nga AgroWeb më 30 July, 2020

Sot Dita Më E Nxehtë E Verës – Sa Do Të Rriten Temperaturat?

Në vendin tonë moti sot do të jetë i alternuar nga kthjellime dhe vranësira të cilat do sjellin mot të kthjellët në të gjithë territorin. Sipas Meteoalb, sot temperaturat do të pësojnë një rritje të lehtë, ku do të variojnë: në zonat malore, nga 22ºC në 36ºC, në zonat e ulëta nga 27ºC në 42ºC […]

nga AgroWeb më 28 July, 2020

Oferta në Kohën e Covid 19. Mund të Kompletoni Kuzhinën Me Koston Më Të Ulët Deri në 3 Gusht

Është kohë pandemie dhe kompania Elektromagjia, e cila sjell në Shqipëri markat botërore të elektroshtëpiakeve si Teka, Miele apo Vox po ndihmon konsumatorët shqiptarë të kenë në shtëpitë e tyre gjithçka që u duhet për jetesën e përditshme. Ajo ka vendosur të ulë çmimet dhe t’i përputhë ato me nevojat e konsumatorëve duke ofruar kosto […]

nga AgroWeb më 28 July, 2020

Paralajmërimi i OBSH-së: Masat Shtesë të Padiskutueshme, Mbyllja Mbetet Zgjidhja Finale

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka paralajmëruar se situata që po ndodh në vendet e Amerikës së Jugut dhe asaj Veriore, përfshirë Shtetet e Bashkuara, është një tregues i qartë se çfarë e pret botën në muajt në vijim. “Të presësh që ne do ta shkatërrojmë këtë virus brenda pak muajve, nuk është realiste,” tha Majk […]

nga AgroWeb më 27 July, 2020

Cila Është Lidhja Mes COVID-19 dhe Mpiksjes së Gjakut?

Ekspertët në mbarë botën janë akoma në fazën e të kuptuarit dhe analizuarit të ndikimit të virusit COVID-19 në organizëm. Përveç simptomave të mësuara deri më tani, ekspertët janë të shqetësuar për shfaqjen e një problemi tjetër që shkakton COVID-19 dhe bëhet fjalë për mpiksjen e gjakut. Ky problem është gjithnjë e në rritje në […]

nga AgroWeb më 27 July, 2020

VOA Për Shqipërinë: Personeli Shëndetësor Ndjehet i Pasigurtë në Punë Gjatë Pandemisë

Në Shqipëri, deri më sot janë konfirmuar 138 vdekje prej koronavirusit, të moshave nga 21 vjec deri në 67 vjeç. ndërsa raste aktive në të gjithë vendin janë 4763. Prej 26 qershorit e deri sot autoritetet shëndetësore po njoftojnë një seri vdekjesh thuajse të përditshme nga 2-4 persona prej koronavirusit. Spitali Infektiv është në gjendje […]

nga AgroWeb më 25 July, 2020

Vapa e Madhe – Gusht Përvëlues me Temperatura mbi 40 Gradë Celcius

I nxehti afrikan po vjen. Do të pushtojë Evropën ditët e ardhshme dhe na pret një gusht përvëlues me temperatura mbi 40 gradë celcius. Sipas meteorologëve, trazirat po largohen dhe pas një pjese të parë të verës, të pranueshme, kjo e fundit tani do të shpalosë më të mirën e mundshme të saj; po vjen […]

nga AgroWeb më 25 July, 2020

Epidemiologu Dritan Ulqinaku: COVID-19 Njësoj Agresiv në Dimër dhe në Verë.

Epidemiologu Dritan Ulqinaku tha për Euronews Albania se situata në të cilën ndodhemi për shkak të COVID-19 është tashmë një lojë mes nesh dhe virusit që mund të fitohet nga ky i fundit nëse ne nuk respektojmë masat e thjeshta, që janë distanca fizike 1,5 metër dhe mbajtja e maskës. Teksa sqaroi se maska në […]

nga AgroWeb më 25 July, 2020

Pacientët me COVID-19 Tregojnë Për Efektet Anësore të Sëmundjes

Në fillim të pandemisë mjekët besonin se coronavirus shkaktonte vetëm sëmundje të mushkërive, por tanimë disa pacientë sikundër Peter në Danimarkë pas shërimit po vuajnë nga efektet anësore të sëmundjes. “Nivelet  infeksionit në trupin tim janë shumë të larta. Unë u diagnostikova me mpiksje gjaku, mpiksje më të vogla gjaku në të dyja mushkëritë. Dhe […]

nga AgroWeb më 25 July, 2020

Raporti: Shqipëria Më Pak Raste Me COVID-19 Se Fqinjët, Por e Fundit me Numrin e Testimeve

Qendra Europiane e Parandalimit të Sëmundjeve dhe Kontrollit të COVID-19 ka publikuar të dhënat për numrin e të infektuarve për 100 mijë banorë. Nga këto të dhëna të 14 ditëve të fundit vihet re se Shqipëria është më mirë se vendet e tjera të rajonit, me 39 të infektuar për 100 mijë banorë, por njëherësh ajo ka dhe […]

nga AgroWeb më 25 July, 2020

Vaksina e Oksfordit Kundër Koronavirusit Jep Rezultate Me Sistemin Imunitar

Një vaksinë kundër koronavirusit, e zhvilluar nga Universiteti i Oksfordit, duket se është e padëmshme dhe se e trajnon sistemin imunitar.  Testimi i saj, i cili ka përfshirë rreth 1,077 njerëz, ka treguar se pas injektimit, në trupat e tyre janë krijuar antitrupa dhe qeliza të bardha të gjakut që mund ta luftojnë koronavirusin. Gjetjet […]

nga AgroWeb më 25 July, 2020

Studiuesit Shumë Afër Mjekimit Që Do të Ndryshojë Rrjedhën e Covid-19

Rezultatet paraprake të testeve klinike të trajtimit të ri kundër Covid-19 janë befasuese: mjekimi e ka ulur në mënyrë drastike numrin e pacientëve të shtruar në terapi intensive sipas kompanisë britanike që e ka prodhuar.  Firma bioteknologjike me bazë në Sothhampton, Synairgen ka përdorur një proteine të quajtur interferon beta, të cilën trupi i njeriut […]

nga AgroWeb më 25 July, 2020

Studim i Akademisë së Shkencave: COVID-19 Nuk Është Zbutur

Një studim i mbështetur në testimin serologjik të imunitetit të popullatës, i miratuar dhe mbështetur nga Akademia e Shkencave e Shqipërisë dhe i realizuar nën drejtimin e dy studiuesve të saj, akademikut Genc Sulçebe dhe prof. dr. Alban Ylli ka arritur në disa përfundime të rëndësishme lidhur me pandeminë e COVID-19 në vendin tonë. Nga […]

nga AgroWeb më 25 July, 2020

Hetimi Epidemiologjik i Kryer Në Shqipëri – Tirana Vatra Kryesore e Infeksionit

Nëse shkalla e infeksionit është 7 për qind në kryeqytet, atëherë edhe vdekshmëria nuk është 4.8 për qind, por 0.001 për qind. Në një postim në rrjetet sociale, epidemiologu Ilir Alimehmeti ka analizuar situatën aktuale dhe kryesisht atë që po ndodh aktualisht në Tiranë. Sipas tij, nisur nga statistikat e Ministrisë së Shëndetësisë, ku vetëm […]

nga AgroWeb më 25 July, 2020

Sqarime Të Sakta Për Përdorimin e Maskës

Në shumë vende të botës mbajtja e maskës kundër COVID-19 po bëhet e detyrueshme me ligj, si pjesë e strategjisë për të luftuar pandeminë. Megjithatë, pavarësisht rregullave dhe nevojës, ka njerëz që janë skeptikë, dyshues dhe besojnë se mbajtja e maskës është pjesë e një teorie konspirative. Mes tyre ka edhe njerëz që besojnë se […]

nga AgroWeb më 25 July, 2020

Shije Shqipërie në Tregun Evropian – Biznesi i Agropërpunimit të Fruta-Perimeve Një Sukses

Ministri i Shtetit për Mbrojtjen e Sipërmarrjes, Eduart Shalsi vizitoi një nga bizneset e fruta-perimeve në Lushnjë. Shalsi thotë se “ky është një investim serioz përpunimi fruta-perimesh në Lushnjë. Në një ortakëri të gjatë për më shumë se 20 vite, jo shumë të zakontë, 4 vëllezër, Arbeni, Ylli, Kastrioti dhe Faiku, duke kombinuar aftësitë e […]

nga AgroWeb më 25 July, 2020

Mbi 15 Milionë Raste me COVID-19 në Botë: Shumë Vende po Shtojnë Masat Kufizuese

Totali i personave të infektuar me COVID-19 në botë ka shkuar në më shumë se 15 milionë, prej të cilëve të paktën 1 milionë janë shtuar 5 ditët e fundit. Më shumë se gjysma e të infektuarve është raportuar të jetë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe në Amerikën Latine. Në këtë mënyrë pandemia […]

nga AgroWeb më 24 July, 2020

Shqipëria Përshpejton Konsumin e Burimeve Natyrore

Në vitin 2018 përdorimi i brendshëm i burimeve natyrore arriti vlerën e rreth 22,9 milionë ton, 5,5 % më shumë, krahasuar me vitin 2017. Sipas matjeve të INSTAT, përdorimi i brendshëm i materialeve mjedisore në raport me popullsinë në vitin 2018 ishte rreth 8 ton, duke treguar një rritje me afërsisht 5,7 %, krahasuar me […]

nga AgroWeb më 24 July, 2020

KE Nxit Shtetet Të Shtojnë Testimet Teksa Përgatiten Për Një Valë Të Re Të Virusit

Komisioni Europian ka njoftuar një seri masash që duhen ndërmarrë për t’u përgatitur për një valë të dytë të mundshme të koronavirusit. Në krye të këtyre masave të njoftuara nga ekzekutivi i bllokut europian qëndron rritja e testimeve, gjurmimi i kontakteve si dhe përmirësimi i mbikëqyrjes dhe i qasjes në shërbimet shëndetësore. Komisioni gjithashtu i […]

nga AgroWeb më 24 July, 2020

COVID-19: Mjekët Paralajmërojnë Pasoja Afatgjata në Organizëm Edhe Pas Shërimit

Ende ngelen të paqarta pasojat afatgjate që koronavirusi mund të shkaktojë në organizëm. Informacionet e fundit nga disa mjekë me përvojë në Itali, ngritën shqetësime se pasojat nga pandemia mund të jenë shumë herë më të mëdha sesa ç’u mendua në fillim. Mjekë dhe pacientë nga një prej qyteteve më të prekura në Evropë, rrëfejnë […]

nga AgroWeb më 24 July, 2020

Vaksinimi i Fëmijëve Bie Ndjeshëm Për Shkak të Pandemisë

Pandemia e koronavirusit ka bërë që numri i fëmijëve që vaksinohen, të bie ndjeshëm, thanë Kombet e Bashkuara.  Rënia e imunizimit kundër difterisë, tetanozit dhe kollës së thatë gjatë katër muajve të parë të vitit ndodh për herë të parë në gati tri dekada. Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha se […]