nga AgroWeb më 30 December, 2019

Kripë, Lëng Limoni Dhe Xhenxhefil Për Tretjen e Mirë

Sistemi tretës i njeriut është në të gjithë kuptimin e fjalës, gjigand. Ai përbëhet nga një sërë organesh, bashkëveprimi i të cilëve është thelbësor për shëndetin. Të gjithë këto organe kanë nevojë për ushqim të shëndetshëm për të funksionuar siç duhet. Ngrënia e ushqimeve jo të shëndetshme mund të ndërhyjë në proceset normale të sistemit […]

nga AgroWeb më 27 December, 2019

Për Sa Kohë Mund Ta Ruani Në Frigorifer Gjelin e Detit dhe Lëngun e Tij?

Mishi i mbetur i gjelit të detit mund të përdoret për përgatitjen e një lëngu të shëndetshëm që shfrytëzohet për gjellëra dhe supa të ndryshme. Përveç përfshirjes në gatim, ky lëng është shumë i mirë për shëndetin e stomakut. Xhelatina që përfitohet gjatë zierjes së mishit përmirëson tretjen dhe lufton inflamacionin në trup. Konsumi i […]

nga AgroWeb më 27 December, 2019

Tre Çajra Bimorë Për Të Pastruar Organizmin Pas Festave – Si T’i Përgatisni

Në periudhën e festave të fundvitit dhe javët pas tyre, trupi ynë përveç peshës grumbullon dhe toksina. Për ta ndihmuar organizmin për shpërbërjen e tyre dhe çlirimin nga trupi AgroWeb.org ju këshillon përdorimin e tre çajrave bimorë. Përgjithësisht javët e para të vitit të ri shoqërohen me një gjendje drobitjeje, që është e natyrshme për […]

nga AgroWeb më 27 December, 2019

Rënie Temperaturash deri -7 Gradë, Kur Nisin Ditët e Acarta

Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash por që mundësitë për reshje shiu janë të pakta. Sipas Meteoalb, temperaturat do të pësojnë një rënie të ndjeshme ku do variojnë: në zonat malore nga -5ºC deri në 03ºC, në zonat e ulëta nga 02ºC në 11ºC dhe në zonat bregdetare nga 07°C […]

nga AgroWeb më 27 December, 2019

Si Të Ruani Peshën Aktuale Pavarësisht Festave

Një shprehje e urtë popullore thotë se njeriu duhet të hajë mëngjes si një mbret, drekë si një princ dhe darkë sikur të ish i varfër. Megjithatë, në këto ditët e festave, njeriu e ha mëngjesin, drekën e darkën si një mbret. Rrjedhimisht, shtimi në peshë është i pashmangshëm. Një kafshatë këtu e një aty, […]

nga AgroWeb më 26 December, 2019

Skalpi i Thatë Dhe Zbokthi, Cilat Janë Trajtimet Më Të Mira Natyrale?

Përtharja e skalpit të kokës është një rezultat i gjendrave të fjetura të yndyrës, të cilat nuk arrijnë të prodhojnë më pak yndyrë seç duhet. Një gjë e tillë ndodh për arsye të ndyrshme ku përfshihen: Përdorimi i tepruar i shampove që kanë shumë kimikate Infeksione, Ekspozimi i tejzgjatur ndaj ujit të fortë Mungesa e […]

nga AgroWeb më 26 December, 2019

Sodë Buke me Vaj Ulliri – Trajtimi Ideal Për Shëndetin e Lëkurës

Përdorimet e sodës së bukës janë të jashtëzakonshme në shumë drejtime, një prej tyre është edhe shëndeti i lëkurës. Falë përbërësve të saj, soda e bukës e përdorur në një kurë të posaçme të kombinuar me vaj ulliri është një mrekulli për shëndetin e lëkurës. Kura që AgroWeb.org sjell më poshtë mund të përdoret 2 […]

nga AgroWeb më 26 December, 2019

Kek Tiramisu pa Pjekje – Receta me Shije të Lehtë

Tiramisuja është nga ato ëmbëlsira e cila shijohet në çdo kohë të vitit. Është e lehtë e freskët për verën dhe plot shije e aromë për ta shijuar gjatë dimrit. Nëse e keni provuar të paktën një herë këtë ëmbëlsirë të mrekullueshme me siguri preferoni ta shijoni sa herë që ju jepet mundësia. Për t’jua […]

nga AgroWeb më 23 December, 2019

Kometa e Krishtlindjeve pranë Tokës – Ngjarja më e Rrallë Astronomike e Vitit

Një ngjarje e rrallë pritet të ndodhë në datën 28 dhjetor ku kometa 2I/Borisov e njohur me pseudonimin Kometa e Krishtlindjeve do të kalojë shumë pranë Tokës duke dhuruar pamje magjepsëse. Megjithëse ka marrë emërtesën Kometa e Krishtlindjeve për shkak të periudhës në të cilën ajo do të shfaqet emri i saj zyrtar është Kometa […]

nga AgroWeb më 23 December, 2019

Eklipsi i Fundit i Dekadës – Ora Kur Mund ta Shihni të Plotë në Shqipëri

Këtë vit, muaji dhjetor ka qenë me të vërtetë një muaj astronomik. Një shi meteorësh magjepsi të gjithë të pasionuarit e yjeve pak ditë më parë, ndërsa dy ditë më parë ndodhi solstici i dimrit. Nga ku nisën edhe netët më të gjata të dimrit. Me datën 22 dhjetor nisi zyrtarisht stina e dimrit meteorologjik […]

nga AgroWeb më 23 December, 2019

Rikthehen Ditët me Diell por Bëni Kujdes, Temperaturat Zbresin deri në – 5

Rreshjet intensive të dy ditëve të fundit pritet të pakësohen nga dita e sotme dhe në ditët në vijim dielli dhe moti i kthjellët pritet të rinisë sërish. Por ditët e ardhshme me diell, sipas parashikimeve të motit pritet të shoqërohen me ulje drastike temperaturash. “Edhe e hëna, deri në mbrëmje do të vijojë me […]

nga AgroWeb më 16 December, 2019

Sëmundja që Prek Rrugët e Frymëmarrjes – Simptomat Që Duhet të Kini Kujdes

Bronshiti është një sëmundje që shkaktohet nga infeksioni ose irritimi i rrugëve të frymëmarrjes. Si pasojë e tij, rrugët e frymëmarrjes ngushtohen, irritohen dhe mbushen me sekrecione, duke nxitur kështu një kollë të fortë e të thellë. Bronshiti mund të jetë kronik dhe akut dhe trajtimet bëhen në varësi të llojit. Sipas të dhënave të […]

nga AgroWeb më 13 December, 2019

Spektakël Yjesh Në Qiell – Kur Mund T’i Shihni Pamjet Spektakolare

Bëhuni gati për spektaklin më të bukur që qielli do të ofrojë ditën e sotme, ku pritet të nisë një shi magjik meteorësh. “Ky do të jetë shiu më i plotë i meteorëve i vitit. Mbrëmjen e vonë të së premtes dhe në orët e pra të së shtunës do të nisë spektakli i vërtetë […]

nga AgroWeb më 13 December, 2019

Moti, Ditë me Rreshje Bore dhe Shiu Por Kur Nis i Ftohti Ekstrem

Rreshjet e shiut dhe borës do të mbizotërojnë në gjithë territorin shqiptar përgjatë ditës së sotme dhe të nesërme. Sipas Meteoalb, të cilit i referohet AgroWeb.org duke nisur nga sot e në ditët në vijim rreshjet e borës do të përfshijnë shumë zona të territorit shqiptar. “Rreshje dëbore do ketë në zonat malore në lartësinë […]

nga AgroWeb më 12 December, 2019

Bllokohen 2130 kg Mish Pule me Ngarkesë Mikrobiologjike

Drejtoria Rajonale e AKU në Vlorë, njofton se janë bllokuar 2130 kg mish pule i kontaminuar me salmonelë. Origjina e këtij mishi mësohet se është Polonia me destinacion Shqipërinë. Ngarkesa me pula të ngrira ishte e ndarë në kuti kartoni të cilat rezultuan të kishin prezenca mikrobiologjike të rrezikshme. “Në subjekt ka mbërritur ngarkesa me […]

nga AgroWeb më 11 December, 2019

76,000 Lëndime Fizike Në Vit Nga Përdorimi i Celularit Në Rrugë

Njeriu shpenzon 8.5 orë në ditë duke ecur me sytë tek ekrani i telefonit. Këtë e thotë një studim mbi rolin e telefonit tek shëndeti i njeriut të cilit i referohet AgroWeb.org Sipas studimit, njeriut nuk i ndahet shpirti nga telefoni. Në fakt, ne e përdorim atë në tryezën e bukës, në dhomë, në qytet, […]

nga AgroWeb më 4 December, 2019

Mbështetja nga IPARD II – Investimet në Sera, Më Fitimprurëset në Bujqësi

Gati një muaj nga nisja e aplikimeve për përfituar nga fondet e IPARD II duket se fokusi i agrobizneseve është përqendruar tek investimet në sera, si një nga investimet më fitimprurëse në bujqësi. Një shumë prej 57.6 milionë eurosh ofrohet nga BE në formën e granteve, me qëllim zhvillimin e bizneseve në bujqësi. Ekspertë të […]

nga AgroWeb më 3 December, 2019

Nisin Rreshjet e Para të Borës – Sa Ulen Temperaturat dhe Moti Në Vijim

Muaji dhjetor nis me ulje tempertuarash ndërsa ka sjellë dhe rreshjet e para të dëborës në vend. Ndryshimet e temperaturave kanë sjellë zyrtarisht  dimrin në Kukës dhe Tropojë, duke bërë që vendi të zbardhet nga bora. Aktualisht nuk ka probleme me qarkullimin e mjeteve. Sipas parashikimeve, reshjet e dëborës pritet të nisin edhe në zona […]

nga AgroWeb më 3 December, 2019

Miliona Euro Fonde nga IPARD – Afati për Aplikimet Shtyhet Deri në 15 janar

Agjencia për Zhvillim Bujqësor dhe Rural dhe Autoriteti Menaxhues në Ministrinë e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural njofton se ka shtyrë afatin për Dorëzimin e Aplikimeve, në kuadër të Programit IPARD II, nga Instrumenti i Ndihmës së Para-Anëtarësimit (IPA) për Zhvillimin Rural (IPARD) me qëllim zhvillimin e Sektorit Agro-Ushqimor për thirrjen e dytë, si më poshtë: […]

nga AgroWeb më 2 December, 2019

Ndjesitë e Ankthit dhe Lëkundjes Pas Tërmetit – Psikiatria Shpjegon Përse Ndodh

Tërmeti i mëngjesit të 26 Nëntorit që tronditi disa qarqe të Shqipërisë duke filluar që nga Lezha, Laçi, Durrësi e Tirana, përtej dëmeve të ngjarjes, la pas edhe panikun e shtuar tek njerëzit. Me siguri për të gjithë ata që e kanë ndjerë lëkundjen prej 6.4 ballë Rihter, si dhe pasgoditjet e të gjitha ditëve […]