Lajmet

AgroWeb

A është e Vërtetë që nuk Duhet të Vishemi me të Zeza në Verë?

Na kanë thënë e stërthënë që veshjet me ngjyrë të errët siç është e zeza nuk duhen mbajtur në verë sepse me to do të “plasim nga vapa.” Ideja fillestare është që ngjyra e zezë përthith më shumë energji ndërsa e bardha na mban më të freskët. Thua të jetë e vërtetë? Lexoni më poshtë […]

AgroWeb

Mish me Lëng në Furrë – Receta e Veçantë me Shije Speciale

Një ide fantastike për të përgatitur drekën dhe për ta shijuar atë bashkë me familjen. Një recetë e thjeshtë por e plotë me shijen e mrekullueshme të saj. Shoqërohet në mënyrë fantastike me sallatat të freskëta të stinës, perime të pjekura apo të marinuara, turshi shtëpie, djathra të ndryshëm etj. AgroWeb.org ju sjell më poshtë […]

AgroWeb

Vaji i Ullirit Shqiptar – Llojet dhe Faktet që Duhen Ditur

A e dini që në Shqipëri ka ende ullinj pa u vjelë dhe kthyer në vaj? Maja e sezonit të vajit të ullirit ka përfunduar në muajt e Nëntorit dhe Dhjetorit. Por gjatë këtij Janari, ka ende pemë ulliri pa vjelë dhe ende prodhohet vaj i freskët. A e dini cila është diferenca mes një […]

AgroWeb

Si mund të kujdesen mësuesit dhe nxënësit për shmangien e ndotjes plastike në shkolla

Plane konkrete informuese dhe aktivitete ndërgjegjësuese po krijojnë një kulturë të re bashkëjetese me mjedisin. Dhe zgjidhja më e mirë që i shërben të ardhmes së afërt dhe asaj afatgjatë vjen gjithmonë përmes sistemit edukues. Prej dy javësh, Shqipëria i është bashkuar ligjërisht nismës globale të shmangies së përdorimit të qeseve plastike njëpërdorimshme – me […]

Ekonomi

Video Të gjitha »

Të gjitha lajmet

Më të lexuarat

AgroWeb

Si të Përgatisni Një Tartë Limoni Franceze

Tarta e limonit është një ndër ëmbëlsirat më të famshme të kuzhinës franceze, të cilën të gjithë e pëlqejnë.Brumi anësor është mjaftueshëm i hollë, krokant dhë i ëmbël aq sa duhet. Mbushja e tartës është mrekullisht e shijshme, e pasur, e thjeshtë, kremoze, e shkrifët, e hollë dhe jo shumë e thartë. PËRBËRËSIT:Për mbushjen Lëkura […]

AgroWeb

7 Ushqimet Që Nuk Duhet T’i Blini Në Markete Gjatë Verës

Për shëndetin dhe portofolin tuaj, AgroWeb.org ju sugjeron të shmangni blerjen e disa produkteve gjatë verës. Këto ushqime mund të jenë shumë të kripura, shumë të sheqerosura ose shumë të shtrenjta.  Ato janë: Supat e konservuara Është mirë t’i keni në raft gjatë dimrit, por gjatë verës nuk është opsioni më i mirë për konsum. […]

AgroWeb

Sa Minuta I Duhet Pulës Dhe Pjesëve Të Saj Të Gatuhen Në Një Multikuker

A jeni kurioz të dini se për sa kohë mund të gatuhet në një multikuker, pra në një tenxhere elektronike me presion, një pulë e tërë apo edhe krahët, kofshët apo gjoksi i saj? Ky është një lloj eksperimenti i kryer nga AgroWeb.org për të zbuluar se sa kohë përgatitje kërkon një pulë e tërë […]

AgroWeb

Mënyra Perfekte e Përgatitjes së Tavës së Dheut në Shtëpi

Tava e dheut është një ndër gatimet më speciale nga tradita e Shqipërisë së Mesme. Nga kuzhinat më të vjetra të shtëpive përdhese, të gatuara në zjarrin e oxhakut e deri sot në restorantet më prestigjiozë, Tava e Dheut vijon të ruajë traditën e shijes së mirë shqiptare. Vërtetë, një traditë e Shqipërisë së Mesme, […]