nga AgroWeb më 27 November, 2018

Çaji Shërues I Shegës Dhe Piperit Të Zi Kundër Gripit Dhe Alergjive

Piperi i zi është një erëz që përshkruhet si një ilaç shërues për organizmin. Ai është efikas në trajtimin e një sërë çrregullimesh shëndetësore siç janë problemet me tretjen por edhe për pastrimin e gjakut. Për më tepër, sipas të dhënave të AgroWeb.org, piperi i zi është një erëz që stimulon sistemin imunitar, pjesa më […]

nga AgroWeb më 26 November, 2018

Tavë me Fasule në Furrë – Receta me Shije Speciale

Një recetë e veçantë dhe që i jep gatimit tradicional të fasuleve një shije akoma dhe më të mirë. AgroWeb.org ju sugjeron që t’i provoni dhe të surprizoni familjarët tuaj me gatimin e fasuleve të pjekura në furrë. Kjo recetë është ideale për të gjitha llojet e fasuleve, prandaj përgatiteni menjëherë. Përbërësit (Përbërësit më poshtë […]

nga AgroWeb më 26 November, 2018

Përgatisni Recetën e Sofrës së Skënderbeut – Shije nga Tradita

Tumaca është një nga gatimet më të hershme e të vjetra të kuzhinës shqiptare. Ky specialitet është zahire e përgatitur si trahanaja, dromkat, rosnicat apo petkat. Tumacat janë pite të thara të copëtuara në kubikë. Ky gatim e ka prejardhjen nga kuzhina turke dhe prej shekujsh është bërë pjesë e kuzhinës shqiptare, Në disa zona […]

nga AgroWeb më 23 November, 2018

Receta e Ëmbël – Si Të Përgatisni Lehtë Komposton e Mollës në Shtëpi

Kompostot përgatiten nga frutat e freskëta dhe të konservuara në kavanoza, nga frutat e thata, të ngrira etj. Më poshtë do të gjeni nga AgroWeb.org një recetë fantastike të përgatitjes së kompostos me mollë të freskëta. Komposto e Mollës është fantastike në shije dhe kombinohet edhe në përgatitjen e ëmbëlsirave të ndryshme apo shoqërohet me […]

nga AgroWeb më 23 November, 2018

Cikli i Trajnimeve për Thirrjen e Parë në Skemat e Fondeve IPARD në Peshkopi dhe Dibër të Madhe

Përfundoi sot një tjetër cikël trajnimesh dhe seminaresh informues i zhvilluar në kuadër të projektit ndërkufitar IPA të financuar nga BE-ja mbi “Standardet dhe Çertifikimi i produkteve Bujqësore, Ngritja e Kapaciteteve në përthithjen e Fondeve dhe Strategjitë e Marketingut në Mbështetje të Rritjes Ekonomike dhe Tregtisë të Agrobizneseve”, organizuar nga partnerët zbatues të tij, Creative […]

nga AgroWeb më 22 November, 2018

Vit i Ri Me Fat? Kometa Më e Ndritshme Në Qiell Do të Shënojë Ndërrimin e Viteve

Kometa 46P / Wirtanen është që tani kometa më e ndritshme në qiellin e natës së hemisferës veriore. Ndërrimi i viteve, përveç fishekzjarreve, do të shoqërohet me kalimin e ndritshëm të kometës. Nga errësira, do të mund të shihet me sy të lirë, ndonëse orbita e saj e afron me Tokën dhe Diellin në mes […]

nga AgroWeb më 22 November, 2018

Supat Kundër Virozave – Tri Receta Shëruese Plot Shije dhe Shëndet

Supat janë një kurë ideale kundër virozave, gripit dhe të ftohurës të cilat rëndojnë rrugët e frymëmarrjes. Në shumicën e rasteve kura kundër këtyre bllokimeve nuk gjendet në farmaci, por në një pjatë supe të ngrohtë, të shijshme dhe plot vlera shëruese. AgroWeb.org ju rekomandon tre receta të vyera të kësaj stine virozash. Supat me […]

nga AgroWeb më 20 November, 2018

Grupi ProCredit arrin rritjen dyshifrore të portofolit (10.2%) gjatë nëntë muajve të parë të vitit 2018

Rritje e madhe gjatë nëntë muajve të parë të vitit 2018: portofoli bruto i kredive u rrit me 398 milion euro ose me 10.2% (gjatë nëntë muajve të parë vitit 2017: 5.6%) në 4.3 miliard euro Në vlerën 40.9 milion euro, rezultati i konsoliduar nga operacionet e vazhdueshme të biznesit gjatë nëntë muajve të parë të vitit 2018 […]

nga AgroWeb më 20 November, 2018

Supë e Ngrohtë me Spinaq dhe Oriz – E Shijshme Plot Shëndet

Një supë e shëndetshme, e pasur në vlera ushqyese dhe e shijshme sa më s’ka. AgroWeb.org ju sjell më poshtë një supë të thjeshtë por shumë të shijshme të përgatitur me spinaq dhe oriz. Krahas shijes dhe vlerave ushqimore që ka, kjo supë është gjithashtu një mburojë shumë e mirë ndaj virozave, gripit apo problemeve […]

nga AgroWeb më 19 November, 2018

Receta e Veçantë e Kekut të Përmbysur me Dardhë

Dalëngadalë po i afrohemi stinës së festave gjë që automatikisht nxit dëshirën për tryeza gazmore të mbushura me ëmbëlsira e gatime të mira. Sigurisht që pastiçeritë e vendit ofrojnë alternativa joshëse e të ëmbla për të shoqëruar jo vetëm mbrëmjet festive por edhe përditshmërinë tonë. Megjithatë, gatimet e shtëpisë nuk kanë konkurrencë. Në këtë artikull […]

nga AgroWeb më 16 November, 2018

Gjiza pa Kripë – Kura Më E Mirë Për Shëndetin e Melçisë dhe Organizmit

Gjiza pa kripë është një nga produktet më të mira, e përdorur si një nga kurat më të mira natyrale që mbron shëndetin e mëlçisë dhe promovon mirëfunksionimin e saj. Krahas shijes së saj të mirë dhe të butë, gjiza pa kripë rekomandohet të konsumohet për personat që kanë probleme me mëlçinë, ndërsa ndihmon në […]

nga AgroWeb më 15 November, 2018

Përfitimet e Mrekullueshme Shëndetësore Të Farave Të Limonit

Farat e limonit janë të ngrënshme dhe plot vlera mirëbërëse për shëndetin. Këto fara përmbajnë sasi të mëdha të antioksidantëve dhe vitaminës C. Farat përmbajnë amino acide dhe proteina të cilat i bëjnë mirë organizmit. Vlerat Shëndetësore Të Farave Të Limonit Pastrimi i Organizmit Farat kanë vlera të pasura për pastrimin e organizmit nga toksinat […]

nga AgroWeb më 13 November, 2018

Zupa Të Shijshme me Shegë – Receta me Ëmbëlsi të Lehtë

Ndryshe nga zupa tradicionale kjo është një recetë ndryshe, krejt e veçantë në shije dhe me një ëmbëlsi shumë të lehtë. Kjo recetë kërkon kujdesin dhe mjeshtërinë e amvisave për t’u përgatitur, por në fund shija e saj do t’ju mrekullojë tërësinë me ëmbëlsinë e saj të lehtë. Përbërësit për 5 racione Për kremin e […]

nga AgroWeb më 13 November, 2018

Fondet IPARD Për Mbështetjen e Bujqësisë – Aplikimet Hapen Në 30 Nëntor

Programi për Bujqësinë dhe Zhvillimin Rural IPARD II Agjencia për Zhvillim Bujqësor dhe Rural (AZHBR) publikon njoftimin paraprak mbi Thirrjen e Parë për aplikime të vitit 2018. Në vijim AgroWeb.org ju sjell informacionet e plota sipas linkeve tek të cilat mund të merret më tepër informacion i hollësishëm. Aplikimet për të përfituar nga Programi i […]

nga AgroWeb më 12 November, 2018

Si Të Përgatisni Shurupin Medicinal të Shtogut Kundër Gripit Dhe Të Ftohurës

Çajrat bimorë përbëjnë kurën më të mirë natyrale kundër shumë problemeve me shëndetin. Për shembull, çaji i kamomilit rekomandohet gjërësisht kundër urthit dhe stresit, ndërsa çaji i xhenxhefilit ose nenexhikut rekomandohet kundër problemeve me stomakun. Në vendin tonë ka nisur zyrtarisht stina e virozave dhe mjekët raportojnë një numër në rritje të pacientëve që janë […]

nga AgroWeb më 12 November, 2018

Produktet Natyrale Më Të Mira Për Koronaret E Zemrës

Natyra është treguar bujare, duke na ofruar një sërë ushqimesh që kanë aftësi pastruese dhe zhbllokuese krejt mirëbërëse. Më poshtë do të gjeni 10 ushqimet sugjeruar nga AgroWeb.org që ndihmojnë në zhbllokimin e arterieve, enëve të gjakut dhe mbrojnë zemrën. Shega Ky frut kaq i këndshëm përmban fitoushqyes që mbrojnë veshjen e brendshme të arterieve. […]

nga AgroWeb më 9 November, 2018

Qindra Raste Me Grip Në Shqipëri – Mjekët Bëjnë Thirrje Për Kujdes

Mbi 100 raste me grip shënohen çdo ditë në Tiranë dhe qindra të tjerë në të gjithë Shqipërinë. Sipas të dhënave të AgroWeb.org, mjekët e Qendrës Spitalore Universitare “Nënë Tereza” thonë se luhatjet e motit dhe veçanërisht moti i ngrohtë i këtyre muajve, kanë bërë që numri i pacientëve me viroza të jetë i lartë. […]

nga AgroWeb më 9 November, 2018

Si Të Përgatisni Vajin Esencial Të Dafinës Në Shtëpi

Vaji i Dafinës është një nga vajrat esencialë më të përdorur në terapitë e ndryshme aromatike. Ky vaj është veçanërisht qetësues dhe përmirësues për tretjen dhe organizmin. Vlerat e tij janë gjithëpërfshirëse sidomos kundër inflamacionit. Vaji esencial i dafinës përfshihet edhe në kremërat e lëkurës, parfume dhe produkte të tjera kozmetike. Ju mund ta përgatisni […]

nga AgroWeb më 8 November, 2018

Kura me Qumësht, Kos, Gjizë pa Kripë për Urthin, Gastritin dhe Ulçerat

Sëmundjet e stomakut janë ndër problemet e shpeshta shëndetësore jo vetëm në Shqipëri por në mbarë botën. Djegiet e urthit, gastriti, ulçera dhe plagët e stomakut shkaktojnë siklet, dhimbje dhe deri në probleme madhore nëse nuk trajtohen në kohë dhe marrin rëndësinë e duhur. Në disa raste, dhimbjet e stomakut shoqërohen me aciditet të lartë […]

nga AgroWeb më 8 November, 2018

Çfarë Po Pini Vërtet – Mashtrimet me Lëngjet e Gatshme të Frutave Pa Fruta

Ndodh shumë shpesh që në markete gjen lëngje frutash të paketuara bukur dhe në kartona plot ngjyra! Duket sikur lëngu brenda është i cilësisë më të lartë. Por në të vërtetë është thjesht një produkt industrial plot me substanca kimike pa asnjë lidhje me frutat natyrale. Kjo është bota e mashtrimit të ushqimeve, ku të […]