nga AgroWeb më 30 September, 2020

Covid-19, Gjermania Ndihmon Shqipërinë me Aparatura Spitalore

“Kapacitetet e terapisë intensive në aparatura jetëshpëtuese janë rritur me 50% për përballimin e situatës së shkaktuar si pasojë e COVID19”. Kështu u shpreh ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu gjatë ceremonisë së dorëzimit të dhjetë respiratorëve të rinj nga ambasadori i Gjermanisë në Tiranë. Duke vlerësuar kontributin e shtetit gjerman, znj. Manastirliu […]

nga AgroWeb më 30 September, 2020

Nga Italia në Suedi, Eksportet e Prodhimeve Shqiptare Rritje me 300% në Gusht

Eksportet e fruta-perimeve gjatë muajit gusht njohën një rritje prej 300% krahasuar me gushtin e vitit 2019. Ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Urban, Bledi Çuçi gjatë një interviste në medie deklaroi se politikat e ndjekura nga kjo mazhorancë në këto vite në fushën e bujqësisë kanë bërë që të kemi një rritje të madhe të […]

nga AgroWeb më 30 September, 2020

Fermeri që Përfitoi Subvencionim nga Buxheti i Shtetit për Fermën e tij në Fshatin Zagori

Pëllumbi nga Zagoria, është një prej mijëra fermerëve që kanë përfituar këtë vit mbështetje me subvencione nga buxheti i shtetit pas aplikimit në portalin e-Albania. Kryeministri Rama ka publikuar shembullin e Pëllumbit i cili pas aplikimit në skemën e subvencionit, është shpallur fitues. Ai aktualisht ka 1500 krerë dele. Rama thotë se në vitin 2020, […]

nga AgroWeb më 30 September, 2020

Tirana nga Qytetet me Ajrin më të Ndotur të Europës – Sëmundjet që Nxiten

Tirana u rendit ndër vendet me ndotjen më të lartë ajrit në Europë më 2017, sipas të dhënave të Eurostat, në librin rajonal vjetor të publikuar së fundmi. Ajri i Tiranës është më i ndotur se norma e BE 25 25 μg / m³ për grimcat e imëta. Rajonet me ajrin më të ndotur në […]

nga AgroWeb më 30 September, 2020

Mbetjet e Përpunimit të Ullirit, Mundësi Energjie me Kosto të Ulët për Ndërmarrjet e Vogla

Përdorimi i mbetjeve organike nga vaji i ullirit dhe industri të tjera mund të jetë transformues për furnizimin me energji të sipërmarrjeve të vogla, duke sjellë përfitime ekonomike. PNUD tha sot se “vendosja e teknologjive bio-energjetike në vend të kaldajave me karburant, që përdorin sot bizneset bujqësore kryesisht ato të serrave do të çojë në […]

nga AgroWeb më 30 September, 2020

Afrimi i Gripit Stinor Pritet të Vështirësojë Situatën e Pandemisë

Organizata Botërore e Shëndetësisë raportoi të mërkurën se me numrin në rritje të rasteve me COVID-19 dhe me afrimin e gripit të zakonshëm të periudhës së vjeshtës do të ketë një presion në arritjen e menaxhimit të të infektuarve në spitale. Gjithashtu u theksua se ka një rrezikshmëri në njohjen në kohë mes dy viruseve, […]

nga AgroWeb më 30 September, 2020

OBSH: 180 Vaksina AntiCOVID-19 në Zhvillim

Rreth 180 vaksina për të luftuar COVID-19 janë në zhvillim në të gjithë botën, duke përfshirë 35 në testime njerëzore, tha kreu i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus. “Asnjë sëmundje në histori nuk ka parë një zhvillim kaq të shpejtë në kërkime. Është një dëshmi e përparimeve të pabesueshme në shkencë dhe teknologji, që bota ka […]

nga AgroWeb më 30 September, 2020

Lufta midis Gripit dhe Covid-19 Vë Në Alarm Ekspertët

Zyrtarët e shëndetësisë po i bëjnë thirrje qytetarëve që të bëjnë vaksinën e gripit këtë vit për të shmangur mundësinë e përballjes me koronavirusin dhe gripin në të njëjtën kohë. Të dyja sëmundjet janë shumë ngjitëse dhe kanë simptoma të ngjashme. Por gripi është sezonal, ndërsa COVID-19 nuk duket të jetë i lidhur me stinën, […]

nga AgroWeb më 30 September, 2020

Pajisje e Re për Testimin e Covid që Përdoret në Kushte Shtëpie

Kompania Silicon Valley ka marrë aprovimin të enjten nga qeveria amerikane për nxjerrjen në treg të një pajisjeje të re, të vogël sa dora, që teston individin për COVID-19. Risia është se pajisja “Visby Medical”, e para në llojin e vet, ka përmasa të vogla në krahasim me mjetet e tjera që përdoren për testimin […]

nga AgroWeb më 30 September, 2020

Ekonomia Shqiptare Pritet të Rifillojë Rimëkëmbjen në Vitin 2021

Në kuadër të Monitorimit Post-Programor, Guvernatori Gent Sejko dhe përfaqësues të tjerë të Bankës së Shqipërisë, zhvilluan një takim online me Yan Sun, shefe e Misionit të FMN-së për Shqipërinë. Diskutimet e këtij takimi u fokusuan në ecurinë e ekonomisë shqiptare, zhvillimet në sistemin financiar, ndikimin e pandemisë në ecurinë ekonomike dhe pritjet për rimëkëmbjen […]

nga AgroWeb më 24 September, 2020

Industria Fasone në Mesin e Krizës së Shkaktuar nga Koronavirus

Industria fason është një nga sektorët më të prekur nga kriza e Covid-19 , si pasojë e tkurrje së kontratave nga vendet porositëse. Të dhënat e një ankete të realizuar nga “Pro-Export Albania”, rezulton se mbi 57% e kompanive që ushtrojnë aktivitetin në këtë sektor janë në krizë likuiditeti dhe nuk arrijnë dot të shlyejnë […]

nga AgroWeb më 24 September, 2020

Shqiptari që prej 25 Vitesh Prodhon Djathin e Famshëm Mozzarella

Mozzarella Italia në Shkallnur është e para fabrikë që ka prodhuar djathin mozzarella në Shqipëri dhe prej 25 vitesh ofron këtë djathë si dhe nënprodukte të tjera të qumështit. Ministri i Shtetit për Mbrojtjen e Sipërmarrjes, Eduard Shalsi vizitoi sot këtë fabrikë. Shalsi informoi se gjatë takimit me përfaqësuesit e kompanisë u diskutua mbi problematikat […]

nga AgroWeb më 24 September, 2020

Hipoteza e Shkencëtarëve, Maskat Mund Të Ofrojnë Imunitet Ndaj COVID-19

Maskat janë të nevojshme për të penguar transmetimin e virusit COVID-19, por së fundmi një studim të cilit i referohet Agroweb.org, shpjegon se ato mund tu japin njerëzve edhe imunitet ndaj COVID-19. Studimi është publikuar në një prej revistave më të respektuara mjekësore në botë, New England Journal of Medicine. Në të vërtetë, bëhet fjalë […]

nga AgroWeb më 24 September, 2020

Spitalet Shqiptare Përballuan Fluksin, Por Prirja e COVID-19 Mbetet Shqetësuese

Shqipëria ka hyrë në muajin e shtatë të pandemisë së COVID-19 me një prirje shqetësuese të rasteve të reja dhe numrit të të shtruarve në spitale. Sidoqoftë ajo që vihet re është se deri më tani sistemi spitalor ka mundur ta përballojë fluksin. Spitalet kanë mundur t’u shërbejnë qindra pacientëve ndërkohë që është arritur të […]

nga AgroWeb më 24 September, 2020

Rreshje Shiu dhe Ulje Temperaturash në Javën e Fundit të Shtatorit

Temperaturat e larta duket se kanë lodhur qytetarët, pasi shumë prej tyre kanë një pyetje: kur do të ulen. Adiola Bani nga Meteoalb tregon se nga java e ardhshme pritet që të ketë ulje të temperaturave, ndërsa vjeshtën do ta ndjejmë vetëm në muajin tetori. “10 ditëshi i fundit i shtatorit do të na sjellë […]

nga AgroWeb më 24 September, 2020

Fenomeni i Vetmisë dhe Braktisjes në Shqipëri – Nga Fëmijët Tek Të Moshuarit

Nënë Tereza thoshte se ‘Vetmia dhe ndjesia e të qenit të padëshiruar janë varfëria më e tmerrshme’. Kjo thënie thjesht ilustron atë që shumë mjekë shkencëtarë e konfirmuan më vonë: Vetmia të mbyt Një raport i ditëve të fundit ngre shqetësimin se vetmia ka një efekt shkatërrimtar ndaj shëndetit. Madje më shumë se mbipesha. Lidhjet […]

nga AgroWeb më 24 September, 2020

Telefonat e Rinj Të 2020 – Zbuloni Trendet e Fundit të Tekonolgjisë

Kompanitë e telefonave, softuerëve apo ato që quajmë kompani të teknologjisë së lartë janë gjithnjë e më shumë në garë për të na prezantuar modele të reja të këtyre paisjeve. Do të ishte pak po të thoshim se janë në hapin e kohës, kur në fakt ato qëndrojnë gjithnjë përpara me shpikjet më të fundit […]

nga AgroWeb më 24 September, 2020

Produktet Bio Ushqejnë Organizmin – Si të Zgjidhni të Duhurat

Diskutimi mbi ushqimin bio (biologjik) po fiton rëndësi të veçantë në shoqërinë tonë. Rritja e aksesit në informacion ka ndikuar pozitivisht në ndërgjegjësimin e shoqërisë mbi krijimin e zakoneve të shëndetshme të të ushqyerit. Ekziston mendimi se ndjekja e një diete ushqimore të shëndetshme, të bazuar në produkte ushqimore biologjike, është e lidhur në mënyrë […]

nga AgroWeb më 23 September, 2020

Ashpërsia e Infeksionit Me COVID-19 Varet Nga Doza e Virusit

Gjithnjë e më shumë ekspertët po fokusohen në zbulimin e sasisë apo dozës së virusit SARS-CoV-2,që mjafton për të sëmurur njeriun. Sipas ekspertëve, doza fillestare e virusit dhe sasia e tij që gjendet tek një individ mund të përkeqësojë ashpërsinë e sëmundjes së shkaktuar prej COVID-19. Ata sqarojnë se sa më e lartë të jetë […]

nga AgroWeb më 22 September, 2020

Mjekja e Shëndetit Publik Për AgroWeb: Muajt Kur Duhet të Bëni Vaksinën e Gripit Sezonal

Me nisjen e stinës së vjeshtës një nga problemet e tjera shqetësuese në lidhje me shëndetin është gripi sezonal. Këtë vit situata mund të jetë pak më e vështirë duke marrë parasysh se gjendemi ende në rrjedhën e pandemisë së COVID-19. Gripi, edhe pse shumë e konsiderojnë diçka kalimtare, në të vërtetë është shumë infektues. […]