nga AgroWeb më 29 August, 2016

Gjithçka mbi vitaminat

nga AgroWeb më 29 August, 2016

Vlerat fantastike të qitros

nga AgroWeb më 19 August, 2016

Alpet Shqiptare u ofrojnë turistëve eksperiencën e madhështisë së izoluar

Shqipëria është një nga vendet më mahnitëse të Evropës…sigurisht derisa rrugët të bëhen, shkruante një prej turistëve, i mrekulluar nga bukuritë e virgjëra të Shqipërisë. E në fakt, edhe pse shpesh është etiketuar si një vend që ‘Koha e ka harruar’ siç thoshte Adrian Anthony Gill në artikullin e tij të shumëpërfolur në The Sunday […]

nga AgroWeb më 17 August, 2016

Të heqësh dorë nga mishi i kuq – Alternativat më të mira të shpendëve

Rusët dhe shqiptarët janë njerëz që e dashurojnë mishin e kuq. Ngado që kam shkuar jam tunduar nga mish i pjekur, paidhaqet, qoftet dhe berxollat deri në atë pikë sa më erdhi në majë të hundës. Ndaj, një vit më parë vendosa të heq dorë nga mishi i kuq. Një nga dilemat më të mëdha […]

nga AgroWeb më 17 August, 2016

Ndryshimi mes medikamenteve organike dhe atyre bimore

Përdorimi i bimëve mjekësore në Shqipëri ka arritur kulmin e megjithatë, konsumatorët nuk janë akoma të qartë mbi dallimin mes mjekësisë bimore dhe asaj organike. Shpesh bimët mjekësore në Shqipëri blihen nga shitës ambulantë, në paketime plastike, me përshkrime recetash të shkruara nga tregëtarët e jo nga ekspertë të bimëve medicinale. Sipas të dhënave të […]

nga AgroWeb më 16 August, 2016

Si të shmangni helmimin nga alkoli

Si të kuptosh simptomat e konsumimit të tepërt të alkolit apo nëse bëhet fjalë për diçka më shumë, pra helmim prej tij? Më poshtë AgroWeb.org ka listuar shenjat (fatkeqësisht jo të mira) të konsumimit të tepërt të alkolit e më pas të helmimit prej tyre. Shenjat e konsumit të tepërt 1. Dhembja e kokës 2. […]

nga AgroWeb më 16 August, 2016

Orizi plastik, rreziku më i fundit që vjen nga Kina

Kina është një nga vendet më të mëdha në botë, popullësia në rritje e së cilit është transformuar në një problem të mirëfilltë ekonomik. Burimet ushqimore të këtij vendi janë të pamjaftueshme për të ofruar siguri për popullatën dhe kjo është arsyeja kryesore përse fenomeni i falcitetit dhe mashtrimit ushqimor është në majën më të […]

nga AgroWeb më 16 August, 2016

Zgjidhjet Ideale Kundër Djegies nga Dielli

Këshilla kryesore që dëgjojmë gjatë verës është të mbrohemi…të mbrohemi fort nga dielli. Kremrat kundër diellit duhet të jenë me faktor të lartë, por ndonjëherë sado të kujdesshëm të jemi, dielli na përvëlon. Pasojat e djegies i shohim vetëm në shtëpi kur dalim para pasqyrës. Skuqja është e tmerrshme. Ndjesia e djegies është shumë e […]

nga AgroWeb më 16 August, 2016

Domatet Kuq e Zi shpalosin vlera fantastike

A ju kanë zënë sytë ndonjëherë domate të zeza sterrë? Epo duhet të dini që ato kanë dalë në treg, të paktën në atë Evropian. Me emrin botanik Indigo Rose, këto domate të çuditshme janë shumë të shijshme dhe plot vlera shëndetësore. Indigo Rose është një varietet me ngjyrë jo të zakontë të domates. Ky […]

nga AgroWeb më 15 August, 2016

Akulloret, rrezik helmimi nga ngjyruesit kimikë!

Akullorja është një nga kënaqësitë më të mëdha në jetë, që nga ana tjetër shoqërohet me ndjenjën e pangatërrueshme të fajit. Ditë të tilla të Gushtit ku vapa përvëlon si prush, zgjojnë dëshirën për një akullore të ftohtë me shije fantastike: fruta pylli, vanilje apo çokollatë. A e keni vrarë ndonjëherë mendjen për përbërësit e […]

nga AgroWeb më 15 August, 2016

Vlerat e karkalecit të detit, krenarisë së brigjeve shqiptare

Madhësia nuk ka aspak rëndësi, sidomos në rastin e karkalecave të detit. Këto specie të vogla të botës nënujore janë të pasur me vlera shëndetësore fantastike. E për këtë arsye, por edhe falë freskisë së tyre, ato renditen në 10 ushqimet më të konsumuara dhe më të preferuar nga turistët që vizitojnë vendin tonë. Në […]

nga AgroWeb më 15 August, 2016

Bregdeti shqiptar, nga rënia e Vlorës te shkëlqimi i Sarandës

Kisha lexuar komente pafund negative për Lungomaren e Vlorës dhe baltëzimin e një ndër qyteteve më të bukur në Shqipëri, por kur e pashë me sytë e mi, u skandalizova. Vetëm pak kohë më parë Agjencia Kombëtare e Mjedisit botoi një raport, ku në Vlorë raportoheshin 5 plazhe me cilësi shumë të mirë dhe 4 plazhe […]

nga AgroWeb më 15 August, 2016

Vlerat e Arta të Vajit të Ullirit Shqiptar

A e dini cila është diferenca mes një prodhuesi vaji ulliri dhe një prodhuesi vaji ulliri ekstra të virgjër? Një punë ekstra. Për të prodhuar vaj ekstra të virgjër një ullishtar i mirë e çon ullirin çdo natë në mulli. Në këtë mënyrë prodhohet vaj më i mirë me ngjyrë tipike jeshile, i pasur me […]

nga AgroWeb më 5 August, 2016

Arra e Kokosit: Zonja e Shëndetit të Shkëlqyer

Nëna Natyrë është jashtëzakonisht bujare me njerëzit edhe pse ata sillen keq. Ajo na ka ofruar një shportë të madhe me fruta dhe perime që na e pasurojnë jetën dhe shëndetin me vitamina, minerale dhe ushqyes që na japin një jetë të gjatë. Një frut në veçanti – arra e kokosit – është kaq e pasur […]

nga AgroWeb më 3 August, 2016

Produktet Natyrale Bimore Për Flokët Gjatë Verës

Natyra na ka dhënë një sërë burimesh fantastike që mund t’i japin flokut forcë dhe shkëlqim pa qenë nevoja për të boshatisur kuletën. Ju sugjerojmë këto trajtime natyrale në kushtet e shtëpisë që mund ta bëjnë flokun tuaj të dendur, plot shkëlqim të bukur dhe të denjë për t’u mburrur me krenari. Vaji i ullirit: […]

nga AgroWeb më 3 August, 2016

Efektet çudibërëse të lëngut të shalqinit

Nuk është çudi që shalqini është një frut që të bën mjaft mirë. Studimet shkencore kanë treguar që ngrënia e shalqinit dhe për më tepër, pirja e lëngut të shijshëm të tij, ka vlera të jashtëzakonshme për organizmin e njeriut. Më poshtë do të gjeni gjashtë arsyet nga AgroWeb se përse duhet të hani më […]

nga AgroWeb më 2 August, 2016

Produktet shqiptare, rritja e cilësisë josh tregjet e huaja

Pavarësisht se në sytë e shumicës së shqiptarëve, blegtoria e bujqësia, qëndrojnë modeste, përsa i përket dukjes, është fakt se rritja e tyre, vit pas viti bëhet e dukshme, nisur nga treguesit. E një tregues krejt i vërtetë, është niveli i eksporteve. Duke parë statistikat e publikuara nga Ministria e Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit […]