nga AgroWeb më 29 February, 2016

Drama e Liqenit të Ohrit

Liqeni më i vjetër në Evropë, pjesë e trashëgimisë kulturore të UNESCO-s ku jetojnë mbi 350 specie që nuk gjenden në asnjë vend tjetër të botës, është i kërcënuar seriozisht nga ndërtimi i një kompleksi të ri turistik në zonën e quajtur Studenishte (kallamishte). Kjo zonë është një nga habitatet e fundit të ligatinave në […]

nga AgroWeb më 29 February, 2016

Kur blen i uritur, zbraz kuletën

Uria është një nga nevojat më bazë dhe primitive të njeriut. Kur nuk kemi ushqim, nuk kemi sy për asgjë tjetër. Në momentet kur na kaplon uria, koha apo paratë janë thjesht mjetet e duhura për të konsumuar ato kaloritë e munguara dhe kështu, shpenzojmë e shpenzojmë pa fund shumë shpesh edhe për gjëra të […]

nga AgroWeb më 29 February, 2016

Shpëtoni Liqenin e Ohrit

“Kushdo thotë që liqenet e Zvicrës janë më të bukurit në Evropë, duhet të shohë liqenin e Ohrit dhe të bëjë krahasimin”, thoshte Volter, një ndër iluministët më të mëdhenj të Francës dhe të Evropës. Por nëse Volteri do të jetonte sot dhe do të shihte se si liqeni i bukur do të trasformohet në […]

nga AgroWeb më 27 February, 2016

Shëtitja në Natyrë – Efektet në Trurin e Njeriut

Mirëqenia e njeriut është e lidhur ngushtë me natyrën. Mjaftojnë 20 minuta ecje në natyrë që të ndihesh mirë, të përjetosh momente të lumtura, të kesh humor të mirë, përqendrim dhe energji. Lexoni më poshtë listën e AgroWeb të dhuratave të çmuara që natyra na jep me bujari. Më shumë shëtitje, më pak stres Niveli […]

nga AgroWeb më 26 February, 2016

Zbulimi i Vlerave të Tërshërës

Nëse do t’u thuhej shqiptarëve para viteve 90’ se tërshëra do të konsumohej masivisht, madje do të ishte shumë e kërkuar për proteinat e saj, vështirë se do ta besonin. Në rastin e Shqipërisë, tërshëra regjistroi një përdorim masiv vetëm në dy dekadat e fundit. Më herët ajo përdorej kryesisht si ushqim për kafshët. Bima […]

nga AgroWeb më 26 February, 2016

Ul konsumin e mishit me zëvendësuesit organikë

Konsumi shqiptar i mishit është rritur nga 15.3 kg për person në vitin 1963, në 38.2 kg për person në vitet 2000. Këtu përfshihen të gjitha llojet e mishit dhe kjo tendencë vazhdon edhe në ditët tona. Kjo nuk ndodh vetëm në Shqipëri! Në vitin 2002 Danimarka arriti në nivelin rekord e konsumit të 145.9 […]

nga AgroWeb më 26 February, 2016

Brezovica perla e bardhë e Kosovës

Në cilin vend të botës mendoni se është marrë foto e mësipërme, pyet gazeta New York Times mbi 1.1 milionë ndjekësit e saj në Instagram. Zvicër, Zelanda e RE, Francë, Austri janë disa prej përgjigjeve apo “Kudo që të jetë, unë dua të jem atje. Eshtë kaq e bukur” shkruan një tjetër. Ose thjesht “Ky […]

nga AgroWeb më 24 February, 2016

Rindezja e biznesit të duhanit

Sa para do të jepnit për një pako cigare të pahapur për 75 vjet që daton që nga koha e Zogut? Po të jesh një duhanpirës normal mesiguri që asnjë kacidhe, por nëse je një koleksionist paguan edhe 12.50 Euro për një pako cigare që në atë kohë kushtonte 3.50 lekë. Kjo ndodhi pikërisht në […]

nga AgroWeb më 24 February, 2016

Bumi Shqiptar i Konsumit të Qumështit

Demokracia e qumështit. Kështu e ka cilësuar nivelin e konsumit të qumështit në Shqipëri, para dhe pas viteve 90’, një prej studimeve të fundit italiane lidhur me këtë produkt. Studimi veçon rastin e Shqipërisë si shumë specifik; Shqipëria renditet e katërta në nivel global për konsumin e qumështit për frymë. “Nëse të dhënat mbi qumështin […]

nga AgroWeb më 24 February, 2016

Bumi Shqiptar i Konsumit të Qumështit

Demokracia e qumështit. Kështu e ka cilësuar nivelin e konsumit të qumështit në Shqipëri, para dhe pas viteve 90’, një prej studimeve të fundit italiane lidhur me këtë produkt. Studimi veçon rastin e Shqipërisë si shumë specifik; Shqipëria renditet e katërta në nivel global për konsumin e qumështit për frymë. “Nëse të dhënat mbi qumështin […]

nga AgroWeb më 23 February, 2016

Rreziqet e fshehura në lëngjet e frutave

    Prindërit në Shqipëri, si kudo në botë përpiqen fort që t’i japin fëmijëve të tyre ushqimet e duhura dhe të shëndetshme për të thyer urinë në mes vakteve. Pijet kremoze me perime dhe fruta, pure frutash apo edhe lëngjet e frutave 100% natyrale tingëllojnë si alternativa të mira për fëmijët tuaj sidomos nëse […]

nga AgroWeb më 23 February, 2016

Shqipëria – Më e shtrenjta për të jetuar në Ballkan

    Shqipëria listohet si një nga vendet më të lira për të jetuar në botë. Por në Ballkan, Shqipëria renditet e fundit. Jetesa në Shqipëri rezulton edhe më e shtrenjtë se në Greqi. Vendi më i lirë për të jetuar në rajon është Kosova, e ndjekur nga Maqedonia, Bosnje-Hercegovina, Serbia, Greqia, Bullgaria, Rumania dhe […]

nga AgroWeb më 23 February, 2016

Ballkani ekonomik projektohet në Londër

“Tani është momenti për të investuar në rajonin tonë jo dhe aq perfekt. Po të prisni derisa të bëhet perfekt, ndoshta do të jetë shumë vonë”. Me këto fjalë Kryeministri shqiptar Edi Rama i është drejtuar investitorëve të huaj që t’i hedhin sytë drejt rajonit dhe në mënyrë të veçantë drejt Shqipërisë, si një vend […]

nga AgroWeb më 22 February, 2016

Verë në Dimër?

Eshtë rekord. Vitin e kaluar “plasëm “ nga vapa dhe mezi pritëm të na vinte dimri. Por u gëzuam shpejt, pasi në javën e kaluar në rrugët e Tiranës pamë sërish të na shfaqen mëngët zhapone e këmbët e zbathura. Ju kujtojmë që jemi ende në muajin shkurt, mesi i dimrit. Dhe bën vapë, shumë […]

nga AgroWeb më 21 February, 2016

Verë në Dimër?

Eshtë rekord. Vitin e kaluar “plasëm “ nga vapa dhe mezi pritëm të na vinte dimri. Por u gëzuam shpejt, pasi në javën e kaluar në rrugët e Tiranës pamë sërish të na shfaqen mëngët zhapone e këmbët e zbathura. Ju kujtojmë që jemi ende në muajin shkurt, mesi i dimrit. Dhe bën vapë, shumë […]

nga AgroWeb më 19 February, 2016

Rrugët për Shpëtimin e Portofolit

    Në botë ka një prirje, dukshëm në rritje, për të lëvizur drejt praktikave të zhvillimit të qëndrueshëm. AgroWeb ju ofron disa disa praktika të thjeshta, të cilat mund t’i bëni pjesë të jetës tuaj: 1. Mos e ler ujin të rrjedhë kot gjatë larjes së enëve, larjes së dhëmbëve apo gjatë dushit. Duke […]

nga AgroWeb më 19 February, 2016

Kalcium Jo Vetëm Nga Qumështi

Dozat aq të nevojshme të kalciumit, i janë atribuar gjithmonë produkteve të bulmetit jo vetëm në Shqipëri. Megjithatë, konsumatorët vegjetarianë dhe ata që kanë një tolerancë të ulët të laktozës mund t’i gëzohen një sërë alternativave të tjera të shëndetshme të produkteve jo bulmetore dhe jo shtazore që kanë doza të larta kalciumi. Një i […]

nga AgroWeb më 19 February, 2016

Produktet e Vërteta Natyrale të Jetëgjatësisë

Një sërë studimesh kanë treguar se njerëzit, të cilët konsumojnë rregullisht fruta të thata arrore kanë më pak rrezikshmëri ndaj të gjitha rasteve të sëmundjeve me rreth 23% të rriskut, krahasuar kjo me njerëzit të cilët nuk i konsumojnë. Përdorimi i arrorëve është shumë i rëndësishëm edhe në pranverë, pasi garanton një qarkullim më të […]

nga AgroWeb më 19 February, 2016

Koha për një Shqipëri Organike

Kur drejtori i Përgjithshëm i FAO-s, Jose Graziano Da Silva vizitoi Tiranën në dhjetorin e vitit të kaluar ai ishte shumë i qartë: “Shqipëria duhet të marrë masa për të patur një tokë prodhuese dhe të investojë në bujqësinë organike”. Fjalët e Da Silva duket se nuk humbën në eter. Mjaft të shohësh fokusin që […]

nga AgroWeb më 18 February, 2016

Bregdeti shqiptar, aty ku notojnë plehrat

Duna të tëra me plehra gëlojnë nëpër plazhet tona. Cigare, kanaçe, mbeturina ushqimesh, shishe dhe qese plastike si ‘dulcis in fundo’, që të bëjnë karshillëk, teksa të valëviten mbi kokë. Shqipëria është një vend i vogël, por jo përsa i përket ndotjes. Në këtë pike, ne kemi performancë të lartë. Zhvillimi i vrullshëm urban në […]