Lajmet

AgroWeb

Pastiçeria Që Kthen Traditën E Vjetër Të Përgatitjes Së Ëmbëlsirave Të Dashura

Traditat janë ato që në çdo rast na bashkojnë me familjen apo me miqtë e ngushtë e na shoqërojnë gjatë gjithë jetës. Ato janë shkaku i ndjesisë së paqes dhe qetësisë, njësoj si një shtëpi e madhe e plot hare. Kështu është edhe gatimi, e më saktësisht gatimi i ëmbëlsirave. Shijimi i një torte gjatë […]

AgroWeb

Pesë Perdorimet Alternative Të Majasë Së Bukës

Kur themi maja buke me siguri ju vijnë në mendje përgatitjet e buta të brumit të bukës apo picës. Kjo jo pa qëllim, pasi majaja e bukës është më se e domosdoshme në mënyrë që këto gatime brumi të dalin sa më të mira. Megjithatë pak larg kuzhinës, majanë e bukës mund ta përdorni edhe […]

AgroWeb

Filozofia e Kafes Shqiptare – Një Histori që Vjen nga Kultura

Shqiptarët e dashurojnë kafenë. Meqë vij nga Rusia, e cila njihet për obsesionin ndaj çajit, (Rusia renditet e dyta pas Kinës në sasinë e çajit të konsumuar për person, madje ne rusët pijmë çaj, në kuptimin e plotë të fjalës, 10 herë në ditë.) Duke parë shqiptarët që shijojnë çdo gllënkë të ekspresit apo të […]

AgroWeb

“Omicron” i afrohet Shqipërisë, zbulohet rasti i parë në Greqi

Rasti i parë me “Omicron”, varianti i ri i koronavirusit është konfirmuar dje në Greqi. Ministri i Shëndetësisë Thnaos Pleyris deklaroi se i shtetasi i infektuar është identifikuar në Kretë. Nuk ka ende të dhëna nëse ky shtetas ka hyrë në Greqi nga një nga vendet me numër të lartë të infektuarish me “Omicron”. “Omicron” […]

Ekonomi

Video Të gjitha »

Të gjitha lajmet

Më të lexuarat

AgroWeb

Pastiçeria Që Kthen Traditën E Vjetër Të Përgatitjes Së Ëmbëlsirave Të Dashura

Traditat janë ato që në çdo rast na bashkojnë me familjen apo me miqtë e ngushtë e na shoqërojnë gjatë gjithë jetës. Ato janë shkaku i ndjesisë së paqes dhe qetësisë, njësoj si një shtëpi e madhe e plot hare. Kështu është edhe gatimi, e më saktësisht gatimi i ëmbëlsirave. Shijimi i një torte gjatë […]

AgroWeb

Çfarë Do Të Thotë Të Ushqehesh Pastër? – Rreziqet Dhe Përfitimet

Të “ushqehesh pastër” është një mënyrë e re e të ngrënit, që ka të bëjë me zgjedhjen e ushqimeve natyrale dhe shmangien e ushqimeve të përpunuara. Kjo do të thotë të konsumoni ushqime si frutat, perimet dhe drithërat dhe të eliminoni ushqimet që përmbajnë konservues dhe përbërës të përpunuar. Shumë mbështetës të këtij koncepti të […]

AgroWeb

Studimi: Konsumi i moderuar i alkoolit, i bën mirë zemrës së njerëzve të moshuar

Pirja e alkoolit dhe ruajtja e një shëndeti të mirë, mund të jetë një balancë shumë e vështirë për t’u ruajtur nga shumë njerëz. Ndonëse disa studime kanë zbuluar se pirja në sasi të moderuara mund të jetë e mirë për shëndetin e njeriut, disa të tjera kanë zbuluar se çdo sasi alkooli mund të shkaktojë dëme. Por tani një studim i ri zbulon se të paktën tek të moshuarit, një konsum i moderuar i pijeve alkoolike, mund t’i ndihmojë ata të jetojnë më gjatë, duke ulur […]

AgroWeb

Sa Vjeç Është Zemra Juaj? Zbuloni Faktorët Që E Dobësojnë Para Kohe

Të dhënat e një viti më parë nga Instituti i Shëndetit Publik, treguan shifra alarmante në lidhje me numrin e të sëmurëve nga zemra. Në Shqipëri renditet si shkaku i parë i humbjes së parakohshme të jetës. Po ju a jeni të rrezikuar? Një projekt i përbashkët i Universitetit të Bostonit dhe Institutit Amerikan Për […]