nga AgroWeb më 31 August, 2020

Shmangni këtë Veprim me Kondicionerët, që të Mbani Larg Koronavirusin

Ajri i thatë apo i kondicionuar rrit infeksionin me Covid-19. Prandaj një grup studiuesish kërkojnë në studimin e tyre standarde optimale për lagështinë në mjedise të brendshme dhe në mjetet e transportit publik. Lagështia relative duket se “ndikon fuqishëm” në përhapjen e viruseve në mjediset e mbyllura, sidomos kur ajri është i thatë. Ky është […]

nga AgroWeb më 31 August, 2020

OBSH: Duhen Bërë Vaksinat për Gripin e Thjeshtë

Organzata Botërore e Shëndetësisë ka mbajtur një takim përditësimi për situatën e COVID-19. Epidemilogia Maria Van Kerkhove u pyet se çfarë pritet nga periudha e vjeshtës, kur nis edhe stina e gripit të zakonshëm. Van Kerkhove tha se gripi i zakonshëm mund të ngatërrohet me COVID-19 gjatë kohës së vjeshtës, ndaj zgjidhja më e mirë […]

nga AgroWeb më 31 August, 2020

Pandemia COVID-19 Ul Eksportet Made in Albania

Masat kufizuese për frenimin e përhapjes së Covid-19 kanë ndikuar negativisht në tregtinë e jashtme të Shqipërisë. Ky zhvillim konfirmohet nga Instituti i Statistikave (INSTAT) sipas të cilit në tërësi për periudhën e muajve janar-korrik 2020 janë ulur eksportet. Gjithashtu, në Shqipëri kanë hyrë më pak mallra nga vendet e tjera. Sipas INSTAT, në 7-mujorin e këtij […]

nga AgroWeb më 31 August, 2020

Pas Domateve të “Arta”, Fermeri nga Mamurrasi Synon Sërish Tregjet Europiane

Alban Çakalli, është fermeri më i njohur shqiptarë. Lajmi i domates së rrallë, që kultivoi gabimisht Albani, ka qenë lajmi më i klikuar gjatë kësaj periudhe. Historia e Albanit ka tërhequr vëmendjen afërsisht të 500 mijë personave. Fatmirësisht ky lajm i sjellë nga Top Channel i ka siguruar Albanit një kontratë të fuqishëm me një biznesmen […]

nga AgroWeb më 31 August, 2020

OBSH: Më Pak se 10% e Popullsisë e ka Kaluar COVID-19

Sa njerëz duhet të jenë të vaksinuar apo të kenë antitrupa nga kapërcimi i COVID-19, që të ulet mundësia e virusit për t’u shpërndarë? Kjo pyetje u bë nga gazetarët në konferencën e OBSH-së. Epidemiologia Maria Van Kerkhove tha se janë rreth 100 studime që po vazhdojnë njëkohësisht në të gjithë botën, dhe OBSH është […]

nga AgroWeb më 31 August, 2020

Mbi 11 Ton Bimë Mjekësore të Vlorës Eksportohen Vendet e BE-së

Eksportet bujqësore nga qarku i Vlorës, krahas peshkimit kryesojnë edhe me kulturën e shalqirit dhe bimëve mjekësore aromatike këtë sezon vere. Drejtoria Rajonale e Eksporteve Vlorë, bën të ditur se, gjatë muajit korrik 2020, nga qarku i Vlorës janë eksportuar në total rreth 207.6 tonë produkte bujqësore në tregjet rajonale dhe vendet e BE-së. Sipas […]

nga AgroWeb më 31 August, 2020

Pse Shqiptarët Vuajnë Më Shumë Nga Tensioni i Lartë – Kujdesi Që Duhet Të Tregoni

Sëmundja prej të cilës vuajnë më shumë shqiptarët është Hipertensioni, i njohur ndryshe si tensioni i lartë i gjakut. Sipas të dhënave zyrtare të Fondit të Sigurimeve Shëndetësore, të cilave i referohet AgroWeb.org, tensioni i lartë i lartë i gjakut që futet tek sëmundjet kardiovaskulare bashkë me diabetin janë dy sëmundjet prej të cilave shqiptarët […]

nga AgroWeb më 27 August, 2020

Sa Herë Duhet T’i Lani Maskat Për Higjenë Më Të Mirë

Maska kundër virusit që gjunjëzoi globin është kthyer në domosdoshmëri, pjesë e përditshmërisë sonë, njësoj si çelësat e shtëpisë apo telefoni celular. Duke qenë se maska vendoset për të mbuluar hundën dhe gojën, pastrimi dhe disinfektimi i saj është nevojë jetësore. Ekspertët amerikanë të Qendrës Për Kontrollin e Sëmundjeve thonë se maska duhet larë vazhdimisht […]

nga AgroWeb më 26 August, 2020

Popullsia Shqiptare po Plaket. Numri i Lindjes së Fëmijëve në Rënie

Në Shqipëri, sipas një studimi më të fundit, është vërejtur një plakje me ritme të shpejta e popullsisë. Studimi thekson se rritja e numrit të të moshuarve po ndodh njëkohësisht me emigrimin e familjeve të reja dhe normat e ulëta të lindshmërisë së popullatës në vend. Shqipëria është vendi me plakjen më të shpejtë të […]

nga AgroWeb më 26 August, 2020

Shqipëria në Vendin e 29-të në Rang Botëror për Eksportin e Shalqinit

Shqipëria renditet e 29-ta në rang botëror për eksportet e shalqirit “Made in Albania”, që vitet e fundit kanë kapërcyer ndjeshëm shifrat mesatare të eksporteve që shënohen nga vende të ndryshme të botës. Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural publikoi fakte mbi tregun shqiptar, ku krahas domates, kastravecit, specit edhe shalqiri është një tjetër kulturë […]

nga AgroWeb më 26 August, 2020

Si Po Ndikon Covid 19 tek Aspekti Social i Fëmijëve

Arta dhe Ami janë nënë e bijë. Çdo pasdite ato i gjen duke bërë shëtitje, të cilat karakterizohen nga humori i mirë, bisedat dhe të qeshurat. Këto shëtitje janë me rëndësi sidomos për Amin, e cila e pati të vështirë të përshtatej me rikthimin në normalitet pas daljes nga karatina. “Vajza në fillim I duk gjë e lehtë por mbrapa në […]

nga AgroWeb më 26 August, 2020

Në Shqipëri, Covid Më Shumë Vëmendje se Sëmundjet Kronike

Në Shqipëri, veprimtarët e të drejtave të njeriut pohojnë se autoritetet shëndetësore e kanë përqëndruar gjithë vëmendjen tek trajtimi i pacientëve të infektuar me COVID-19 dhe e kanë ulur kujdesin ndaj sëmundjeve kronike po aq të rrezikshme. Shqipëria ka aktualisht 300 mijë persona, që vuajnë nga sëmundje kronike.Rrjeti i shoqatave të pacientëve me sëmundje kronike, […]

nga AgroWeb më 26 August, 2020

Agresiviteti i COVID-19 Vijon të Rritet në Shqipëri

Agresiviteti i COVID-19 vijon të rritet në Shqipëri dhe këtë e tregojnë rastet e reja dhe numri i pacientëve, të cilët ndërrojnë jetë për shkak të komplikacioneve shëndetësore. Ministria e Shëndetësisë në përditësimin e saj theksoi se në 24 orët e fundit janë konstatuar 117 raste të reja, ndërsa 6 qytetarë kanë humbur jetën. Shefja […]

nga AgroWeb më 25 August, 2020

Tartë me Fiq dhe Djathë Dhie – Ëmbëlsia Perfekte e Tryezës

Nëse po kërkoni një ëmbëlsirë të shijshme e të shëndetshme njëkohësisht, sapo keni gjetur të duhurën. Tartat janë gjithnjë delikate në shije, por kjo e sotëmja do sjellë në tryezat tuaja një tjetër ëmbëlsi. E mbushur me fiq të freskët të stinës, lajthi  dhe djathë dhie do të kthehet me siguri në kombinimet e shëndetshme […]

nga AgroWeb më 24 August, 2020

Mbi 1500 ton Speca Shqiptare në Tryezat e Europianëve

Fermerët e zonës Lushnjë-Fierit çdo ditë po prekin përfitimet nga produktet bujqësore të fushës dhe serrave. Specat e prodhuar nga ky rajon bujqësor, janë ndër produktet më të kërkuara për eksport, për cilësinë dhe shijen e veçantë. Sipas statistikave zyrtare, mbi 1 500 tonë speca u eksportuan gjatë muajit korrik të këtij viti, nga zona […]

nga AgroWeb më 24 August, 2020

Certifikimi sipas Standardeve të BE, i hap Rrugë Eksportit të Verës në Tregun Italian

Drejtoria e Bujqësisë në bashkinë e Maliqit të qarkut Korçë, po mbështet fermerët e zonës, jo vetëm në drejtim të rritjes së prodhimit bujqësor, por edhe certifikimit të këtij prodhimi me markën e cilësisë, duke i bërë produktet tradicionale të Maliqit, konkurruese në tregun vendas dhe atë të huaj. Fasulja pllaqi, patatja, molla dhe vera […]

nga AgroWeb më 24 August, 2020

Shifrat e Pandemisë Rriten, Kujdesi i Qytetarëve ndaj Covid-19 Zbehet

Në Shqipëri vazhdon të përhapet me shpejtësi epidemia COVID 19. Përditë shënohen disa vdekje dhe disa dhjetëra të infektuar të rinj. Por, studiuesit e shoqërisë shqiptare vërejnë se sa më shumë shtohen viktimat, aq më tej pakësohen masat mbrojtëse të qytetarëve ndaj korona-virusit. Një karantinë e gjatë shëndetësore në mars dhe prill paralizoi gjithçka në […]

nga AgroWeb më 24 August, 2020

Në Vjeshtë. Situata Mund të Bëhet më e Rëndë për Shkak të Gripit Stinor

Familjarë të shqetësuar për fatin e të afërmve të prekur me koronavirus, me shishe uji në duar, ushqim apo pak sende personale, janë pamje të trishta që të ofrojnë përditë oborrët e spitalit Covid-1 dhe Covid-2. Mjeku Pëllumb Pipero, i cili pak ditë më parë u përball vetë me një situatë të tillë pranon se […]

nga AgroWeb më 24 August, 2020

Pasojat e Pandemisë – Bizneset në Shqipëri të Pashpresa

Në Shqipëri, pandemia e Covid-19 po lë pasoja të thella dhe afatgjata në ekonomi. Ekspertët pohojnë se 6 – mujori i parë i vitit shënoi një seri falimentimesh masive, shtim të papunësisë, rënie të fuqisë blerëse, rënie të prodhimit vendas dhe të shkëmbimeve tregtare. Sipas një anketimi me biznese të mëdha e të vogla, mbi […]

nga AgroWeb më 24 August, 2020

Pse Po Rritet Numri i Pacientëve Që Humbin Jetën nga Sëmundjet e Zemrës

Pacientët me sëmundje të zemrës kanë më shumë të ngjarë të shmangin shtrimin në spitale për shkak të pandemisë me koronavirus, edhe nëse ata kanë simptoma të një sulmi, tregon një studim i fundit. Ekspertët e Institutit të Zemrës së Providence të SHBA-së rishikuan të dhënat e më shumë se 15,000 pacientëve që pësuan një […]