nga AgroWeb më 27 November, 2019

Histori Suksesi Nga Projekti Ndërkufitar Mes Maqedonisë Së Veriut Dhe Shqipërisë Prezantohen Në Panairin Përmbyllës Në Dibër.

20 agrobiznese të zonës së Dibrës në të dy anët e kufirit, sot janë më të përgatitur për t’u përballur me tregun europian dhe atë botëror falë asistencës së marrë nga projekti i financuar nga Bashkimi Europian dhe zbatuar nga Creative Business Solutions së bashku me Fondin Shqiptar të Zhvillimit dhe Komunën Dibër. Bëhet fjalë […]

nga AgroWeb më 27 November, 2019

Stresi dhe Ankthi Pas Tërmetit – Çfarë Këshillojnë Mjekët, Si Duhet Të Reagoni

Mjekët psikologë këshillojnë qytetarët të ruajnë qetësinë dhe të menaxhojnë situatën pas tërmeteve, e cila po shoqërohet me ankth dhe panik. Pasojat e tërmetit mund të jenë fatale. Dukuri të tilla nuk mund të parashikohen, gjë që e shton edhe më shumë panikun dhe frikën tek njerëzit. Ndonëse një gjendje e tillë është e pashmangshme, në […]

nga AgroWeb më 27 November, 2019

Si të Përballoni Tërmetet në Ndërtesat e Larta – Këshillat e Ekspertëve

Këshilla e parë që jepet në raste tërmetesh është qëndrimi në ambiente të sigurta e të hapura, por jo gjithnjë kjo është e mundur, pasi tërmeti vjen paparalajmëruar. Mëngjesin e datës 26 Nëntor rreth orës 03:50, Shqipëria u godit nga një tërmet i fuqishëm më magnitudë 6.4 ballë Rihter. Lëkundjet u ndjenë thuajse në të […]

nga AgroWeb më 27 November, 2019

523 Lëkundje nga Tërmeti Shkatërrimtar – Vala e Pas Goditjeve Do Të Vijojë

523 lëkundje të tokës që nga goditja e madhe e mëngjesit të djeshëm janë shënuar sipas Departamentit të sizmologjisë dhe Igjeum citon Top Channel. 4 nga lëkundjet me magnitudë mbi 4.5 përfshirë edhe ngjarjen kryesore 6.3. Ndërkohë 7 lëkundje janë me magnitudë 4-4.5. Rreth 17 lëkundje janë 3.5-3.9, dhe pjesa tjetër janë poshtë kësaj magnitudë. […]

nga AgroWeb më 26 November, 2019

Si Të Mbroni Bimët Tuaja Në Dimër – Kujdesi që Duhet të Tregoni

Njerëzit e apasionuar pas kopshtarisë arrijnë gjithmonë të krijojnë një oaz të gjelbër në shtëpitë e tyre. Megjithatë, ky oaz përballet me shumë sfida në periudhën e dimrit, kur temperaturat ulen ndjeshëm. Në AgroWeb.org do të mësoni për metodat më të thjeshta dhe efikase për mbrojtjen e bimëve tuaja nga moti i ftohtë. Si T’I […]

nga AgroWeb më 26 November, 2019

Lëkundjet Nga Tërmeti – Çfarë Duhet Të Bëni dhe Si Të Mbroheni

Tërmetet janë një nga forcat më shkatërrimtare të natyrës. Ato i kanë marrë jetën mijëra njerëzve e kanë shkaktuar miliarda dollarë në dëme materiale. Pak vite më parë në Japoni u regjistrua tërmeti më i fortë në histori me një magnitudë prej 8.9 gradë të shkallës Rihter. Ditët e fundit disa qytete të Shqipërisë u […]

nga AgroWeb më 24 November, 2019

Shtohet Numri i Produkteve të Certifikuara me GlobalGAP në Rajonin Ndërkufitar mes Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë

Tre agrobiznese të tjera janë certifikuar në rajonin e Dibrës me një prej standardeve ushqimore më të rëndësishmë ndërkombëtare të sigurisë dhe cilësisë ushqimore, GLOBALG.A.P, në kuadër të projektit ndërkufitar Maqedoni e Veriut – Shqipëri, financuar nga Bashkimi Evropian. Sokol Dovolani dhe Z. Fisnik Dika dy nga kultivuesit dhe prodhuesit më të mëdhenj të lajthive […]

nga Rezarta Delisula më 22 November, 2019

58,000€ Grante për Investime për 4 Bujtina të Rajonit të Dibrës

Një prej modeleve më të suksesshme të biznesit sot janë pikërisht investimet në agroturizëm, të cilat po bëhen gjithnjë e më shumë tërheqëse për mjaft individë në Shqipëri. Krijimi i bujtinave pritëse, që bashkojnë në një eksperiencë të vetme njohjen me natyrën, kulturën, njerëzit, por edhe me produktet tipike vendase, gastronominë apo recetat tradicionale të […]

nga AgroWeb më 21 November, 2019

Byreku me Tri Ngjyra – Shija e Mrekulueshme e Tryezës

Byreku është padyshim ndër gatimet më të preferuara, tradicionale mes shqiptarëve. Mbushja e tij është thelbësore për shijen. Byreku mund të bëhet me djathë, gjizë, presh, qepë, fasule, domate, mish të grirë, karrotë e ç’të të dojë zemra. Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni si të përgatisni një byrek të vetëm me tre […]

nga AgroWeb më 20 November, 2019

22 milionë Euro Kontrata Për Bujqësinë – Programi IPARD Vijon, Si Të Përfitoni

Rreth 22 milionë euro do të investohen në sektorin bujqësor dhe zhvillimin rural në Shqipëri përmes dhjetrave kontrata të lidhura deri më tani në kuadër të programit IPARD. Ky është një lajm i mirë tha ministri i Bujqësisë, Bledi Çuçi, për një vend si Shqipëria që përgjithësisht ka problemeve me përthithjen e fondeve të donatorëve. […]

nga AgroWeb më 18 November, 2019

800 Litra Fungicide Bllokohen në Kufi – Lexoni Për Çfarë Bëhet Fjalë  

Rreth 800 litra fungicide, produkt i përdorur për mbrojtjen e bimëve është bllokuar në pikën kufitare të Hanit të Hotit dhe është kthyer në vendin e origjinës. Kjo, pasi autoritetet kanë konstatuar futjen e këtij produkti në territorin shqiptar në kundërshtim me ligjin. Autoriteti Kombëtar i Ushqimit në kuadër të kontrollit të zbatimit të ligjshmërisë për garantimin e standardeve […]

nga AgroWeb më 18 November, 2019

20 Strategji, 20 Plane Marketingu Dhe Komunikimi Për 20 Agrobiznese – Projekti Më i Fundit i Financuar Nga BE Dhe Implementuar Nga CBS Me Parterët

Në kuadër të projektit ndërkufitar midis Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë, financuar nga Bashkimi Europian dhe implementuar nga Creative Business Solutions në partneritet me Fondin Shqiptar të Zhvillimit dhe Komunën e Dibrës së Madhe, 20 agrobiznese nga të dyja anët e kufirit do të mbështeten për herë të parë me shërbime marketingu e komunikimi. Për […]

nga AgroWeb më 17 November, 2019

Shqipëria Punon Tokën – Prodhimet Vendase Ndezin Shijen e Natyrës në Tiranë

Shqipëria punon tokën, duke nxjerrë prej saj më të mirat që natyra ofron. Fruta dhe perime të freskëta, plot aromë e shije prej natyre. E gjithçka e mirë që mund të prodhohet prej tyre, mjaltë e raki, reçelra e djathra, produkte me bazë prodhimet vendase, por edhe produkte artizanale, mblodhën bashkë në Tiranë mbi 400 […]

nga Rezarta Delisula më 14 November, 2019

Dita Botërore e Diabetit – Të Dhënat Shqetësuese për Shqipërinë

14 nëntori shënon ditën botërore të diabetit, ndaj dhe ndërgjegjësimi për këtë sëmundje është më i lartë. Sipas të dhënave nga AgroWeb.org, mjekët e kanë cilësuar këtë sëmundje si një “pandemi” globale. Ndërkohë që Organizata Botërore e Shëndetësisë pohon se diabeti prek rreth 5% të popullsisë së botës dhe numri i të sëmurëve është vazhdimisht […]

nga AgroWeb më 11 November, 2019

Nisin Rreshjet e Para të Borës – Cilat Janë Zonat e Prekura dhe Moti Në Vijim

E ndërsa temperaturat vijojnë të ulen, në disa zona të vendit kanë nisur rreshjet e para të borës. Pas një jave me rreshje intensive shiu, që shkaktoi edhe përmbytje në shumë zona të vendit, ulja e temperaturave tashmë po lajmëron nisjen e rreshjeve të borës. Sipas Report TV, të cilit i referohet AgroWeb.org në Kukës […]

nga AgroWeb më 8 November, 2019

Projekti i financuar nga BE-ja “çon” fondet IPARD në Dibër të Madhe. Fermeri nga Maqedonia e Veriut përfiton financim për agrobiznesin e tij

Fermeri Mustafa Mashkulli çel “dritaren e parë” të bashkëpunimit mes IPARD dhe Dibrës së Madhe në Maqedoninë e Veriut. Programi IPARD, përmes të cilit Bashkimit Europian mundëson asistencë në implementimin e projekteve për zhvillim të qëndrueshëm të sektorit bujqësor dhe zonave rurale, ka përzgjedhur për herë të parë një fitues nga Dibra e Madhe. Plani […]

nga AgroWeb më 8 November, 2019

Fitime pafund nëse Bimët Medicinale përpunohen në Shqipëri

Qindra hektarë sipërfaqe e kultivuar me bimë mjekësore dhe aromatike, e bëjnë Shqipërinë vend lider në prodhimin dhe eksportimin e këtyre pasurive natyrore. Sektori i bimëve mjekësore dhe aromatike gjeneron rreth 18 milionë Euro nga eksporti, i listuar si sektori i dytë më i madh në eksportin bujqësor, dukë përbërë 19% të eksporteve totale të […]

nga AgroWeb më 7 November, 2019

Një Shpjegim i Thjeshtë Përse Zemra Nuk Preket Nga Kanceri

Kanceri është një nga sëmundjet me vdekshmërinë më të lartë në botë. Të dhëna e autoriteteve zyrtare tregojnë se në vendin tonë çdo vit regjistrohen rreth 5500 raste të reja me këtë sëmundje. Numër më të lartë të të prekurve  shënojnë kanceri i mushkërive dhe ai i gjirit. Instituti i Shëndetit Publik thotë se numri i meshkujve […]

nga AgroWeb më 7 November, 2019

Fermerët Protestojnë – Mungesa e Subvencioneve Po Na Falimenton

Kanë sfiduar edhe kushtet e rënda atmosferike për të ngritur zërin për të drejtat e tyre. Fermerët e Myzeqesë e kanë zhvilluar sot protestën e tyre në Tiranë, ku kanë kërkuar subvencione nga qeveria. Pavarësisht kushteve të këqija atmosferike, për shkak të rreshjeve të shiut, me pankarta në duar para Ministrisë së Bujqësisë, fermerët bëjnë […]

nga AgroWeb më 7 November, 2019

Bëni Kujdes – Autoritetet Në Alarm Për Përmbytje Masive Në Gjithë Shqipërinë

Ditët e fundit një mot i pazakontë me rreshje intensive, të pandalshme shiu, rrebeshe e stuhi ka përfshirë gjithë vendin. Si pasojë e kësaj situate shumë zona të vendit janë nën kërcënimin e përmbytjeve dhe problemeve të tjera të shkaktuara nga vërshimi i ujit. Autoritetet e alarmuara u kanë bërë thirrje qytetarëve për kujdes ndërsa […]