nga AgroWeb më 30 June, 2020

Mungesa e Vitaminës B12 Dhe Rreziku Nga COVID-19

Në vazhdën e studimeve që po kryejnë shkencëtarët për të zbuluar sa më shumë rreth COVID-19 është zbuluar një fakt interesant për vitaminën B12. Mungesa e kësaj vitamine në organizëm në këtë kohë pandemie është problem sepse rrit rrezikun e vdekshmërisë nga COVID-19 tek njerëzit dhe veçanërisht në moshën e tretë. Mungesë e vitaminës B12 […]

nga AgroWeb më 30 June, 2020

Çfarë Duhet të Bëjmë për të Shmangur një Pandemi të Ardhshme

Pjesa më e madhe e evidencave deri më sot sugjerojnë se Covid-19 nisi tek lakuriqët e natës por kaloi tek njerëzit me anë të një bartësi ndërmjetës. Si përgjigje, një grup prej 25 veterinerësh dhe ekspertë të jetës së egër, të udhëhequr nga Departamenti i Zoologjisë në Universitetin e Cambridge, kanë krijuar një listë me […]

nga AgroWeb më 29 June, 2020

33 Mijë të Papunë nga Pandemia – Çfarë Pritet të Ndodhë

33,428 të papunë është efekti i krizës së Covid-19 në ekonominë shqiptare. Shifra mbështetet te të dhënat e Drejtorisë së Përgjithshme të Tatimeve, si diferencë e numrit të të punësuarve në sektorin privat midis muajit shkurt dhe fundit të majit. Sektori i shërbimeve rezulton të jetë më i godituri, me rreth 15 mijë të larguar […]

nga AgroWeb më 26 June, 2020

Fillon Mbrojtja e Masiveve të Gështenjave Në Veri Të Shqipërisë

Zona Veriore e Shqipërsië Renditet e para përsa i përket sipërfaqeve të pemës së gështenjave. Por dy vitet e fundit këto bimë janë prekur nga një dëmtues që po shkatron prodhimin në masën më të madhe. Diçka e tillë ka sjellë edhe shqetësimin e fermerëve të zonës. Masivi i gështenjave që shtrihet përgjatë Malësisë së […]

nga AgroWeb më 26 June, 2020

OBSH, Vendet Ku Po Rriten Rastet me Covid – A Bën Pjesë Edhe Shqipëria?

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka paralajmëruar së fundmi se po regjistrohen rritje javore në Evropë, për herë të parë në disa muaj. Në 11 vende “transmetimi i përshpejtuar” ka ka çuar në një rishfaqje shumë domethënëse që nëse lihet e pakontrolluar mund t’i shtyjë sistemet shëndetësore në kaos edhe një herë në Evropë “ deklaroi […]

nga AgroWeb më 26 June, 2020

Aspiratori Që Zhduk Çdo Aromë Gatimi Pa Zhurmë, Pa Kosto Energjie

Të gjithë e kemi hasur problemin me aromat gjatë gatimit. Mjafton të skuqim një vezë në pak minuta, apo të përgatisim një supë të thjeshtë për të mbushur menjëherë shtëpinë me aromën e gatimeve. Shumë amvisa thonë për AgroWeb se pavarësisht përdorimit të aspiratorit tradicional në çdo moment kur gatuajnë është e pamundur që aromat […]

nga AgroWeb më 25 June, 2020

Drobitja E Krizës, Problemi i Rradhës Që Na La Koronavirusi

Ngjarjet e muajve të fundit si pandemia e COVID-19, protestat, aktet e dhunës, tërmetet, pasiguria financiare e të tjera si këto kanë shkaktuar emocione shumë të forta madje ekstreme tek njerëzit në mbarë botën. Këto emocione intensive janë frika, ankthi dhe zemërimi. Stresi që nxisin ato në organizëm, nëse vazhdon gjatë, mund të shkaktojë drobitje […]

nga AgroWeb më 25 June, 2020

Pasojat e Koronavirusit Tek Industria e Turizmit

Turizmi është një nga sektorët më të goditur në Shqipëri nga pandemia e COVID-19. Përfaqësues të operatorëve turistikë thonë se kriza në sektorin e turizmit pritet të shtrihet gjatë të gjithë vitit dhe se kërkohet mbështetje nga institucionet shtetërore për të shpëtuar të ardhmen e këtij sektori të rëndësishëm për ekonominë e vendit. Korrespondenti i […]

nga AgroWeb më 25 June, 2020

A Mund të Infektohemi Dy Herë Nga Koronavirusi?

Një studim i ri nga Kina tregon se nivelet e një antitrupi, të gjetur te pacientët me COVID-19, bien në mënyrë dramatike dy-tre muaj pas infektimit. Studiuesit thonë se këto gjetje ngrenë pyetje për jetëgjatësinë e imunitetit të mundshëm kundër koronavirusit. Studimi, i publikuar më 18 qershor në revistën Nature Medicine, mbështet argumentet e atyre që thonë […]

nga AgroWeb më 25 June, 2020

Më Shumë se Tre Gjenerata të Mjekësisë Janë Larguar Nga Vendi

Nga viti 2010 në vitin 2017 janë larguar nga vendi 772 mjekë, me arsim të përgjithshëm ose me specializime pasuniversitare, sipas të dhënave nga Forumi Ekonomik Ndërkombëtar i Vjenës. Ky numër përfaqëson me shumë se tre gjenerata të dala nga Fakulteti i Mjekësisë në Universitetin e Tiranës ku diplomimet mesatare në një vit janë më […]

nga AgroWeb më 25 June, 2020

COVID-19, Pasojat E Papritura Tek 30 Vjeçarët

Ekspertët në Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë vënë re COVID-19 po shkakton goditje në tru tek të rriturit në të 30-at dhe 40-at që nuk janë shumë të sëmurë prej infeksionit. Sipas ekspertëve, dita ditës po mblidhen shumë të dhëna që sugjerojnë se COVID-19 shkakton mpiksje gjaku në mënyra krejt të pazakonta gjë që […]

nga AgroWeb më 25 June, 2020

Gratë Apo Burrat, Kush Shqetësohet Më Shumë Për Koronavirusin

Një studim i kryer së fundmi në Britaninë e Madhe zbuloi se 52 përqind e grave ishin shumë të shqetësuara për përhapjen e COVID-19, në krahasim me 44 përqind të burrave. Sipas studimit, burrat shqetësohen pak më pak se gratë jo vetëm për frikën e infeksionit, por edhe të sëmundjes së anëtarëve të tjerë të […]

nga AgroWeb më 25 June, 2020

Si T’i Përgatisni Fëmijët Për Vitin e Ardhshëm Shkollor?

Pandemia e koronavirusit ka shkaktuar ndërprerje domethënëse në ciklin arsimor të fëmijëve por edhe në aftësitë e tyre të të nxënit në shkollë. Ndonëse viti shkollor për shumë syresh ka përfunduar, ekspertët këshillojnë prindërit që të vazhdojnë të mësojnë fëmijët nga shtëpia por duke mos harruar kohën e lirë kaq shumë të nevojshme për ta. […]

nga AgroWeb më 25 June, 2020

Raporti i OECD: Mjekësia Shqiptare me Infrastrukturën me të Dobët në Rajon

Shqipëria rriti së fundmi me gati 20 për qind numrin e shtretërve për të përballuar pandeminë Covid-19, duke përshtatur një godinë në autostradë për spital Covid, por sërish vendi ynë mbetet me kapacitet me të ulta infrastrukturës spitalore në rajon, si në shtretër dhe në burime njerëzore thotë një raport i Organizatës për Bashkëpunim Ekonomik […]

nga AgroWeb më 25 June, 2020

Periudha pas Covid 19 – Mundësitë për Shqipërinë në Ekonominë e Re

Ballkani Perëndimor dhe Shqipëria mund të gjenden para mundësive të reja për ekonomitë e tyre pas koronavirusit, ashtu sikurse është e pashmangshme pjesa e sfidave. Një webinar i organizuar nga Ambasada Austriake, me pjesëmarrjen e përfaqësuesve nga Shqipëria, Bosnja, Serbia, Kosova dhe prezantimi i një raporti të Institutit për Studime Ekonomike në Vjenë, parashtroi një […]

nga AgroWeb më 25 June, 2020

Si Të Mbroheni Nga Virusi Kur Të Përdorni Transportin Publik

Rikthimi i transportit publik shoqërohet me të drejtë me shqetësimin e higjenës dhe rrezikun nga koronavirusi. Për këtë arsye, në këtë artikull të AgroWeb.org, do të mësoni këshillat më praktike se si të mbroheni gjatë një udhëtimi me transport publik. Distancimi Fizik. Distancimi fizik mund të jetë shumë i vështirë në autobuzët tanë që janë […]

nga AgroWeb më 25 June, 2020

Vreshtaria, Sipërmarrje në Rritje në të Gjitha Zonat e Shqipërisë

Kultivimi i vreshtarisë është kthyer tashmë në një biznes në rritje që dominon në të gjitha zonat e Shqipërisë. Vreshtat, aktivitet nga më tradicionalët nga jugu e deri në veri të vendit, po kthehet në biznes mjaft fitimprurës për shumë fermerë që po investojnë në këtë kulturë. 325 mijë fermerë merren me vreshtari Nga të […]

nga AgroWeb më 24 June, 2020

OBSH: Më Shumë të Rinj po Raportojnë Probleme të Shëndetit Mendor

Sipas një sondazhi të ri, shifrat e adoleshentëve nga Europa që po raportojnë probleme të shëndetit mendor janë në rritje, teksa ka theksuar se mënyra sesi qeveritë do e trajtojnë këtë problem do të “lejë gjurmë edhe në brezat e ardhshëm”. Më shumë se 227 mijë nxënës nga mosha 11-15 vjeç morën pjesë në studimin […]

nga AgroWeb më 24 June, 2020

Eurostat: Shqipëria, Prodhuesja Më e Madhe e Agrumeve në Evropë

Prodhimi i agrumeve në Shqipëri përfaqësohet kryesisht nga kultivimi i mandarinës në rajonin e Sarandës. Prodhimi i mandarinës nga ferma kolektive më e famshme në fshatin Xarre, Sarandë, është një shembull i rrallë në fermat e fragmentuara dhe individuale të Shqipërisë dhe vlerësohet të prodhojë 18,000 tonë nga rreth 500 hektarë sipërfaqe e mbjellë me […]

nga AgroWeb më 24 June, 2020

Imuniteti nga Coronavirus Mund të Zgjasë Deri në 6 Muaj

Imuniteti ndaj një infektimi të dytë të mundshëm nga coronavirus mund të zgjasë deri në 6 muaj, sipas një studimi nga Universiteti i Amsterdamit. Kjo hedh hije dyshimi mbi efikasitetin e “pasaportave të imunitetit”, për të cilën disa shtete janë shprehur të gatshme që t’i vejnë në përdorim për personat që e kanë kaluar COVID-19, sipas pretendimit […]