nga AgroWeb më 31 December, 2015

Fermat familjare “ Çelësi i bujqësisë së qëndrueshme

Fermat familjare zënë rreth 70-80% të tokës bujqësore dhe sigurojnë jetesën dhe ushqimin për shume familje në mbarë botën, duke u kthyer në një faktor shumë të rëndësishëm për zhvillimin ekonomik. 70-80-% e ushqimit botëror prodhohet pikërisht në fermat familjare. Më shumë se 90% e këtyre fermave drejtohen nga individë ose nga familje dhe bazohen […]

nga AgroWeb më 30 December, 2015

Bakllava Për Një 2016 me Fat

Nata e ndërrimit të viteve është padyshim më e preferuara ime. Në Rusi është dita më e rëndësishme e vitit. Tryezat shtrohen plot me ushqime dhe atmosfera është shumë e hareshme. Një tryezë ruse e shtruar për natën e ndërrimit të viteve përmban një sërë pjatash me salcë majoneze, duke përfshirë një specialitet të bërë […]

nga AgroWeb më 29 December, 2015

FRUIT LOGISTICA 2016 | Berlin | 3 – 5 Shkurt

Më shumë se 2,700 agrobiznese dhe 65,000 vizitorë marrin pjesë në çdo vit në FRUIT LOGISTICA për të bërë të njohur të gjithë potencialin e tyre, përmes këtij panairi ndërkombëtar të produkteve të freskëta, dhe për të shënuar kështu historinë e tyre të suksesit. Panairi FRUIT LOGISTICA përfshin çdo sektor të biznesit të prodhimit bujqësor, […]

nga AgroWeb më 29 December, 2015

Pjata Plot Që Ha Meshkujt Shqiptarë

Të huazuar nga italianët kemi përdorur gjithnjë shprehjen ‘Nëse nuk e do burrin, bleji motorr’. Ndërkaq që ne shqiptarët duhet të përdorim një shprehje tonën, ‘Nëse nuk e do burrin, mbushja pjatën plot’. Prej shekujsh ka ekzistuar idea se kur shtrohemi për të ngrënë, burrit të shtëpisë duhet t’i vëmë në pjatë racionin më të […]

nga AgroWeb më 24 December, 2015

Vera e Babagjyshit të Krishtlindjes

Na ishte njëherë një besimtar, nga rajoni i Turqisë së sotme juglindore, që pas vitesh burgimi e persekutimi pse i krishterë, ia dedikoi ekzistencën të ndihmuarit e të pafatve, vajzave të varfëra, dhe fëmijëve jetimë. Ai më pas u bë peshkop i Myra-s, sot Demre, qytet i lashtë në provincën e Antalya-s. Sipas legjendës, Nikola, […]

nga AgroWeb më 24 December, 2015

Arrat magjike të festave

Festat në Shqipëri kanë dy elemente pa të cilët zor se mund t’i quash festa: gjeli i detit i pjekur në furrë dhe bakllavaja. Ne në fakt do të shtonim dhe një element të tretë, të cilin e tentojmë sa e sa herë pa na u skuqur faqja fare. Pranojeni që edhe ju kur ishit […]

nga AgroWeb më 24 December, 2015

Banka Botërore: Finalizimi i reformave, kusht për rritje ekonomike

Kriza ekonomike që gjunjëzoi botën dhe që i tundi themelet shumë vendeve nuk la pa prekur as ekonominë shqiptare. Megjithëse sistemi ynë bankar nuk u trondit, krahasuar me vendet e tjera në rajon, sërish Shqipëria e ngadalësoi hapin e saj në rritjen ekonomike, me ulje të kreditimit, të investimeve e të remitancave. Por në vitin […]

nga AgroWeb më 23 December, 2015

Pikat e Arta të Ujit!

Të gjithë e kemi parasysh ndjesinë. Një dush i ngrohtë, nën ujin e rrjedhshëm, duke shijuar melodinë relaksuese që të dhuron zhurma e ujit. Nën këtë ndjesi çlodhëse nuk besoj se e ke pyetur ndonjëherë veten se sa litra ujë po harxhon? A e di përshembull se sa ujë përdor apo më saktë, sa ujë […]

nga AgroWeb më 22 December, 2015

Hajde lakër fushe te Fitnetja!

“Hajde zoje merre pa merak, është lakër fushe e rritme pa plehna kimike. Shif ca të dush, spinoqin, sallatën, qepët e njoma… sot në mjes i kam kput”, dëgjohet zëri i shitëses teksa afron klientët e saj. Fitnete Karaj nuk është e panjohur për ne dhe për amvisat që pazarin e bëjnë te sheshi para […]

nga AgroWeb më 21 December, 2015

BERZH parashikon rritje pozitive të ekonomisë shqiptare

Ekonomia rajonale lëngoi pak në fillim të këtij viti, por pasi i ka kuruar disi plagët e marra nga portofoli i kredive të këqija, është gati të rikthehet në formë. Shqipëria është një nga vendet që në vitin e ardhshëm, sipas raportit të fundit të Bankës për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) do të ketë një […]

nga AgroWeb më 21 December, 2015

BERZH parashikon rritje pozitive të ekonomisë shqiptare

Ekonomia rajonale lëngoi pak në fillim të këtij viti, por pasi i ka kuruar disi plagët e marra nga portofoli i kredive të këqija, është gati të rikthehet në formë. Shqipëria është një nga vendet që në vitin e ardhshëm, sipas raportit të fundit të Bankës për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) do të ketë një […]

nga AgroWeb më 18 December, 2015

Festa e Verës Pogradec | 18-19 Dhjetor 2015

Bashkia e Pogradecit fton banorët e Pogradecit në Festën e Verërave 2015. Sivjet festa organizohet në datat 18 dhe 19 Dhjetor në Sheshin e Qytetit (para Pallatit të Kulturës). Festa hapet në orën 17:30 në shesh. Bashkia fton banorët e Pogradecit t’i bashkohen kësaj feste tradicionale popullore! Bashkia Pogradec organizon konkursin e verës (pije) më të […]

nga AgroWeb më 18 December, 2015

Tetova Do Ajër “ Mbrohu ose Helmohu

“Boll Moo!” “Mbrohu ose Helmohu!”. Është pikërisht kaq alarmante situata e ndotjes në Tetovë të Maqedonisë, qyteti i shpallur së fundmi si më i ndoturi në Botë. Po, ajri në të gjitha qytetet e Maqedonisë fqinje, është ekstremisht i ndotur në bazë të të dhënave të fundit, ndërsa Tetova ka veçanërisht një situatë shqetësuese, ku […]

nga AgroWeb më 17 December, 2015

Diaspora kërkon Made in Albania

Në Pelham Parkway dhe Arthur Avenue në Bronx të New York City, dyqanet e vogla me shije unike e mbushin tërë rrugën me nostalgji. Bizneset dhe reklamuesit e këtyre anëve e kanë gjetur çelësin e suksesit duke shitur produkte që risjellin kujtime. Sepse nostalgjia na bën të ndihemi mirë dhe të mjegullohemi duke bërë që […]

nga AgroWeb më 16 December, 2015

Revolucioni që Shpëton Njerëzimin

Ndodhi rreth viteve 1760 dhe 1850. Revolucioni Industrial. Përfshiu kalimin nga metodat e punës me dorë në mekanizim. Përfshiu gjithashtu ndryshimin nga djegia e drurëve dhe karburanteve te qymyri. U cilësua – Një pikë e rëndësishme kthese në histori. Dhjetor 2015, Paris; rreth 200 kombe arrijnë një Marrëveshje për Klimën. U cilësua – Pika historike […]

nga AgroWeb më 16 December, 2015

Revolucioni që Shpëton Njerëzimin

Ndodhi rreth viteve 1760 dhe 1850. Revolucioni Industrial. Përfshiu kalimin nga metodat e punës me dorë në mekanizim. Përfshiu gjithashtu ndryshimin nga djegia e drurëve dhe karburanteve te qymyri. U cilësua – Një pikë e rëndësishme kthese në histori. Dhjetor 2015, Paris; rreth 200 kombe arrijnë një Marrëveshje për Klimën. U cilësua – Pika historike […]

nga AgroWeb më 14 December, 2015

Hapësira e Artë e Mandarinave

Shprehja se jeta është një portokall nuk është e pazakontë për Sarandën e këtij Dhjetori. Me ndryshimin e vetëm se në të vërteta jeta e kësaj ane ka formën e mandarinës. Vetëm 20 kilometra më në jug të një Sarande të vetmuar ku njerëz ka por njerëzit nuk dëgjohen, realiteti është ndryshe. Vetëm 20 minuta […]

nga AgroWeb më 14 December, 2015

Qepa, jo vetëm lot

Eshtë e vetmja për të cilën ke derdhur lot dhe vazhdon ta duash e ta kërkosh aq shumë sa dhe lotët ja vlejnë për të? Nuk ke pse të justifikohesh, të gjithë jemi në të njëjtën varkë, pasi nuk ka asgjë më të dashur e të konsumueshme në Shqipëri sesa qepa. A mund ta imagjinoni […]

nga AgroWeb më 11 December, 2015

Verëtaria 2015 – ™™Zotët™™ qenë bujarë

Shkak për të pritur kaq gjatë për të sjellë lajme nga verëtaria për vitin 2015, bëhet një fjalë e ditëve fundit të gushtit e presidentes së federatës italiane të vreshtarëve të pavarur, që kishte për qëllim frenimimin e çfarëdo lajmi mbi vjeljen e këtij viti derisa të arrihej në momentin kur prodhimi i verës së […]

nga AgroWeb më 11 December, 2015

FAO me sytë nga Shqipëria

Kur është fjala për marrëdhënie afatgjata, ndodh rëndom që ndjenjat të ftohen e veniten dhe kushti për të vazhduar më tej është që raporti të rindizet. Marrëdhënia mes Shqipërisë dhe Organizatës Botërore të Ushqimit dhe Bujqësisë ka pasur ulje ngritjet e veta, si çdo marrëdhënie e gjatë, që nga viti 1973 kur Shqipëria u anëtarësua […]