nga AgroWeb më 30 June, 2016

Siguria e Produkteve Shqiptare – Mitet dhe të Vërtetat

Të bësh Pazar në Shqipëri nuk është edhe aq e lehtë dhe e sigurtë. Jo për nga mundësia, por për nga garancia e asaj që arrin të blesh. Kur bëhet fjalë për produkte, të cilat i konsumojnë njerëzit, mirë është që gjërat të thuhen troç.  Së pari, siguria ushqimore ka të bëjë me mosekzistencën e […]

nga AgroWeb më 30 June, 2016

T™i japësh energji bujqësisë shqiptare

Nëse do t’ju jepnin 50 mijë lekë në dorë, ku do t’i shpenzonit? Me kaq para mund të blesh shumë gjëra. Mund të blesh një Iphone dhe të mburresh gjithë ditën nëpër fshat, por mund të bësh dhe një gjë të mençur (më smart se telefoni) që të bën të kursesh para. Si përshembull të […]

nga AgroWeb më 29 June, 2016

Perimet shqiptare, një minierë e artë

Që bujqësia është kthyer në trend, në një minierë ari, kjo është e dukshme. Faktuar edhe nga shifrat në rritje. Viti 2015 duket se ka qenë një vit me bereqet për bujqësinë shqiptare. Prodhimtari që po kap rekorde në rritje, shtim të sipërfaqeve të mbjella, rritje të punësimit dhe shpërthim të numrit të ndërmarrjeve të […]

nga AgroWeb më 29 June, 2016

Perimet shqiptare, një minierë e artë

Që bujqësia është kthyer në trend, në një minierë ari, kjo është e dukshme. Faktuar edhe nga shifrat në rritje. Viti 2015 duket se ka qenë një vit me bereqet për bujqësinë shqiptare. Prodhimtari që po kap rekorde në rritje, shtim të sipërfaqeve të mbjella, rritje të punësimit dhe shpërthim të numrit të ndërmarrjeve të […]

nga AgroWeb më 29 June, 2016

Midhjet shqiptare na ngelen në derë

Që pa gdhirë, Husein Mane së bashku me djemtë e tij mbërrin në lagunën e Butrintit. Asgjë nuk pipëtin, përveç zhurmës nga dihatjet e peshkatarëve që bëhen gati për të hedhur rrjetat në ujin e qetë të lagunës. Me një qetësi tipike prej peshkatari, Mane krejt i pashqetësuar pret që në rrjetë t’i bien midhjet […]

nga AgroWeb më 28 June, 2016

Perimja fuqiplotë më elegante e stinës

Atë ose e do ose e shmang. Rrugë të mesme nuk ka. I kanë vënë shumë pseudonime, që nga gishtërinj femrash deri tek bima e viagrës, duke qenë se zgjeron arteriet, por një gjë është e sigurtë, bamja qëndron në majë të piramidës ushqimore si një super zarzavat. Origjina e bamjeve daton në shekullin e […]

nga AgroWeb më 28 June, 2016

ProCredit Bank ofron treg rajonal për bizneset shqiptare

Sipërmarrjet e mesme dhe të vogla janë jetike për ekonominë e Shqipërisë pasi përfaqësojnë 95% të të gjitha bizneseve në vend, duke punësuar mbi 83% të krahut të punës dhe gjeneruar 75% të Prodhimit të Brendshëm Bruto të vendit. Këto sipërmarrje, SME, përballen me mungesën e një rrjeti të mirëfilltë ndërveprimi dhe janë të nënkredituara. […]

nga AgroWeb më 27 June, 2016

Lulediellat e Praruara të Shqipërisë

Pranojeni ose jo, farat e lulediellit janë mënyra më perfekte për të kaluar kohën. E kush nuk ka përtypur fara vjedhurazi në orën e mësimit poshtë bankës apo në shtëpi teksa shihnit televizor? Vështrimit qortues të mësueses i shtohej edhe breshëria me të këqiat që rendiste mamaja që nga, ‘ato i prek miu’ e deri […]

nga AgroWeb më 27 June, 2016

ProCredit Bank ofron treg rajonal për bizneset shqiptare

Sipërmarrjet e mesme dhe të vogla janë jetike për ekonominë e Shqipërisë pasi përfaqësojnë 95% të të gjitha bizneseve në vend, duke punësuar mbi 83% të krahut të punës dhe gjeneruar 75% të Prodhimit të Brendshëm Bruto të vendit. Këto sipërmarrje, SME, përballen me mungesën e një rrjeti të mirëfilltë ndërveprimi dhe janë të nënkredituara. […]

nga AgroWeb më 24 June, 2016

Të heqësh dorë nga kafeina – Çfarë i ndodh trupin tënd

Kur vjen puna tek kafeja, në botë ashtu si edhe në Shqipëri identifikohen lehtë tre kategori njerëzish: ata që nuk e imagjinojnë jetën pa kafe, ata që nuk e pinë kurrë kafenë dhe ata që duan të heqin dorë prej saj, por nuk e marrin guximin. Po ti ku e gjen veten? Cilitdo grup t’i […]

nga AgroWeb më 24 June, 2016

Kush do të merret me bujqësi: 22 milionë euro kredi

Bujqësia po kthehet në një trend ekonomik për Shqipërinë. Aq trend, sa të rinjtë kanë nisur ta shohin bujqësinë si varkën e tyre të shpëtimit dhe të zhvillimit. Imazhi i një sektori që të rropat, që nuk të sjell shumë fitim e ku vështirë të bësh karrierë, duket se po ndryshon. Dhe për ta vërtetuar […]

nga AgroWeb më 24 June, 2016

Kush do të merret me bujqësi: 22 milionë euro kredi

Bujqësia po kthehet në një trend ekonomik për Shqipërinë. Aq trend, sa të rinjtë kanë nisur ta shohin bujqësinë si varkën e tyre të shpëtimit dhe të zhvillimit. Imazhi i një sektori që të rropat, që nuk të sjell shumë fitim e ku vështirë të bësh karrierë, duket se po ndryshon. Dhe për ta vërtetuar […]

nga AgroWeb më 23 June, 2016

Magjia Verore e Frutave Flakë të Kuqe

Të ushqeheni shëndetshëm do të thotë të ndiqni skemën e ngjyrave të ylberit. Pra, nëse ju përfshini sa më shumë ngjyra frutash dhe perimesh në ushqimin tuaj të përditshëm atëherë do të jeni në rrugën e duhur për një dietë të vlera të plota. Kësaj rradhe do të flasim për vlerat e frutave të kuqe. […]

nga AgroWeb më 23 June, 2016

Mos Ma Prek Valbonën

‪#‎mosmaprekvalbonen‬‬‬. Është thirrja e fundit. Është një hashtag, thënë në gjuhën e rrjeteve sociale, një apel që po jehon gjithnjë e më shumë mes shqiptarësh dhe të huajsh, që e duan vërtet natyrën. Nesër, në 25 Qershor në oren 9.00 para dyerve e Ministrisë së Energjitikës në Tiranë, mbështetës të ruajtjes së thesarit të Luginës […]

nga AgroWeb më 22 June, 2016

Mashtrimet me fondet mund t™i kushtojnë bujqësisë 71 milion Euro

Si mund të humbasësh 71 milionë Euro sa të hapësh e të mbyllësh sytë? Ka disa mundësi. Njëra përshembull do të ishte t’i kuotoje në bursë. Por, duke qenë se Tirana s’ka bursë funksionale, kjo mundësi na bie. Mund t’i investosh në mënyrën e gabuar dhe të ngelesh pa një kacidhe, ose të mashtrosh dhe […]

nga AgroWeb më 22 June, 2016

Sigurimi në bujqësi: Shpresë për 757 fermerë

Era e fortë ia shkui serrën vendit si të ishte një copë letër. Dhe jo një, dy, por tre vite rradhazi. I gjendur i pashpresë mes rrënojave të eleve dhe plastmasit, Roland Nushi, fermer nga Lushnja duket se i ishte dorëzuar fatit dhe fuqisë së erës. “Unë nuk kam fuqi mbi erën. Me një të […]

nga AgroWeb më 22 June, 2016

Sigurimi në bujqësi: Shpresë për 757 fermerë

Era e fortë ia shkui serrën vendit si të ishte një copë letër. Dhe jo një, dy, por tre vite rradhazi. I gjendur i pashpresë mes rrënojave të eleve dhe plastmasit, Roland Nushi, fermer nga Lushnja duket se i ishte dorëzuar fatit dhe fuqisë së erës. “Unë nuk kam fuqi mbi erën. Me një të […]

nga AgroWeb më 20 June, 2016

Dita e Kooperativave | Korrik 2016

Tema e Ditës Ndërkombëtare të Kooperativave këtë vit është ‘Kooperativat, fuqia për një të ardhme të qëndrueshme’ dhe do të kremtohet në 2 korrik, 2016. Në vitin 1992, Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara në rezolutën 47/90 të 16 Dhjetorit 1992, shpalli Ditën Ndërkombëtare të Kooperativave e cila kremtohet çdo vit, të shtunën e parë […]

nga AgroWeb më 20 June, 2016

LuleRradhiqja e Vërtetë Mesdhetare e Shqipërisë

Lulerradhiqja është një nga barishtet më të kërkuara në ushqimin e njeriut. Të gjitha pjesët e kësaj barishteje, kërcelli, gjethet, lulet, dhe rrënjët mund të përdoren në gatim ose në mjekësinë popullore. Barishtja është e shpërndarë në shumë vende dhe rajone siç është edhe Mesdheu dhe sidomos në Shqipëri, ku ka shtëpinë mijëravjeçare. Në ka […]

nga AgroWeb më 20 June, 2016

Turmerik dhe Mjaltë – AntiVirusi Më i Fortë Natyral

Në një mënyrë ose tjetër të gjithë jemi përballur një herë në jetë me turmerikun. Disa prej jush mund ta kenë përdorur si një erëz dhe disa të tjerë për të përgatitur atë që njihet si “qumështi i artë”. Të tjerë kanë parë paketat e vogla me pluhurin e verdhë në supermarkete dhe kanë vrarë […]