Lajmet

AgroWeb

Vaksinat E ADN Dhe mRNA – Ngjashmëritë Dhe Dallimet

Vaksinat e ADN-së përdorin një molekulë të AND-së që quhet plazmid, për të futur në qeliziat njerëzore një gjen të marrë nga një bakter ose virus. Në këtë mënyrë ai do të shkaktojë një përgjigje imune. Pas hyrjes në një qelizë, plazmidi duhet të kalojë nëpër citoplazmë, të kalojë membranën e bërthamës dhe të hyjë […]

AgroWeb

Pse Dieta Mesdhetare Nuk Është Më Ajo Që Ishte Më Parë?

Kur mali Vesuv shpërtheu në vitin 79 pas lindjes së Krishtit, disa banorë të Pompeit në Itali, shpejtuan të strehoeshin në qemerët prej guri që ndodheshin në plazhet aty pranë. Por ata nuk jetuan për shumë gjatë, pasi rrjedha e llavës ua mori jetën. Megjithatë shkëmbinjtë e përfshirë nga llava mundën të ruanin dëshmitë e […]

AgroWeb

​Shefi i OBSH-së: Pandemia përfundon kur bota vendos t’i japë fund

Pandemia e COVID-19 do të përfundojë “kur bota të vendosë t’i japë fund, pasi të gjitha mjetet për të luftuar virusin janë tani në dispozicion”, deklaroi shefi i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus, duke përsëritur thirrjet e tij për një shpërndarje më të drejtë të vaksinës. . “Pandemia do të përfundojë kur bota të vendosë t’i […]

AgroWeb

Koha për të Përgatitur Recetën e Shijshme e Turlisë së Vjeshtës

Është koha për të përgatitur turlinë e shijshme të Vjeshtës plot vlera e shëndet për organizmin. AgroWeb sjell në një recetë të vetme më të mirat e stinës duke ofruar shije të mrekullueshme nue tryezën e çdo familjeje. Ndiqni hapat e thjeshtë të përgatitjes. Përbërësit  2 qepë të thata3-4 thelpinj hudhër3-4 speca3-4 patëllxhanë250 gr bamje2-3 […]

Ekonomi

Video Të gjitha »

Të gjitha lajmet

Më të lexuarat

AgroWeb

Sëmundjet Që Shfaqen Në Organizëm Kur Pini Shumë Ujë

Duket se shumë njerëz kanë filluar të mbajnë një shishe ujë me vete kudo që shkojnë dhe kjo është një mënyrë e mirë për të qëndruar të hidratuar. Uji ndihmon të transportojmë lëndët ushqyese të trupit, të krijojmë pështymë, të ruajmë temperaturën e trupit dhe shumë më shumë se kaq. Sidoqoftë, pirja e tepërt (më […]

AgroWeb

Simptoma Që Tregon Se Keni Nevojë Për Më Shumë Vitaminë D

Sipas ekspertëve të shëndetit një pjesë e konsiderueshme e njerëzve nuk marrin mjaftueshëm vitaminë D. Dhe kjo është mjaft shqetësuese duke pasur parasysh që vitamina D luan një rol kaq të rëndësishëm në organizëm. Mungesa e saj mund të shkaktojë simptoma të tilla si dobësi të muskujve, dhimbje të kockave dhe ndryshime të humorit. Shumë […]

AgroWeb

Kuleçë të Ëmbël me Kungull – Shija e Veçantë E Vjeshtës

Është koha e kungullit të shijshëm e plot vlera të vjeshtës. Prandaj në ju këshillojmë të përfitoni sa më shumë në kuzhinë, duke përgatitur receta të shijshme e të padëgjuara më parë. Nëse i keni qef vaktet e shoqëruara me bukë apo kuleçë të ngrohtë, me siguri këto do t’i adhuroni. Nj ëshije mes të […]

AgroWeb

Ngrënia e Ushqimit Në Këtë Orë Zvogëlon Rrezikun E Diabetit – Këshillat e Mjekëve

Nëse zgjoheni vonë dhe e konsumoni mëngjesin vonë ose e shmangni atë, mund t’ju duhet të ndryshoni këtë zakon jo të shëndetshëm. Një studim i ri të cilit AgroWeb.org i referohet, sugjeron se konsumi i mëngjesit mund të zvogëlojë rrezikun për zhvillimin e diabetit të tipit 2 dhe çrregullime të tjera të metabolizmit. E madje […]