Lajmet

AgroWeb

Si ta Dalloni Vetë Mjaltin Origjinal – Ndiqeni Këtu

Mjalti, ai i miri dhe natyrali është një produkt i kërkuar dhe i çmuar për të gjithë shqiptarët. Ky nektar i ëmbël shpesh është cilësuar si “ari i lëngshëm” dhe si rrjedhojë çmimet e tij mund të jenë të shtrenjta. Megjithatë, ndodh shpesh që çmimi i mjaltit në treg nuk reflekton cilësinë e mjaltit që […]

AgroWeb

Më Prek – Mos më Prek! Lulja me Vlera Speciale Shëndetësore

Ajo është një lule e vështirë për t’u ledhatuar. Sapo e ndien që i afrohesh, mbyllet në vetvete. Po flasim për lulen Mos më Prek me emrin botanik Mimosa Pudica. Kjo bimë duket sikur është kryeneçe, por në të vërtetë, ashtu siç edhe tregon emri i saj latin (Pudica-e turpshme), ajo thjesht ‘ka turp’. Bima […]

AgroWeb

Quhet Tulipa Albanica – Tulipani i Kuq më i Rrallë në Botë Gjendet në Shqipëri

Shqipëria ka thesare të çmuara që natyra i ka dhuruar për të mbetur e veçantë dhe të krenohet me pasuri të mrekullueshme që nuk gjenden askund në botë. I tillë rasti i “Tulipa Albanica”, i cili sipas  të dhënave të AgroWeb.org prej qindra  e qindra vitesh rritet vetëm në Shqipëri, e së fundmi është zbuluar […]

AgroWeb

Vitaminat Për Zemrën – 6 Mënyrat Më Të Mira Për T’i Marrë Nëpërmjet Ushqimit

Suplementet e vitaminave po bëhen gjithnjë e më popullore në mesin e njerëzve që kërkojnë doza të shpejta të këtyre ushqyesve të nevojshëm. Shumë njerëz marrin suplemente vitaminash edhe për të ulur rrezikun e sëmundjeve të zemrës. Megjithatë, studimet shkencore konfirmojnë se marrja e këtyre suplementëve nuk luan asnjë rol në uljen e rrezikut të […]

Ekonomi

Video Të gjitha »

Të gjitha lajmet

Më të lexuarat

deni.comora

Studimi: Rrjetet Sociale Mund t’ju Ulin Vetbesimin

E keni menduar ndonjëherë se si do të ishte shëndeti juja mendor në një botë pa rrjete sociale? Është pothuajse e paimagjinueshme, por do të ishtë shumë e shëndetshme. Si Ndikojnë Rrjetet Sociale Tek Shëndeti Mendor Studimet të cilave u referohet AgroWeb sugjerojnë disa efektet anësore si dhe përfitime që vijnë nga përdorimi i tyre. […]

AgroWeb

A Duhet ta Shmangni Mëngjesin Nëse Sheqeri Në Gjak Është i Lartë?

Nivelet e larta të glukozës në gjak, me kalimin e kohës mund të dëmtojnë arteriet e vogla dhe nervat e syve, veshkave, zemrën, trurin dhe këmbët tuaja. Prandaj menaxhimi i niveleve të glukozës në gjak është çelësi i një jetese të shëndetshme për personat që janë me diabet. Ndonjëherë në përpjekje për të ulur nivelin […]

AgroWeb

Çfarë është Osteopatia – Trajtimi që Sistemon Kockat dhe Muskujt

Osteopatia është një lloj terapie e zhvilluar gjatë shekullit të 19. Ajo i jep rëndësi shëndetit të sistemimit kockor dhe muskulor të trupit. Parimi në të cilin bazohet është se mirëqenia e një individi varet nga funksionimi në harmoni i kockave, muskujve, ligamenteve dhe indeve lidhëse. Dhe nëse harmonia midis tyre prishet për shkaqe të […]

AgroWeb

Sekreti i Përgatitjes së Llokumeve të Shtëpisë

Llokumet janë një ëmbëlsirë delikate, ato vijnë në një larmi ngjyrash dhe shijesh. Zakonisht forma e tyre është në kubik, megjithatë mund të bëhen në formë role e priten në feta, ose mund të përgatiten në formë topthash të vegjël. Në mënyrë tipike, llokumet përgatiten duke bashkuar niseshtenë e misrit, ujin, sheqerin dhe lëngun e […]