Lajmet

AgroWeb

Si Të Kujdeseni Për Dhomën E Gjumit Nëse Vuani Nga Alergjitë?

Nëse alergjitë tuaja shfaqen gjithmonë në shtëpi dhe shpesh zgjoheni me sinuse të bllokuara, dhoma juaj e gjumit ka të ngjarë të jetë fajtori. Shtëpia shpesh është plot me alergjenë të zakonshëm, duke filluar nga myku, pluhuri e deri tek kafshët dhe insektet e shtëpisë. Ekspertët zbulojnë se një gram pluhur përmban deri në 10,000 […]

AgroWeb

Abuzimi Me Përdorimin e Pesticideve – Si Ndikon Kërkesa e Lartë e Tregut?

Përdorimi i pesticideve në bujqësi është një e keqe e domosdoshme për të ruajtur prodhimin bujqësor. Nuk është gjithnjë faji i fermerëve që frutat dhe perimet mbingarkohen me pesticide të rrezikshme. Sipas një investigimi Qendrës Alert, pesticidet e lejuar në vendin tonë janë jashtë standardit. Spërkatja e perimeve në sera me këto pesticide që duhet […]

AgroWeb

Sistemimi i Duhur i Ushqimeve Në Frigorifer

Frigoriferi është një pajisje elektroshtëpiake ku si në çdo vend tjetër të shtëpisë nuk duhet të mungojë rregulli dhe pastërtia. Nëpërmjet këtyre dy aspekteve, produktet e ruajtura në këtë pajisje do të jenë më afat-gjatë. Pas konsultave me ekspertët, AgroWeb.org  liston hapat e rëndësishëm në sistemimin e ushqimeve në frigorifer. Çfarë Të Ruani Në Raftet […]

AgroWeb

Shtrenjtimi i kafesë – Pija Më e Kërkuar Në Përditshmëri

Kafeja është një nga produktet më popullore në vend dhe më të konsumuara, por kohët e fundit, çmimi i saj, sidomos në bare dhe restorante, është rritur ndjeshëm. Në Tiranë, ditët e fundit, një kafe u shit 10 lekë më shtrenjtë duke pasur parasysh rritjen që u bë pas daljes nga karantina me 10-20 lekë. […]

Ekonomi

Video Të gjitha »

Të gjitha lajmet

Më të lexuarat

AgroWeb

Studimi I Ri – Përfitimet Shëndetsore Nga Tingujt E Natyrës?

Ndoshta tashmë e dinit se dalja në natyrë për të marrë pak ajër të pastër dhe rreze dielli, është e mirë për trupin tuaj. Por sipas një studimi të kryer kohët e fundit, zhurmat që krijohen natyralisht në natyrë, mund të ofrojë shumë përfitime të tjera shnëdetsore. AgroWeb.org ju njeh me përfundimin e studimit të […]

AgroWeb

Parandaloni Plakjen e Parakohshme Të Lëkurës Me Këtë Produkt Të Zakonshëm

Gratë japoneze njihen për një lëkurë të pastër si porcelani. Ndonëse Japonia është vendi më novator në botë, gratë japoneze ende përdorin trajtime shekullore për t’u dukur vite më të reja se mosha e tyre. Një prej tyre është përdorimi i ujit që përftohet pas gatimit të orizit. Parandalon plakjen e parakohshme të lëkurës Përdorimi […]

AgroWeb

Si Të Kujdeseni Për Dhomën E Gjumit Nëse Vuani Nga Alergjitë?

Nëse alergjitë tuaja shfaqen gjithmonë në shtëpi dhe shpesh zgjoheni me sinuse të bllokuara, dhoma juaj e gjumit ka të ngjarë të jetë fajtori. Shtëpia shpesh është plot me alergjenë të zakonshëm, duke filluar nga myku, pluhuri e deri tek kafshët dhe insektet e shtëpisë. Ekspertët zbulojnë se një gram pluhur përmban deri në 10,000 […]

AgroWeb

Makarona Me Vezë Dhe Proshutë – Receta e Veçantë E Shijes Së Përsosur

E njohur gjerësisht si “spaghetti alla carbonara”, kjo pjatë përbëhet nga vezët, djathi, proshuta e derrit dhe piperi i zi. Receta e parë mendohet se është krijuar në një restorant në Romë në vitin 1944, prandaj ajo mban edhe emrin e rrugicës ku ndodhej restoranti. Gradualisht receta ka evoluar, duke ardhur në formën që të […]