nga AgroWeb më 30 November, 2016

Shqipëria së shpejti me një Bursë Bujqësore

Një Bursë Bujqësore që do të jetë mbrojtësi më i mirë i interesave të fermerëve, si edhe i konsumatorëve që blejnë në pikën fundore. Kështu e ka cilësuar Ministri i bujqësisë Edmond Panariti platformën e re që do të jetë online së shpejti dhe e aksesueshme nga kushdo. Gjatë prezantimit të kësaj platforme Ministri Panariti […]

nga AgroWeb më 30 November, 2016

Shqipëria së shpejti me një Bursë Bujqësore

Një Bursë Bujqësore që do të jetë mbrojtësi më i mirë i interesave të fermerëve, si edhe i konsumatorëve që blejnë në pikën fundore. Kështu e ka cilësuar Ministri i bujqësisë Edmond Panariti platformën e re që do të jetë online së shpejti dhe e aksesueshme nga kushdo. Gjatë prezantimit të kësaj platforme Ministri Panariti […]

nga AgroWeb më 25 November, 2016

Seria e Mashtrimeve Ushqimore – Lëng Portokalli i Paketuar

Të qënit të mprehtë dhe syhapur, janë shpesh virtyte të nevojshme për çdo konsumator sidomos në kohët e sotme kur përballesh me një mori produktesh të pavërteta apo falso. Të gjithë e kanë të thjeshtë ta kapin mashtrimin në raste si ato të çantave “firmato” që shpalosen trotuareve të Tiran&eumeuml;s dhe shiten për 2000 Lek. […]

nga AgroWeb më 25 November, 2016

Shegë Plus Hurma – Formula fituese për zemrën

Shegët janë pa dyshim një frut i lavdishëm. Por edhe simotrat e tyre nga Lindja e Mesme siç janë hurmat e arabisë janë po aq të shijshme dhe të shëndetshme. Kur kombinohen bashkë, shegët dhe hurmat ofrojnë një formulë fituese në betejën e vazhdueshme kundër sëmundjeve të zemrës. Mjafton një gjysëm gote me lëng shege […]

nga AgroWeb më 25 November, 2016

Rrepa Pikante – Antibiotiku i Pastër Natyral

Rrika e bardhë apo rrepa pikante është një bimë shumë popullore që është përdorur që në lashtësi, jo vetëm për gatim por edhe në mjekësi në shumë zona të Lindjes dhe Perëndimit. Kjo bimë me përmasa mesatare është pjesë e familjes botanike Brassicaceae që përfshin edhe brokolin dhe lakrën. Në shumë vende perëndimore, rrika e […]

nga AgroWeb më 24 November, 2016

Koha për tonik dhe vaj trëndafili të egër

Ka shumë mënyra se si e trajtojmë trëndafilin e egër, por dua t’ju rrëfej një mënyrë shumë komode me përfitime të jashtëzakonshme të të gjitha vlerave që mbart kokrra e kuqe magjike. Tani në dhjetor, trendafili është vjelur plotësisht, por në Dajt apo anës rrugëve rurale shohim kokrra të pjekura aq mirë sa dhe mund […]

nga AgroWeb më 24 November, 2016

Vlerat e Shtatë Vajrave Bimorë

Trajtimet e lëkurës nëpërmjet vajrave esencialë bimorë janë në modë kohët e fundit. Çdo markë e famshme ka linja të personalizuara vajrash esencialë që shënjestrojnë nevojat e ndryshme të çdo lëkure. Gjithnjë kam qenë dashamirëse e përdorimit të vajrave esencialë në rutinën time të kujdesit për lëkurën. Kam provuar disa lloje vajrash esencialë të markave […]

nga AgroWeb më 23 November, 2016

Epoka e bujqësisë organike. Po Shqipëria?

Agro-ekologjia është gurthemeli i një bujqësie të qëndrueshme. Bëhet fjalë për shkencën dhe praktikën e aplikimit të koncepteve, principeve dhe njohurive ekologjike për planifikimin dhe administrimin e fermave të qëndrueshme. Agro-ekologjia ofron një gamë të gjerë zgjidhjesh për sulmet dhe presionet mjedisore dhe ekonomike me të cilat bujqësia haset ditët e sotme. Shkurt, agro-ekologjia është […]

nga AgroWeb më 23 November, 2016

Bajamet Shqiptare – Natyralet që Zgjasin Jetën

Një grusht bajamesh në ditë është ndihma më e mirë që mund t’i japësh organizmit. Vetë Shqipëria është e bekuar me pemë të bajames, të cilat gjithmonë e më tepër po rikthehen në vëmendjen e kultivuesve shqiptarë. Bajamet shqiptare gjenden të kultivuara në pemishte në mbarë vendin, por plantacionet më të mëdha janë të përqendruara […]

nga AgroWeb më 23 November, 2016

Rikthehet Gripi i Shpendëve – Ministria e Bujqësisë bllokon importin

Alarm për rrezikun e mbërritjes në Shqipëri të gripit të shpendëve. Ministria e Bujqësisë deklaron se Shqipëria është e rrezikuar dhe ka urdhëruar nga sot 23 Nëntor, 2016 bllokimin e importit të shpendëve nga vendet e prekura. Ministria e Bujqësisë ka urdhëruar Autoritetin Kombëtar të Ushqimit, i cili ka në strukturë të tij, Pikat e […]

nga AgroWeb më 22 November, 2016

AGIS sistemi inovativ për rritjen e financimit dhe punësimit në sektorin agro

Një sistem unik, i domosdoshëm, inovativ i ardhur në momentin e duhur për rritjen e bizneseve agro, por jo vetëm. Është pritur me shumë interes sistemi më i ri AGIS, burimi më i besueshëm e më gjithëpërfshirës i statistikave dhe të dhënave bujqësore në Shqipëri. Platforma inovative dhe profesionale AGIS, e para e këtij niveli […]

nga AgroWeb më 22 November, 2016

AGIS sistemi inovativ për rritjen e financimit dhe punësimit në sektorin agro

Një sistem unik, i domosdoshëm, inovativ i ardhur në momentin e duhur për rritjen e bizneseve agro, por jo vetëm. Është pritur me shumë interes sistemi më i ri AGIS, burimi më i besueshëm e më gjithëpërfshirës i statistikave dhe të dhënave bujqësore në Shqipëri. Platforma inovative dhe profesionale AGIS, e para e këtij niveli […]

nga AgroWeb më 18 November, 2016

Rrushi Italian dhe Portokallet nga Afrika e Jugut Me Pesticide

Kohë të errëta për produktet italiane që eksportohen në vendet e Bashkimit Evropian. Pasi Gjermania futi në listën e zezë domatet qershiza të Italisë, një tjetër goditje vjen ndaj eksporteve ushqimore italiane në BE. Në 16 nëntor 2016, Austria urdhëroi zyrtarisht rrjetin e saj të shitjeve për një kontrroll të hollësishëm të rrushit italian në […]

nga AgroWeb më 17 November, 2016

Perimet Me Antibiotikë Marrin Logo Evropiane

Organizmat ndërkombëtarë u kanë bërë thirrje prodhuesve të antibiotikëve të bëjnë publike të dhënat mbi furnizimet me antibiotikë që bëjnë në botë dhe kanë kërkuar që këto kompani të vëzhgohen rreptësisht si çdo industri tjetër që ndot ambientin. Së fundmi, bota është mbërthyer nga kriza e rezistencës së lartë ndaj antibiotikëve. Organizata Botërore e Shëndetësisë […]

nga AgroWeb më 17 November, 2016

Arra, Bajame dhe Kombinimet Speciale me Djathërat

Qoftë i butë ose i fortë, feta ose kaçkavall, djathi është përbërësi kryesor i tavolinave shqiptare. Shqiptarët konsumojnë rreth 11.5 kg djathë për frymë në vit. Rreth 30 përqind e qumështit të prodhuar në Shqipëri përdoret për prodhimin e 13 mijë tonëve djathë, që përbën 4 kilogram për frymë. Por duke qenë se shumica e […]

nga AgroWeb më 17 November, 2016

Domatina me Pesticide – Gjermania Stop Italisë

Këmbanat e alarmit kanë rënë në Gjermani, pasi autoritetet e këtij vendi zbuluan sasi të mëdha të domateve qershi me prejardhje nga Italia të cilat kishin nivel të rrezikshëm pesticidesh. Zbulimi u krye më 16 Nëntor 2016 ndërkohë që Autoriteti i Kontrollit Ushqimor të këtij vendi Evropian u detyrua të merrte një sërë masash dhe […]

nga AgroWeb më 17 November, 2016

Të paguash fëmijët që të hanë më shumë perime?

Perimet janë të domosdoshme për të gjithë, veçanërisht për fëmijët. Por çdo prind e di sa e vështirë është që të bindësh një fëmijë që të hajë brokolin me dëshirë. Brokoli, kjo perime fantastike që ngjan si një pemë e vogël, për fëmijët nuk ka të njëjtin impakt, sidomos kur mësohen me ushqime të shpejta, […]

nga AgroWeb më 16 November, 2016

Si të zgjidhni ushqimet që ju bëjnë të jetoni më gjatë

Shëndeti dhe mirëqenia është një nga çështjet më të diskutuara sot, jo vetëm në rrjetet sociale por nga revistat më në zë të shëndetit në botë. Të gjithë tani po flasin për një fenomen të njohur si të ngrënit e pastër. Një shprehje me kuptim të gjërë por që në të vërtetë përshkruan diçka shumë […]

nga AgroWeb më 15 November, 2016

Si t™i shpëtosh grackës së ushqimeve të përpunuara

Ushqimet e përpunuara po manipulojnë shqisën tonë të shijes, duke sabotuar mirëqenien tonë dhe duke na bërë të biem pre e ushqimeve të pashëndetshme. Disa prej ekspertëve më në zë të ushqimit shpjegojnë se më pare, njerëzit e merrnin shijen dhe aromën e ushqimeve nga bimët dhe shtazorët, por tani çdo gjë merret e përpunuar […]

nga AgroWeb më 15 November, 2016

Efektet e Super Hënës në Organizëm

Mite dhe legjenda në të gjithë botën tregojnë për efektet që hënat e plota mund të kenë mbi qëniet e gjalla dhe sidomos mbi njerëzit dhe organizmin e tyre. Shumë njerëz besojnë se hëna ndikon në mënyra sekrete mbi botën të njerëzve. Por a ka të vërteta në efektet e SuperHënave, sidomos kësaj që patëm […]