duke tretur një histori me plot konflikte “të patretshme”, nje tjetër çështje shfaqet në horizont, e quajtur nga Ministri i Bujqësisë së […]

nga AgroWeb më 23 November, 2015

Harmonia Ballkanike Trazohet nga Konfliktet Agro

Ballkani prodhon më shumë histori sesa konsumon, sipas një shprehjeje të famshme nga Winston Churchill. Madje prodhon më shumë histori sesa Europa mund të tresë. E ndërsa BE-ja dhe Ballkani vetë janë ende duke tretur një histori me plot konflikte “të patretshme”, nje tjetër çështje shfaqet në horizont, e quajtur nga Ministri i Bujqësisë së […]

nga AgroWeb më 23 November, 2015

E ardhmja i përket energjisë së rinovueshme

Burimet e energjisë së rinovueshme do të pushtojnë furishëm botën. Ishte viti 1976 kur Amory Lovins parashikonte atë që do të ishte realitet gati 40 vjet më vonë. Në Paris, në javët e ardhshme liderët botërorë do të mblidhen pikërisht për të vendosur fatet e botës përsa i përket ndryshimeve klimatike dhe uljes së nivelit […]

nga AgroWeb më 20 November, 2015

Rekordi Historik i Vjeshtës Rrit Cilësinë e Prodhimit Shqiptar

Vjeshta këtë vit ka thyer rekorde historike ngrohtësie, duke u shënuar si më e ngrohta e regjistruar deri më tani. Jemi përpara një fakti tipik kur lajmi i keq mund të jetë po aq lajm i mirë. Si zakonisht, i pari vjen lajmi i keq; Toka duket se tashmë është pranë zonës së rrezikut të […]

nga AgroWeb më 20 November, 2015

Problemi i pronës, tkurr investimet

Nuk ndodh shpesh që të dëgjosh fjalët Shqipëri dhe parajsë në të njëjtën fjali, por është një fakt që për investitorët e huaj dhe blerësit e pronave vendi ynë shihet si një oaz për zhvillimin e pronës. Por vetëm se ka një kleçkë dhe telashet në parajsën tonë kanë të bëjnë kryesisht me çështjen e […]

nga AgroWeb më 18 November, 2015

Të luftosh virozat me këto super ushqime

Dimri po fut këmbët edhe pse temperaturat në këto ditë fund vjeshte të bëjnë të mendosh se je në pranverë, por njerëzit që kolliten, tështijnë dhe që nuk vijnë në punë se janë sëmurë tregojnë se ai po vjen. Eshtë një realitet i trishtë që muajt e ftohtë asociohen me të ftohtët e gripin, por […]

nga AgroWeb më 18 November, 2015

Mbill Pemën tënde | 27 Nëntor 2015

Të Premten, më 27 Nëntor 2015 në Landfillin e Sharrës, nisma Mbill Pemën tënde në bashkëpunim me Ecovolis ftojnë të gjithë banorët e Kryeqytetit të kontribuojnë më mbjelljen e një peme në ndihmë të një mjedisi më të pastër. Parashikohet që pranë Landfield-in më të madh të grumbullimit të plehrave në Tiranë të mbillen rreth […]

nga AgroWeb më 18 November, 2015

6.4 Milion Euro Kompensim për 4083 Fermerë të Përmbytur

Shqipëria, ashtu si edhe pjesa tjetër e botës nuk mund të parandalojë katastrofat natyrore, por ka diçka që mund ta parandalojmë; katastrofat e vetë-shkaktuara, veçanërisht në infrastrukturë. Ky është në thelb qëllimi i Programit për Rimëkëmbjen nga Përmbytjet i BE-së dhe Qeverisë shqiptare i prezantuar në Novoselë, një prej zonave më të dëmtuara nga përmbytjet […]

nga AgroWeb më 17 November, 2015

Fatet e botës vendosen në Paris

Ndërsa Franca është në zi dhe ende nën shok e tronditur nga sulmet terroriste, jetët e biliona njerëzve në shekujt e ardhshëm janë në pikëpyetje. Liderët botërorë dhe negociues të shumtë pritet të takohen në Konferencën e Kombeve të Bashkuara për Ndryshimet Klimatike në Paris në fund të muajit pavarësisht valës së sulmeve për të […]

nga AgroWeb më 13 November, 2015

Momenti i Artë i Vajit të Ullirit

Mbase disa prej jush edhe mund ta dinë se Nëntori është muaji më i përshtatshëm për vjeljen e ullirit për vaj në Shqipëri. Por, a e dini cila është diferenca mes një prodhuesi vaji ulliri dhe një prodhuesi vaji ulliri ekstra të virgjër? Një punë ekstra. Për të prodhuar vaj ekstra të virgjër një ullishtar […]

nga AgroWeb më 13 November, 2015

5 në Ditë

Ndërkohë që shqiptarët, mesa duket nuk e kanë reduktuar konsumin e mishit të përpunuar edhe pas pohimeve zyrtare se ai shkakton kancer, vjen një tjetër lëvizje pozitive bazuar në udhëzimet e Organizatës Botërore të Shëndetësisë; Quhet “5 në Ditë”. Mesazhi i "5 në Ditë" thekson përfitimet shëndëtësore nga konsumimi i pesë porcioneve prej 80 gram […]

nga AgroWeb më 12 November, 2015

Rreziku nuk ul konsumin e mishit të përpunuar

Ka apo nuk ka rrezik mishi i përpunuar në Shqipëri? Është çështje cilësie apo sasie? Të besosh a të dyshosh? Janë shumë pikëpyetjet ardhur pas lajmit të Organizatës Botërore të Shëndetësisë se mishi i përpunuar shkakton kancer. Të parët që reaguan ishin mediat, përfshirë AgroWeb që për hir të shenjtërisë së lajmit përhapën informacionin të konsumatorët. […]

nga AgroWeb më 11 November, 2015

Shqipëria e Mbytur nga Plastika

Jemi në kontakt me të gjatë gjithë ditës përmes gishtërinjve. Me prekjen e telefonit, stilolapsit, shisheve të ujit , madje në Shqipëri më shumë se në çdo vend tjetër, edhe kur blejmë bukën çdo ditë. Është shumë e dëmshme për shëndetin tonë ashtu si edhe për mjedisin ku jetojmë. Plastika. Praktikisht të gjithë jemi të […]

nga AgroWeb më 6 November, 2015

Fëmijët ushqehen keq? Ja zëvendësuesit natyralë

Nisur nga Dita Kombëtare e të Ushqyerit Shëndetshëm në Shtetet e Bashkuara, më 7 Nëntor, nuk mund të mos e pyes veten se çfarë do të thotë të hash shëndetshëm për një shqiptar. Çfarë ndryshimesh mund t’i bëhen ushqimit shqiptare për të qenë të sigurt se ajo qëndron në standardet e ushqyerjes së shëndetshme? Ndonëse […]

nga AgroWeb më 6 November, 2015

Rizbulimi i Thesarit të Tropojës

Në veri të Shqipërisë, në tokën që lind heronj, së paku sipas Eposit të Kreshnikëve, ekziston një monument kulture i quajtur “Gështenja e Bajram Currit”, aty ku trim, siç legjenda thotë, mori forcën për të qenë gati për luftë. Tropoja, toka e heronjve, së shpejti do të jetë “Zonë e Mbrojtur” nga shteti. Jo për […]

nga AgroWeb më 3 November, 2015

Bioteknologjia – Zgjidhja Natyrale e së Ardhmes

Pa teknologjitë e reja në bujqësi njerëzimi do të zhdukej, madje i uritur. Mund të duket e fortë si deklaratë por është po aq e vërtetë. Madje ne shqiptarëve, të mësuar me produkte “nga bahçja e fshatarit”, teknologjia na duket shpesh si prishje e ekuilibrit natyror. Por faktikisht vetë bujqësia apo kultivimi në thelb është […]

nga AgroWeb më 3 November, 2015

Rruga e vështirë e formalizimit të Bujqësisë

Të jetosh në varfëri të thellë duke luftuar çdo ditë për të mbijetuar me pak ose aspak shpresë se jeta mund të jetë më e mirë: kjo është ekzistenca e punëtorëve joformalë. Ata janë zakonisht fermerët e vegjël, shitësit në rrugë, rrogëtarët që punojnë në ndërmarrjet e vogla herë me kontrata e herë pa asgjë. […]