Interneti 5G Mbi Gjysmë Miliardi Abonime Deri në Fund të Vitit

Deri në fund të vitit 2021, abonimet e internetit 5G në të gjithë botën të jenë mbi 580 milionë, me një milion pajtime të reja në ditë.

 Kina, Amerika e Veriut dhe shtetet arabe janë të parët në numrin e pajtimtarëve, ndërsa Europa ka filluar më ngadalë.

“5G do të bëhet gjenerata më e shpejtë e lëvizshme e lëvizshme e të gjitha kohërave, me 3,5 miliard pajtime dhe mbulim të 60% të popullsisë botërore”, thekson ”Ericsson Mobility Report”.

Sipas studimit pajtimet në rrjetin e gjeneratës së pestë të lidhur me një pajisje me 5G në bord u rritën me 70 milion gjatë tremujorit të parë të 2021 dhe pritet të arrijnë 580 milionë deri në fund të vitit.

Për Ericsson, ”5G pritet të kapërcejë miliardin e parë të parapagimit dy vjet më herët sesa 4G LTE.

Në sajë të shtytjes nga Kina, qasjes në rritje të pajisjeve komerciale 5G dhe rolit gjithnjë e më strategjik të lidhjes në një perspektivë të post-Covid-19 për rimëkëmbjen ekonomike”.

Burimi: Top Channel

Si të Zbardhni Peshqirët në Shtëpi me Metoda Natyrale

Përdoren shpesh dhe janë të pazëvendësueshëm në shtëpi, megjithëse shpesh nuk iu kushtohet rëndësia e duhur.

Po flasim për peshqirët që me siguri e dini sa të nevojshëm janë e njëkohësisht edhe sa delikatë janë.

Duke qënë se lahen edhe më shpesh nga rrobat apo copat e tjera në shtëpi, forcohen dhe vjetërsohen e njollosen edhe më shpejt.

Askush nuk i preferon të fortë e të ashpër e aq më pak të vjetër e me njolla, ndaj ruajtja e tyre mund të kthehet në një stres të vërtetë.

Përveçse të blini peshqirë të rinj, AgroWeb.org ju sugjeron një metodë natyrale e cila do t’ju ndihmojë t’i ruani ata të butë e të dezinfektuar.

Si të Zbusni Peshqirët e Vjetër

Kjo mënyrë natyrale dhe e thjeshtë sigurisht që bazohet vetëm tek produktet natyrale që përdorni çdo ditë.

Në veçanti sot do t’ju flasim vetëm për njërin prej tyre që me siguri e keni hasur në shumë përdorime të tjera.

Është soda e bukës e cila jo pa qëllim gjen vend kudo në kuzhinë dhe në të gjithë shtëpinë.

Atë mund ta përdorni shumë lehtë edhe për të pastruar peshqirët tuaj të vjetër e të ashpër të cilët ju gërvishtin lëkurën sa herë që i përdorni.

Ky produkt shumë ekonomik dhe natyral do të ndihmojë me zbutjen dhe zbardhjen maksimale të tyre.

Gjithashtu do të largojë lagështirën e mbledhur, aromat e këqija apo njollat e trupit.

Si ta Përdorni

Pa pasur fare nevojë të blini detergjentë të shtrenjtë këto mënyra të shpejta do t’ju dhurojnë peshqirë si të rinj.

Larja me Lavatriçe

Mjafton të shtoni rreth 200 gr sodë buke në lavatriçe teksa peshqirët lahen.

Sodën shtojeni tek vendi ku hidhni zakonisht ilaçin e rrobave apo zbutësin dhe ta shtoni në fazën e paralarjes së lavatriçes.

Larja me Dorë

Nëse njollat apo aromat janë ende rezistente mund të provoni t’i lini në ujë të ngrohtë për gjatë gjithë natës.

Në një kovë apo legen të mbushur me ujë të ngrohtë, hidhni rreth 200 gr sodë buke dhe përzjejini mirë.

Fusni peshqirët tuaj të vjetër dhe lërini në ujë, për të paktën 12 orë.

Më pas bëni një shtrydhje me lavatriçe si zakonisht dhe do të keni peshqirë si të rinj.

Për Peshqirë më të Bardhë

Për të zbardhur shpejt peshqirët tuaj të vjetër, mjafton të përzieni dy përbërës që ndodhen në kuzhinën tuaj.

Tek vendi ku hidhni zakonisht detergjentin në lavatriçe, shtoni 200 ml ujë të ngrohtë dhe 250 ml uthull molle.

Nisni ciklin e larjeve si zakonisht dhe pas disa minutash, shtoni sërish 200 ml ujë të ngrohtë dhe menjëherë më pas sodën e bukës.

Vazhdoni sërish me larjen në lavatriçe e më pas vendosini të thahen në ajër të pastër.

Kështu fare lehtë do të keni peshqirë të rinj në shtëpinë tuaj në çdo kohë, pa shpenzuar dhe pa u munduar aspak./AgroWeb.org


Si Të Mësosh Veten Që Të Zgjohesh Herët në Mëngjes

Për disa njerëz, zgjimi herët mbetet një veprim i vështirë dhe sfidues, madje ngjan si ndëshkim.

Megjithatë, ekspertët  thonë se njerëzit që zgjohen herët kanë shumë avantazhe.

Ata rekomandojnë disa mënyra shumë të veçanta të cilat do t’ju ndihmojnë të zgjoheni herët çdo mëngjes e të shijoni ditët tuaja të plota.

Njerëzit që zgjohen herët në mëngjes:

  • kanë një karrierë të suksesshme,
  • punën e sotme nuk e shtyjnë për nesër,
  • janë njerëz më pozitivë nga natyra,
  • bëjnë zgjedhje më të shëndetshme,
  • janë më bashkëpunues dhe të vendosur,
  • janë më të mbrojtur ndaj depresionit
  • kanë më shumë kohë të ndjekin ëndrrat
  • stresohen më pak,
  • kanë një peshë më të shëndetshme.

Nëse jeni tipa që e urreni të zgjoheni herët, me gjasë asnjëra prej përfitimeve të mësipërme nuk do ju hyjë në sy.

Megjithatë, ekspertët e AgroWeb.org kanë identifikuar mënyrat më të mira se si të bindni veten që të zgjoheni herët në mëngjes.

Mos Dilni Menjëherë Nga Shtrati

Në mënyrë që të shmangni stresin e zgjimit rrini disa minuta në shtrat.

Fundja, nuk jeni në një kamp ushtarak.

Qëndrimi në shtrat pas zgjimit e bën më të përballueshme ditën.

Një mënyrë për t’ia arritur këtë është që të vendosni dy alarme brenda 15 minutave.

Planifikoni Mëngjesin Me Detaje

Sa më specifike të jetë rutina juaj, aq më e lehtë do të jetë për tu zbatuar.

Nëse ju planifikoni gjërat që do të bëni në mëngjes dhe e vizualizoni rutinën tuaj në tru (duke përfshirë: veshjen, larjen e dhëmbëve, krehjen e flokëve, makiazhin, vendosjen e parfumit, daljen nga shtëpia e të tjerë), zgjimi në mëngjes do të jetë më pak i dhimbshëm.

Hiqni Dorë Nga Pajisjet Elektronike

Nëse do të angazhoheni në këtë mision, hiqni dorë nga pajisjet elektronike.

Një gjë e tillë mund të duket ndëshkuese, por duhet të vendosni një rutinë gjumi ku telefoni celular të mos jetë pjesë.

Pra në mbrëmje nuk duhet të merreni me të dhe as në mëngjes.

Sa Kohë Ju Duhet Të Mësoheni Me Rutinën e Re Të Zgjimit

Ekspertët thonë se trupit i duhen 4-5 ditë të përshtatet me një rutinë fikse të gjumit.

Pra, vendosni një rutinë të tillë që të flini në kohë dhe të zgjoheni herët por edhe të flini mjaftueshëm 7-8 orë në ditë.

Duke u zgjuar herët do të keni mundësi jo vetëm të kryeni aktivitet fizik por edhe të ushqeheni shëndetshëm në vaktin më të rëndësishëm të ditës.


Pesë Mënyra Natyrale Si të Largoni Aromat e Këqija Nga Duart

Kur gatuani peshk, qepë apo përdorni hudhra me siguri përveç shijes ju vjen ndër mend edhe aroma e tyre nëpër duar gjatë gjithë ditës.

Nuk është aspak e këndshme dhe s’kërkon shumë kohë që të largohet plotësisht nga duart tuaja.

Duket sikur zgjidhja e vetme është evitimi i plotë i këtyre ushqimeve dhe përbërësve të domosdoshëm në kuzhinë.

Për t’i dhënë një zgjidhje më praktike dhe të kënaqshme problemit tuaj AgroWeb.org ju këshillon pesë mënyra të lehta të cilat mund t’i aplikoni direkt në shtëpi.

Çfarëdolloj arome e padëshiruar në duart tuaja do të largohet shumë shpejt duke ndjekur këshillat e më poshtme.

Limoni

Më i njohuri dhe i përdorur si në kuzhinë ashtu edhe në dezinfektimin e menjëhershëm kudo që t’a përdorni.

Prisni përgjysmë një limon të freskët dhe shtrydheni në duar dhe lyejini mirë ato, pas disa minutash lajini me ujë të bollshëm.

Nëse aroma është akoma e fortë dhe dominante, bashkë me dira pika limon përzieni dhe një lugë të vogël me sodë buke.

Uthulla

Uthulla luan të njëjtin rol  dezinfektues si limoni, prandaj mund ta përdorni në rastet kur doni të largoni aroma të këqija.

Lagini duart me pak uthull, shtoni pak sodë buke dhe fërkojini duart për disa minuta.

Më pas aromat e këqija do të jenë larguar.

Kripa

Metoda me kripën është fare e lehtë dhe mund ta bëni në çdo kohë.

Hidhni disa gramë kripë në duar, bashkë me pak ujë dhe do t’i keni menjëherë të pastra.

Enët e Inoksit

Enët e inoksit siç janë tenxheret apo kapakët do t’ju vijnë menjëherë në ndihmë me këtë problem.

Duket pothuajse si një metodë magjike, por është shumë e vërtetë dhe efikase.

Mjafton t’i fërkoni duart tek ndonjë enë inoksi, lugë apo pirun të pastër për disa minuta dhe aroma e keqe do të largohet.

Pasta e dhëmbëve

Nëse ju pëlqen aroma e mentes dhe ndjesia e freskët e pastës së dhëmbëve kjo zgjidhje do jetë idealja.

Lyeni duart me pak pastë dhëmbësh apo lëng listerinë, fërkojini për disa sekonda dhe më pas shpëlajini me ujë të freskët dhe sapun./AgroWeb.org


Përse Duhet Të Themi ‘Shëndet’ Pas Teshtimës?

Çdo teshtimë, e heshtur apo zhurmuese, përmbyllet me fjalën “shëndet” dhe më ndiqet nga urimi “shëndet paç.” Këto fjalë e këto urime duket se janë një refleks dhe një reagim automatik.

A e keni pyetur veten përse na vjen natyrshëm t’i themi ” shëndet” çdo kujt që teshtin, edhe nëse ai është i huaj apo teshtima vjen nga larg?

Ekspertët thonë se refleksi për të thënë “shëndet” pas çdo teshtime i ngulitet njeriut në tru që nga fëmijëria.

Njeriu nuk e përkufizon këtë fjalë si një urim, por më shumë si tregues i etikës dhe i sjelljes së mirë.

E njëjta teori qëndron pas urimit “shëndet paç” të cilën e themi në mënyrë automatike si fjalët e tjera: të lutem, faleminderit, apo mirëdita.

Nëse ai që tështin nuk thotë “shëndet paç,” ai ose ajo etiketohen si të pasjellshëm.

E njëjta gjë vlen edhe për atë që dëgjon teshtimën dhe nuk reagon ndaj saj.

Origjina e Këtij Treguesi Të Sjelljes Së Njeriut

Në aspektin historik, teshtima perceptohej si një ogur ose paralajmërim nga perënditë.

Për shembull, në vitet 590 pas Krishtit, Papa Gregori i Madhërishëm e konsideronte teshtimën si një shenjë e hershme paralajmëruese e murtajës apo epidemive të tjera vdekjeprurëse.

Për rrjedhojë ai dha urdhërin që çdo i krishterë t’i përgjigjej tështimës me një bekim apo urim.

Në lashtësi, njerëzit besonin se tështima ishte një portë që lejonte shpirtat e këqinj të pushtonin trupin dhe fjala God Bless You (të bekoftë Zoti) i mbante ata larg.

E njëjta ide u përvetësua nga kombësi të ndryshme.

Fjalët ndryshonin po idea mbetej e njëjtë.

Në Spanjisht njerëzit i përgjigjen tështimës duke thënë Salud (shëndet).

Njësoj edhe Gjermanët që përgjigjen me Gesundheit.

Ekspertët e Harvardit thonë se kur njeriu e përdor fenë dhe aspektet e saj kur ka të vështirë të shpjegojë diçka në mënyrë racionale.

Kjo është arsyeja përse disa kombësi fusin Zotin në reagimin pas teshtimës e disa të tjerë i përmbahen rëndësisë së shëndetit.

Një nga arsyet mjaft të thjeshta përse njeriu thotë ” shëndet” pas çdo teshtime është se këtë mënyrë të sjelluri e ka përvetësuar nga dikush tjetër me një sjellje të mirë.

Kur jemi të vegjël , këtë urim e dëgjojmë nga të rriturit dhe kuptojmë që kjo është mënyra se si duhet të sillemi.

E kështu kemi të bëjmë me reagim ngjitës shoqëror.

Ka raste kur fjala shëndet është robotike, por ka raste kur ajo përdoret për t’i uruar atij që teshtiu se ne i urojmë më të mirën dhe siç thotë populli ” shëndeti mbi të gjitha.”/AgroWeb.org


Kur Duhet T’i Ujisni Lulet Në Mëngjes Apo në Mbrëmje

Temperaturat e nxehta janë ulur këmbëkryq në vendin tonë duke nxjerrë në pah nevojën jetësore për hidratim të vazhdueshëm.

Të njëjtat nevoja për freski dhe ujë mund të kenë edhe bimët tuaja të preferuara.

Ekspertët e AgroWeb.org kanë përpiluar një listë këshillash të nevojshme për garantimin e shëndetit të bimëve tuaja shtëpiake dhe për përballimin e të nxehtit të verës.

Kur Duhen Ujitur Bimët Në Verë?

Disa ekspertë janë të mendimit se ujitja gjatë natës është më e mirë sepse u jep kohë bimëve që të përthithin ujin përpara  se të shpërthejë vapa.

Megjithatë, një gjë e tillë ka rrezik të sëmurë gjethet që mbeten të lagura gjatë natës.

Ujitja e mëngjesit nga ana tjetër përthan gjethet shumë me shpejt dhe i jep ujit më pak kohë të arrijë rrënjët e bimës përpara se të godasë vapa.

Sipas ekspertëve të AgroWeb.org, ujitja në mbrëmje, pra pa perënduar plotësisht dielli, është koha më e mirë për të ujitur bimët.

Në darkë, ujitja do i bëjë gjethet më delikate dhe të prirura ndaj mykut.

Ndërkohë, ujitja pa perënduar dielli, u jep bimëve kohën e duhur për përthithjen e ujit dhe tharjen e nevojshme përpara natës.

Ekspertët gjithashtu këshillojnë shmangien e ujitjes kur dielli është në pikun e vet.

Kjo këshillë është e udhës për shkak se uji mund të avullojë shumë shpejt pa arritur në pikat e nevojshme të bimës.

Kur vjen puna tek sasia e ujit, ekspertët këshillojnë që uji duhet të arrijë rrënjët e bimës por të mos e përmbysë sipërfaqen e vazos.

Idealja është që të fusni një gisht brenda në dhe për të përcaktuar lagështinë dhe nevojën e mëtejshme për ujë.

Kur të ujisni bimën tuaj të preferuar shmangni gjethet dhe mbi të gjitha mos e teproni.

Ujitja e bollshme mund të zverdhë gjethet, të pengojë rritjen e bimës dhe të myk rrënjët./AgroWeb.org


Si e Ndikojnë Trurin Lajmet Politike – Këshillat e Ekspertëve

Lajmet e ditës në vendin tonë janë të mbushura me politikë.

Çdo edicion lajmesh nis me një ose shumë politikanë që herë flasin qartë, e herë mes rreshtave për probleme që i takojnë ose jo qyetarit të thjeshtë.

Një studim i publikuar në revistën Plus One, ka analizuar pasojat fizike dhe emocionale të angazhimit qytetar në politikë nëpërmjet lajmeve.

Sipas studimit, njerëzit po humbasin gjumin dhe janë në ankth për shkak të politikës.

Si ndikohet organizmi?

Kevin Smith nga Universiteti i Nebraskës, i cili ka kryer studimin, thotë se politika ka një ndikim të fortë dhe negativ në mirëqenien mendore të njeriut.

Pas intervistave të 800 njerëzve që u përfshinë në studim, analistët zbuluan se 40 përqind e tyre ishin të stresuar prej politikës.

Studimi tregoi se në 20 përqind të rasteve, mosmarrëveshjet politike ishin shkaku i prishjes së shumë miqësive.

4 përqind e njerëzve të intervistuar pranuan se kishin ndjenja që i nxisnin drejt vetëvrasjes për shkak të politikës.

11.5 përqind e tyre thonë se kishin probleme shëndetësore prej saj.

31.8 përqind pranuan se televizionet, politika editoriale e të cilave binte ndesh me pikëpamjet e tyre politike, i bënte të ndiheshin si të çmendur.

“Politika ka një ndikim shumë negativ në jetët e njeriut. Mënyra se si njerëzit e perceptojnë politikën ndikon në jetët e tyre në një mënyrë shumë domethënëse dhe të fortë,” tha Smith.

Stresi është ulur këmbëkryq në jetët e njerëzve dhe ka një ndikim tejet të keq në jetët e tyre.

Nëse politika kontribuon në nivelet e stresit, atëherë padyshim pasojat e saj do të shtrihen përtej aspektit mendor dhe do të rrezikojnë seriozisht shëndetin.

Cilat Janë Organet Kryesore Që Preken Më Fort Nga Stresi  

Kur ndihemi të stresuar, nivelet e kortizolit rriten dhe mund të kompromentojnë funksionet e shumë sistemeve dhe organeve në trup.

 Zemra

Ndikimi emocional i stresit çrregullon rrahjet e zemrës dhe përbën rrezik për individët që përjetojnë aritmi.

Truri

Kur jemi të stresuar, nuk i shpëtojmë dot migrenës ose dhimbjeve të kokës. Stresi afatgjatë, ankthi dhe depresioni mund të shkaktojnë sklerozë ose sëmundjen e Alzheimerit.

Lëkura

Stresi mund të shkaktojë probleme madhore në lëkurë, duke nisur nga aknet, puçrat, psoriaza dhe pezmatim të lëkurës.

Stomaku

Stomaku është një organ shumë i ndjeshëm ndaj stresit.

Nëse përpiqeni ta ‘hani stresin me bukë’ ushqyesit e produkteve në pjatën tuaj nuk do të përputhen siç duhet.

Kur stresi godet, zorrët nuk përthithin ushqyesit. Ato nuk përcjellin oksigjen dhe gjaku qarkullon 4 herë më pak në pjesët e aparatit tretës.

Sistemi imunitar

Siç e dimë, sistemi imunitar e mbron organizmin nga trupat e huaj siç janë bakteret, viruset dhe qelizat e dëmshme.

Kur jemi të stresuar numri i limfociteve që gjenden në gjak ulet ndjeshëm. Rrjedhimisht na bëjnë një shënjestër më të lehtë ndaj infeksioneve. /AgroWeb.org


Sheqernat Industrialë dhe Dëmet e Shtuara Gjatë Stinës së Nxehtë

E dini sa sheqer konsumoni në ditë?

Nëse jeni si shumica e njerëzve, me shumë mundësi po konsumoni më shumë sheqer se sa keni menduar.

Kjo si pasojë e sheqerit të shtuar që ndodhet në shumë ushqime dhe pije. Sheqernat e tepërta shtojnë kaloritë, por asnjë vlerë ushqimore.

Studime të fundit tregojnë se ka një lidhje të fortë mes sheqerit të shtuar, mbipeshës, diabetit dhe sëmundjeve të zemrës.

Sidomos në periudhën e verës, konsumi i sheqerit shumëfishohet si pasojë e pijeve freskuese të sheqerosura, akulloreve industriale, etj.

Disa fakte rreth sheqerit

Të gjithë sheqernat, si ato natyrale dhe ato të përpunuara, janë karbohidrate të thjeshta që trupi ynë i përdor për të prodhuar energji.

Frutat, perimet dhe ushqimet e bulmetit përmbajnë sheqer.

“Sheqernat e shtuara” janë të gjithë sheqernat dhe shurupi që shtohen në ushqimet që ne konsumojmë kur ato prodhohen.

Ëmbëlsirat, pijet freskuese dhe pijet energjike janë burimet kryesore të sheqerit të shtuar.

Sheqeri shtohet në shumë produkte për arsyen kryesore: rritjen e  jetëgjatësisë së ushqimit. Kur ushqimet përpunohen, sheqeri shtohet që ato të kenë një jetë më të gjatë në raftet e marketeve.

Disa nga problemet që sheqeri i shtuar nëpër ushqime sjell janë:

Shëndet i keq

Nëse ne e mbushim trupin tonë me ushqime të tilla si biskotatat, drithërat e përpunuara, margarina, brioshët, nuk e furnizojmë atë me vitaminat dhe mineralet që i nevojiten.

Rritja e nivelit të yndyrnave në gjak

Trigliceridet janë yndyrat që ndodhen në gjak dhe në shtresat e dhjamit.

Nëse konsumojmë ushqime me sheqer të shtuar, rrisim nivelin e tyre në gjak duke rritur rrezikun ndaj sëmundjeve të zemrës.

Dëmtime të dhëmbëve

Të gjitha format e sheqerit dëmtojnë smaltin e dhëmbëve tanë.

Kur sasia e sheqerit teprohet, shëndeti i dhëmbëve përkeqësohet pavarësisht përkujdesjes.

Si të eliminoni sheqernat e shtuara

Pini ujë në vend të pijeve freskuese. Kjo përfshin dhe pijet me kafe si kapucinot, makiatot dhe produkte të tjera të tilla që i ëmbëlsoni.

Nëse doni lëng frutash, blini frutat dhe përgatiteni në shtëpi. Akoma më mirë po t’i hani frutat, kështu merrni dhe fibrat që ato kanë.

Bëni kujdes kur zgjidhni drithërat e mëngjesit. Qëndroni larg atyre që janë më ngjyra dhe me shije frutash. Sa më e thjeshtë aq më pak sheqer në përmbajtjen e tyre.

Nëse preferoni reçelet, AgroWeb.org ju këshillon që më të shëndetshëm janë ata që i përgatisni vet në shtëpi, pa ngjyrues dhe sheqer të tepërt.

Zëvendësoni ëmbëlsirat dhe akulloret me fruta të freskëta. Stina e verës ka një larmi frutash nga ku mund të zgjedhësh një të re çdo ditë./AgroWeb.org


Pure Patatesh me Djathë dhe Mish të Pjekur Në Furrë – Shije e Veçantë

Të provosh shije të reja është pa dyshim gjithnjë një kënaqësi e veçantë.


Recetat e puresë së patateve janë zakonisht një përbërës plotësues për pjata e mishit, peshkut apo perimeve, por në këtë artikull ju mësojmë si ta ktheni purenë në pjatën kryesore të tavolinës tuaj.

Bëse jeni të apasionuar pas tavave të ngrohta e plot aromë, ndiqni këshillat mëposhtë dhe përgatiteni menjëherë.

Përbërësit

600 gr patate të kuqe

100 gr mish i grirë

1 vezë

80 gr djathë kaçkavall i grirë

200 gr niseshte

250 gr djathë i bardhë

Kripë

Piper i zi

Vaj ulliri

Përgatitja

Për të nisur me përgatitjen e kësaj recete AgroWeb.org ju këshillon që të zieni patatet bashkë me lekurë për disa minuta derisa të shikoni që janë zbutur.

Më pas vendosini në një enë të thellë dhe shtypini me anë të një piruni açp shtypëse patatesh për pure.


Kur ato të jenë shtypur në copëza dhe kokrriza më të vogla dhe lërini të ftohen.

Në fund shtoni tek ena edhe niseshtenë duke përzier vazhdimisht, bashkë me gjysmën e djathit kaçkavall të grirë,pak kripë dhe vezën.

Punojeni të gjithë masën me duar derisa të përfitoni një masë kompakte e homogjene.

Ndërkohë skuqni mishin e grirë në një tigan me pak vaj e kripë derisa të fillojë e tl marrë ngjyrë.

Bëni gati një tavë rrethore mesatare të shtruar me letër pjekje dhe në të shtroni gjysmën e puresë së patateve që përgatitët.

Shtypeni në të gjithë sipërfaqen e tavës dhe sipër shtroni djathin e bardhë të thërrmuar.

Në mes hidhni mishin e grirë që përgatitët më parë dhe sipër shtroni sërish patatet e thërrmuara.

Shtypeni purenë me duar nëpër të gjithë sipërfaqen e tavës dhe sipër shtoni pak kripë, vaj e piper të zi.

Në fund spërkasni pjesën e mbetur të djathit kaçkavall në tavë dhe futeni të piqet.

Futeni tavën në furrë të parangrohur në temperaturën 180 gradë për 25-30minuta.

Tava juaj do të jetë gati kur të ketë marrë ngjyrë të artë./AgroWeb.org

Si Të Përgatisni Petët Sfoliate Të Freskëta Vetë Në Shtëpi

Mënyrat për ta përdorur janë të pafundme, duke filluar nga ëmbëlsirat e deri tek të kripurat.

Petët sfoliatë karakterizohen nga përbërja e tyre ku baza është gjalpi dhe nga shija unike që i jep çdo gatimi.

Përgatitja e petëve sfoliatë kërkon pak durim dhe pak eksperiencë me përgatitjen e brumrave, gjë që amvisat shqiptare e kanë.

Për të zbuluar të gjithë sekretet e përgatitjes së petëve sfoliatë në shtëpi, lexoni recetën e re që AgroWeb.org ka sjell për ju.

Përbërësit

175 g miell

100 g ujë

5 g kripë

Për bazën e gjalpit nevojiten

250 g gjalpë i freskët i ndarë në copa të vogla

150 g miell

Përgatitja

Për të përgatitur petët sfoliatë si fillim AgroWeb.org ju udhëzon të përgatisni brumin.

Në një gotë të vogël tresni kripën në sasinë e ujit të nevojitur. Miellin hidheni në një tas dhe shtoni ujin me kripën.

Duhet ta punoni derisa brumi të lidhet dhe përbërësit të kenë formuar një masë homogjene, e cila do të jetë jo shumë elastike.

Brumi nuk duhet që t’ju ngjitet në duar, prandaj nëse e shikoni që ka nevojë për miell mund t’i shtoni dhe pak kur ta punoni.

Mbulojeni këtë brum dhe lëreni në temperaturën e ambjentit.

Përgatitja e bazës së gjalpit

Në një tas tjetër hidhni pjesën tjetër të miellit për të përgatitur bazën me gjalpë.

AgroWeb.org ju këëshillon që gjalpin ta ndani në kubikë sa më të vegjël, pasi në këtë mënyrë do të punohet më mirë.

Me duar filloni të punoni miellin dhe gjalpin derisa të marrin formën e thërrimeve.

Kjo metodë lejon që baza e gjalpit të jetë e njëtrajtshme, duke i dhënë petës dëndësinë e duhur.

Më pas fillojeni dhe punojeni me ndihmën e një teli kuzhine apo lopate (spatule) kuzhine, ky brum nuk punohet me duar pasi gjalpi do të shkrijë nga temperatura e duarve.

Nuk ka nevojë të punohet gjatë, AgroWeb.org ju këshillon që mjafton që sipërfaqja e tij të jetë e lëmuar dhe pa kokrriza.

Hapja e petës

Vendoseni në tavolinën ku do ta punoni, dhe me miell dhe një petës jepini formën e një pete të vogël katrore.

Mund ta hapni dhe me duar nëse e keni më të lehtë më pas lëreni për pesë minuta në temeraturë ambjenti.

Nëse e shikoni që kjo bazë ju është bërë pak më e butë, AgroWeb.org ju këshillon ta vendosni në frigorifer përreth 10 minuta.

Merrni brumin e përgatitur me miell dhe ujë, fillojeni punojeni me petës derisa ta hapni në një petë katrore rreth 28 cm.

Brenda tij vendosni diagonalisht bazën e gjalpit, dhe mbulojeni si zarf me cepat e petës. Mundohuni që peta të ketë mbuluar plotësisht bazën e gjalpit.

Me petësin e trashë hapeni gjithmonë në gjatësi, jo në gjerësi, duke e spërkatur shumë pak me miell. Peta do të fillojë të marri formën e një drejtëkëndëshi, gjë që ju lehtëson me hapat e tjerë.

Paloseni petën për së gjati në tre shtresa, dhe fillojeni dhe hapeni përsëri me petës sa ajo të shtypet pak, më pas duhet ta lini përreth 30 minuta në frigorifer të mbuluar.

Nxirreni nga frigoriferi dhe punojeni përsëri me petës të trashë, përsëri në gjatësinë e petës.

Sapo ajo të jetë sheshuar pak do ta palosni përsëri në katër shtresa si një libër.

Pasi ta keni palosur, dhe shtypur pak me petës vendoseni përsëri në frigorifer.

Përsëriteni këtë hap dhe për dy herë të tjera: njëherë të palosur në tre shtresa, dhe më pas në katër.

Kur t’i keni kaluar të gjitha hapat, peta e sfoliatës duhet të qëndrojnë në frigorifer për 60 minuta që të jetë gati për t’u përdorur në receta./AgroWeb.org


Rukola Me Vlera Të Forta Për Pastrimin e Gjakut dhe Organizmit

Rukola është e pasur me vlera ushqimore dhe antioksidantë.

Ajo është një burim i pasur me vitaminë A, fibër, vitaminë C, vitaminë K, folat, hekur, kalcium, fosfor, magnez, mangan dhe kalium.

Shqiptarët e kanë kultivuar rukolën pas viteve 90’, ndërkohë që të gjitha vendet e tjera të Mesdheut kanë shfrytëzuar vlerat e saj shumë më herët.

Megjithatë, shqiptarët nuk janë të fundit mes kombeve që kanë rritur këtë barishte, duke qenë se së fundmi Amerikanët janë marrosur pas saj.

Rukolën në Shqipëri e gjejmë me dy lloje, ajo me gjethe të vogla dhe me gjethe të mëdha.

Në tregun fshatar, rukolë gjethemadhe e quajnë edhe rukola e restoranteve, pasi është më e lehtë për t’u larë e pastruar se sa ajo me gjethe të vogla.

Por vlerat i kanë të njëjta, pavarësisht formës së gjetheve.

Ju ndoshta nuk e dini, por rukola prodhohet edhe në Divjakë e Lushnjë së bashku me shokët e tjerë, finokun dhe lakrën e Brukselit.

Nëse do të krahasonim rukolën me sallatën jeshile, ajo përmban tetë herë më shumë kalcium dhe katër herë më shumë hekur sa e njëjta sasi me sallatë jeshile.

Rukola përmban gjithashtu pesë herë më shumë vitaminë A, vitaminë C dhe vitaminë K.

Zgjedhja mes tyre është e thjeshtë. Rukola për një sallatë të shëndetshme.

Për më tepër, fibrat tek rukola ju ndihmojnë në aparatin tretës, duke ju bërë që të ndiheni të ngopur për një kohë më të gjatë.

Kjo barishte speciale është e pasur me proteina, zink, vitaminë B6, acid pantotenik dhe bakër.

Në 10 gramë rukola gjenden vetëm 2 kalori. Antioksidantët tek rukola ulin tensionin e gjakut dhe përmirësojnë funksionet e enëve të gjakut.

Rukola ndihmon në uljen e kolesterolit, mbajnë nën kontroll sheqerin në gjak dhe ulin shanset për shfaqjen e sëmundjeve të zemrës.

Kjo barishte është një burim i shkëlqyer antioksidantësh të cilët rrisin aftësinë e organizmit për përthithjen e oksigjenit.

Antioksidantët ndihmojnë kundër ftohjeve, sëmundjeve të zemrës, kancerit dhe plakjes së parakohshme.

Rukola është e pasur me vitaminë K që ndihmon në formimin dhe forcimin e kockave.

Ajo ka sasi të larta të vitaminës C që i vjen në ndihmë sistemit imunitar, ndërkohë që vitaminat e tjera forocojnë metabolizmin.

Rukola është një burim i pasur karoteni që është thelbësor për shikimin. Marrja e sasive të lartë të karotenit ndihmojnë në ngadalësimin e simptomave të plakjes.

Përdorimet tradicionale të rukolës

Në vendet e Mesdheut, rukola konsumohet si sallatë, gatuhet ose përdoret në pica. Disa vende përgatisin edhe një pastë me rukola që është shumë e shijshme.

Gjethet zihen në avull dhe përzihen me vaj ulliri dhe barishte të tjera. Lulet dhe gjethet përdoren edhe në supë për t’i dhënë asaj më shumë shije.

Kjo barishte kombinohet mjaft mirë me uthullën, limonin dhe domatet e freskëta ose të thata.

A e dinit se:
Në Romën e lashtë, njerëzit e hanin rukolën kur kishin nevojë për fat, por edhe për të rritur aktivitetin e tyre fizik./AgroWeb.org


8 Gabimet që Bëni Kur Përgatisni Purenë e Patateve

Shijen e puresë të gjithë e kanë shumë familjare, pasi është një ndër ato gatime që kombinohet me çdo gjë.

E gjeni tek pjatat e mishit, bashkë me perimet, peshkun apo si një pjatë të vetme të shoqëruar me pak bukë.

Përbërësit e puresë janë të njëjtet çdo herë dhe shpesh gjenden në çdo kuzhinë.

Gjithësesi përgatitja e këtij gatimi sa të lehtë aq edhe delikat, mund të jetë sfiduese.

Me siguri që i mbani mend herët e para që e keni përgatitur dhe keni dështuar.

Pure me kokrriza, shumë e hollë apo shumë e trrashë.

Duket sikur asnjëherë nuk gjendet mënyra e duhur e përgatitjes së saj, megjithëse metoda është fare e qartë.

Në këtë artikull nga AgroWeb.org ju tregojmë gabimet më të shpeshta që bëhen në përgatitjen e saj në mënyrë që t’i evitoni tek përgatitja e rradhës.

Lloji i patateve

Ndonëse nuk ka rëndësi lloji i veçantë i tyre, ajo që ka rëndësi është që përgjatë recetës të zgjidhni të përdorni vetëm një tip të tyre.

Kjo për të siguruar një shije dhe një pure kremoze, të butë dhe të shkrifët aq sa duhet.

Disa patate kanë veti ta thithin më mirë gjalpin, ndërsa të tjera kanë tendencën të qëndrojnë më të ujëshme.

Larja e patateve

Është shumë e rëndësishme që para se ti përdorni patatet ti lani dhe ti fërkoni mirë në çdo rast.

Duke qenë se vijnë nga toka ato janë të mbushura me dhe e material të ndryshme të cilat nuk do donit ti ndjenit teksa konsumoni purenë.

Temperatura e ujit

Nëse i hidhni patatet në një tenxhere me ujë të vluar, rexultati nuk do të jetë ai që dëshironi.

Patatet tuaja do të kenë tendencën të gatuhen vetëm nga jashtë dhe nga brenda do të mbesin të forta.

Kështu që kini kujdes me temperaturën e ujit.

Ekspertët e kuzhinës rekomandojnë që zierjen e patateve ta filloni me ujë të ftohtë në mënyrë që të gjithë përbërësit të zihen njëkohësisht.

Kripa

Megjithëse shpesh mund të keni dëgjuar se, kripa nuk hidhet teksa patetet ziejnë është e rëndësishme që ti kriposni ato.

Gjatë zierjes është koha e duhur për ta bërë këtë në mënyrë që të keni një shije fantastike në fund.

Zierja e duhur

Edhe pse patatet janë të forta dhe mund të japin idenë se kërkojnë një kohë të gjatë zierje, në këtë rast mund ta evitoni.

Lërini ato të ziejnë derisa të shikoni që uji ka filluar të nxjerrë bulëza, në mënyrë që të mos bëhen më të shkrifta nga sa kërkon pureja.

Tharja

Kur t’i zieni patatet tuaja shumë vëmendje kushtojini edhe tharjes së tyre.

Bëni kujdes t’i kulloni dhe t’i thani mirë me letër, aq sa uji të jetë thithur thuajse i gjithi

Qumështi

Shumë janë mësuar me hedhjen e qumështit të ftohtë tek përgatitja e puresë, por në të vërtetë duhet bërë e kundërta.

Para se të shtypni patatet dhe të shtoni qumështin, ngroheni atë në mënyrë që të mos ndikojë tek shija dhe tek ngjyra e puresë tuaj.

Gjalpi

Në vend të gjalpit të ngrohtë, shtoni tek pureja juaj gjalpë të ftohtë.

Kur nxehet gjalpi yndyra dhe qumështi në të ndahen dhe ndikon në rezultatin përfundimtar të puresë./AgroWeb.org


Çfarë Mund Të Bësh Tani Për Të Parandaluar Diabetin

Diabeti i tipit 2 është një sëmundje që nuk kursen askënd.

Statistikat botërore, të cilave u referohet AgroWeb.org tregojnë se një në dy vetë të grupmoshës nga 40 deri në 49 vjeç diagnostikohet me fazën e para-diabetit.

Në 70 përqind të rasteve, këta njerëz diagnostikohen më pas me diabet të tipit 2.

Shanset që një fëmijë që preket nga diabeti janë 1 në 7 nëse prindi diagnostikohet me këtë sëmundje përpara moshës 50 vjeçare.

90 përqind e njerëzve të diagnostikuar me diabet të tipit 2 janë mbipeshë ose obezë.

Niveli botëror i obezitetit është trefishuar që nga viti 1975.

Çelësi I Parandalimit Të Diabetit Dhe Shëndetit Të Mirë

Ushqyerja e shëndetshme dhe aktiviteti fizik janë dy shtyllat kryesore të shëndetit të mirë dhe jetëgjatësisë.

Të dyja ndihmojnë jo vetëm në parandalimin e diabetit, por për shumë më tepër.

Heqja dorë nga një regjim ushqimor i keq është hapi më i rëndësishëm që një njeri mund të ndërmarrë.

Një regjim i tillë nënkupton heqjen e ushqimeve industriale të pasura me sheqer, miell dhe ushqime të tjera të dëmshme.

Regjimet e shëndetshme nuk janë të komplikuara dhe nuk kushtojnë shumë.

Hiqni Dorë Nga Sheqeri

Ushqimet industriale të pasura me sheqer dhe karbohidrate të përpunuara rrisin nivelet e sheqerit në gjak dhe të insulinës.

Këtu përfshihen edhe lëngjet e frutave, patatet e skuqura, ushqimet e paketuara, salcat e gatshme, buka e bardhë, alkoli etj.

Fruta Dhe Perime

Përveç heqjes dorë nga ushqimet e shpejta, njeriu duhet të hajë më shumë perime si barishte, lakër, lulelakër, brokoli, speca, kërpudha e të tjerë.

Për më tepër, nuk duhet të anashkaloni arrorët, avokadot dhe peshqit e freskët.

Aktiviteti Fizik

Sipas të dhënave të AgroWeb.org, një jetë pasive nxit rezistencën ndaj insulinës.

Ekspertët shpjegojnë se aktiviteti fizik luan një rol domethënës në parandalimin e diabetit ë tipit 2.

Aktiviteti fizik duhet të jetë i vazhdueshëm dhe pa ndërprerje që të ndihmojë për shëndetin.

Përshpejtimi i Tretjes

Një nga mënyrat për të përshpejtuar metabolizmin është të konsumoni sasi jo të mëdha ushqimi në vakt.

Supat përshpejtojnë metabolizmin dhe djegin yndyrnat.

Konsumi i tyre pengon shfrenimin me ushqyerjen, thonë ekspertët.

Lexoni këtu për ushqimet që ndihmojnë tretjen./AgroWeb.org


Sa Gramë Duhet Të Humbisni Në Javë Për Një Peshë Të Qëndrueshme

Rënia nga pesha nuk bëhet sa hap e mbyll sytë.

Humbja e kilogramëve të tepërt kërkon shumë mund e djersë dhe arrihet nëpërmjet ushqyerjes së shëndetshme dhe aktivitetit fizik.

Çdo metodë tjetër që premton rënie të shpejtë nga pesha është në dëm të shëndetit.

Studimet, të cilave u referohet AgroWeb.org, rekomandojnë që njeriu duhet të synojë të humbasë minimalisht 450 gramë dhe  maksimalisht 900 gramë në javë.

Në arritjen e objektivit përfundimtar, kjo mund të tingëllojë si një zvarritje, por në një kohë afatgjatë një gjë e tillë mund të ndihmojë në mbajtjen e një peshe të shëndetshme trupore.

Nëse konsumoni 3500 kalori shtoni 450 gramë peshë trupore.

Ndaj për të humbur 900 gramë në javë ju duhet të digjni 500 kalori më shumë se sasia ditore e kalorive.

Nga ana tjetër, nëse ju humbisni peshë shumë shpejt, kjo nuk do të thotë që jeni duke eliminuar yndyrnat e tepërta.

Ekspertët sqarojnë se në rënien e shpejtë nga pesha, ajo që ndodh është se trupi eliminon lëngjet e tepërta.

Djegia e rezervave të dhjamit në trup nuk arrihet në një kohë të shkurtër.

Megjithatë ka disa përjashtime.

Në rast se një person është obez, atëherë mjekët mund të rekomandojnë ndjekjen e një regjimi me një sasi të kufizuar kalorish.

AgroWeb.org këshillon që regjime të tilla ekstreme kërkojnë gjithmonë mbikqyrjen e mjekut.

Rënia Nga Pesha Kërkon Ndryshime Në Stilin e Jetesës

Humbja e 900 gramëve masë dhjamore në javë është objektivi më i shëndetshëm për njerëzit që duhan të humbasin kilogramët e tepërt.

Ekspertët nënvizojnë se edhe një objektiv i tillë kërkon ndryshime në stilin e jetesës.

Këtu përfshihet ushqyerja e shëndetshme me fruta, perime, drithëra të plota, peshk, yndyrna të shëndetshme, arra dhe fara.

Për më tepër, njeriu duhet të intensifikojë aktivitetin fizik disa herë në javë.

Aktiviteti fizik, sado minimal, është thelbësor për mirëmbajtjen e peshës në një periudhë afatgjatë. /AgroWeb.org


Vetitë e Kivit në Zbardhjen e Lëkurës – Mënyra Natyrale në Shtëpi

Frutat, perimet dhe përbërësit natyralë janë aleatët më të mirë të organizmit si nga brenda ashtu edhe nga jashtë.


Çdo trajtim duke filluar që nga ato më të shtrenjtët e deri tek më praktikët që përgatiten në shtëpi, fuqinë vepruese e marrin nga natyra.

Njëjtë si mënyra e thjeshtë që do ju sugjerojmë sot për të pasur lëkurë sa më të shëndetshme e të bukur.

Mesa duket kivi përveçse një frut i shijshëm ekzotik ka veti të mrekullueshme përsa i përket kujdesit ndaj vetes.

Ky frut i veçantë përmban shumë vitaminë C,E, luteinë dhe acid citrik. Të gjitha këto bashkë ndihmojnë në zbardhjen e shëndetshme të lëkurës dhe rikthimin në tonalitetin e duhur.

Për të marrë të gjitha vlerat mjafton të ndiqni këshillat tona si mëposhtë.

Si ta përdorni

Mjafton të merrni një fetë kivi dhe të fërkoni lëkurën me të, qoftë pjesë të trupit apo fytyrën.


Mund ta aplikoni edhe të shtypur në formën e një maske dhe ta mbani për disa minuta në zonën që dëshironi të trajtoni.

Vitamina C që kivi e përmban me shumicë do të largojë qelizat e vdekura dhe do të veprojë si një antioksidant i mrekullueshëm.  Vitamina E nga ana tjetër siguron shkëlqim dhe hidratim të plotë të lëkurës.

Në këtë mënyrë qoftë duke ngrënë frutin apo duke e vendosur mbi lëkurë ju do të ruani freskinë e saj dhe do të stimuloni prodhimin e kolagjenit që është burimi i rinisë.

Gjithashtu ndihmon në qarkullimin e mirë të gjakut, kuron dhe parandalon aknet duke qenë se ka veti antibakteriale.

Përveçse për përdorim të jashtëm të gjitha këto veti të kivit mund t’i merrni edhe duke konsumuar frutin.

Në periudhën e verës është shumë i këshillueshëm pasi ju mbron nga rrezet e dëmshme të diellit dhe rrezatimi UV.

Duke larguar të gjithë këto probleme nga trupi juaj, kivi arrin të zbardhë lëkurën në tonalitetet e saj natyrale./AgroWeb.org

Pse Vaksina Ndaj COVID-19 Duhet Të Ruhet Në Temperatura Të Ulta?

Disa nga vaksinat ndaj Covid-19 si Pfizer ose Moderna, duhet të ruhen posaçërisht në temperatura nën zero gradë.

Por pse është kaq e rëndësishme që vaksinat të ruhen në temperatura shumë të ulta?

AgroWeb.org në bazë të të dhënave, ju njeh më poshtë me rëndësinë e ruajtjes së tyre në kushetet e caktuara.

Pse vaksinat COVID duhet të ruhen në temperatura të ulta?

Kjo ka të bëjë me një përbërës shumë të rëndësishëm që ato përmbajnë që quhet mRNA.

Injektimi i RNA-së tek një person funksionon duke e udhëzuar trupin të prodhojë një proteinë që gjendet në sipërfaqen e virusit korona.

Sistemi imunitar përgjigjet duke krijuar antitrupa kundër kësaj proteine . Kështu  e mëson trupin se si të mbrohet kundër virusit në të ardhmen.

Ky përbërës është mjaft delikat dhe mund të degradojë me shpejtësi e të shkatërrohet.

Për ta ruajtur, prodhuesit e vaksinave e veshin këtë përbërës me nanopjesëza lipide.

Këto flluska të vogla yndyre ndihmojnë në bartjen e ARN-së në qelizat tona dhe ofrojnë mbrojtje kundër enzimave që mund të shkatërrojnë materialin e brishtë gjenetik.

Megjithatë edhe kjo veshje nuk është e mjaftueshme për të mbrojtur RNA-në, prandaj këtu hyjnë në funksion temeraturat e ulta.

Formulat specifike të nanopjesëzave lipide, të cilat mbahen sekrete nga prodhuesit e ilaçeve, përcaktojnë sesa të ftohta duhet të mbahen vaksinat.

Prandaj kërkesat për ruajtjen e tyre ndryshojnë në varësi të prodhuesit.

Si mbahen të ftohta vaksinat COVID-19?

Ruajtja e vaksinave fillon nga temperatura e kontrolluar, e cila monitorohet që nga prodhuesi, qendrat e transportit, aeroplanët e deri tek kamionët për në klinikë.

Disa vaksina si Moderna, nuk kërkojnë ndonjë trajtim jashtëzakonisht të veçantë, përveç ruajtjes në temperaturë të ulët.

Ndërsa vaksina Pfizer është e paketuar në akull të thatë dhe transportohet në kontejnerë të veçantë termikë. Të cilët janë të kompletuar me sensorë që përcjellin vendndodhjen dhe temperaturat, për tu siguruar që të qëndrojë brenda intervalit të kërkuar të temperaturës.

Objektet shëndetësore gjithashtu kanë mundësinë të mbajnë vaksinat Pfizer në kontejnerët e tyre termikë dhe të shtojnë akull të thatë çdo pesë ditë deri në një muaj, ose ta ruajnë atë në një frigorifer deri në pesë ditë.

Megjithatë shpërndarja e vaksinës Pfizer në disa komunitete veçanërisht në zonat rurale është e mbushur me sfida.

Mungesa e akullit ose vështirësitë në planifikim mund të jenë disa nga sfidat që hasen.

Por me anë të teknologjisë këto sfida janë kapërcyer me sukses./AgroWeb.org


Njerëzit e Parregullt Janë më të Zgjuar? Çfarë Thonë Ekspertët

Parregullsia konsiderohet si një tipas i njerëzve të pavëmendëshëm e për rrjedhojë edhe atyre më pak të zgjuar.

Por sipas ekspertëve ky supozim fare i përgjithshëm shpesh nuk është apsak i vërtetë.

Tendenca për të qenë të rrëmujshëm lind shpesh nga një mendje gjeniale.

Këtu mund të përmendim emra si Mark Tuejn apo Albert Ajnshtajn të cilët njiheshin për rrëmujën që krijonin gjatë procesit të tyre të punës.

Gjithësesi edhe parregullësia e ka një rregull, pasi jo gjithnjë është tregues i zgjuarsisë apo gjenialitetit.

Pasi ndonjëherë kaosi i vazhdueshëm është një disavatazh që ju ndikon thellësisht jetë e përditshme

Si ta kuptoni rregullin dhe kaosin?

Kaosi dhe rregulli si koncepte, por edhe në praktikë përdorin të dy thuajse të njejtat rregulla.

Nëse në një dhomë të rregullt mund të punoni apo jetoni më qetë në një dhomë të parregullt mun dtë jeni më kreativë.

Këtë thotë edhe një studim i vitit 2013 nga Universiteti i Minesotas, i publikuar në revistën “Psychological Science”.

Ambienti ku jetojmë, ndikon shumë mënyrën se si sillemi në përditëshmëri dhe përgjatë gjithë jetës.

Në këtë eksperiment u trajtuan dy grupe punonjësish ku grupi i parë me zyrat më të rregullta ishin më të përpiktë në procesin e punës dhe zakonisht konsumonin ushqim të shëndetshëm.

Ndërsa grupi tjetër i cili vepronte në një ambient më kaotik u vu re se ishte me kreativ gjatë procesit të punës dhe njëkohësisht ushqime më pak të shëndetshme.

Kështu pë rtë gjetur zgjidhje të shpejta e shumë më kreative mesa duket duhet të dini paksa jashtë kornizave dhe të jeni spontanë e të çrregullt.

Si ta bëni këtë?

Kjo varet tërësisht nga ju dhe nga mënyra se si arrini të kombinoni mendimet tuaja.

Sipas psikologut Joy Paul Guilford, truri mund të stërvitet të jetë më kreativ dhe produktiv në të njejtën kohë.

Ndryshe quhet “të enderrosh me sy hapur”, kjo metodë ju ndihmon të stërviteni duke krijuar skenare të reja për çështje të përditshme.

Në këtë mënyrë mund të hapni horizonte të reja që përkthehet në më shumë mundësi për ju.

Nuk do të thotë domosdoshmërisht që duhet të humbisni kohë duke bërë gjithë ditën vetëm këtë proces, por udhëtimi me mendje ju ndihmon të gjeni zgjidhje të shpejta për probleme të vogla si dhe ju bën më kreativë.

Kjo mënyrë jetese pak më e shkujdesur se e zakonshmja me të cilën mund të jeni mësuar ju ndihmon t’i mendoni gjërat në një spektër të ri.

Gjithçka që duhet të bëni është ta lini mendjen tuaj të eksporojë në faza të reja të cilat mund t’ju mësojë mënyra të reja për të përballuar situatat e përditshme./AgroWeb.org

Për Një Gjumë Të Shëndetshëm – Gabimet Që Duhet Të Shmangni

Nevojat e njerëzve për gjumë janë të ndryshme.

Gjumi është një element i rëndësishëm e i pazëvëndësueshëm për shëndetin.

Një studim mbi këtë çështje, të cilit i referohet AgroWeb.org, ku morrën pjesë mbi 1 milion njerëz të rritur, sugjeron se shëndeti i mirë i zemrës kërkon 6 deri në 8 orë gjumë.

Studiuesit analizuan të dhënat e individëve që flenin 6-8 orë gjumë me të tjerët.

Gjetjet treguan se individët që flenë më pak se 6 orë gjumë janë 11 përqind më të rrezikuar nga vdekja e parakohshme prej sëmundjeve të zemrës ose ishemisë.

Nga studimi rezultoi se njerëzit që flenë më shumë se 8 orë janë 33 përqind më të rrezikuar.

Të dhënat e këtij studimi u prezantuan më herët në këtë vit në takimin e rradhës të Shoqatës Evropiane Të Kardiologjisë që u mbajt në Mynih të Gjermanisë.

Ekspertët pranuan se gjumi ndikon në shumë procese biologjike siç është metabolizimi i glukozës, tensioni i gjakut dhe inflamacioni.

Të gjitha këto procese nga ana tjetër ndikojnë tek sëmundjet kardiovaskulare.

Sipas tyre, njerëzit duhet të shmangin mungesat afatgjata të gjumit ose fjetjen e tepërt në të mirë të shëndetit të tyre.

Për të garantuar këtë, ju nevojiten hapat e mëposhtëm të sjella nga AgroWeb.org.

Më Shumë Dritë Gjatë Ditës

Drita natyrale gjatë ditës e mban ritmin biologjik të trupit në nivele të shëndetshme por edhe siguron që cilësia dhe kohëzgjatja e gjumit do të jetë në nivele optimale.

Përpiquni të jeni sa më në kontakt me dritën natyrale gjatë ditës.

Më Pak Nuanca Blu Gjatë Mbrëmjes

Ekspozimi ndaj dritës artificiale me ngjyrë blu është i keq për trurin.

Ky ndriçim e mashtron trurin dhe e bën të mendojë se është akoma ditë dhe pengon prodhimin e melatoninës, hormonit të gjumit.

Përpiquni të mos shikoni televizor, tablet apo celular të paktën 2 orë përpara se të bini për të fjetur.

AgroWeb.org ju sugjeron të mos pini kafe pasdite vonë dhe të mos flini gjatë ditës, nëse keni vështirësi per të fjetur në darkë.

Gjumi Me Orar

Ritmi biologjik i trupit ka nevojë për rregull dhe përpikmëri.

Kur flini dhe zgjoheni në një orar të caktuar keni një gjumë më cilësor.

Suplementët e Melatoninës

Melatonina është një hormon kyç për gjumin cilësor.

Suplementët e melatoninës që blihen në farmaci  duhet marrë 30-60 minuta përpara se të bini për të fjetur.

Mos Pini Alkol

Pirja e alkolit ka një ndikim negativ tek gjumi dhe hormonet.

Alkoli përkeqëson simptomat e gërrhitjes dhe pagjumësisë.

Dhoma e Gjumit

Dhoma e gjumit duhet të jetë në errësirë, e pastër dhe e ajrosur mirë.

Temperatura e ajrit në dhomë duhet të jetë rreth 20 gradë celcius por jo shumë e ngrohtë dhe as shumë e ftohtë.

Ushqimi Përpara Gjumit

Ekspertët thonë që ushqimet me karbohidrate duhen konsumuar disa orë dhe jo disa minuta para gjumit./AgroWeb.org


Ataku Në Zemër – 2020 Me 30% Ulje Të Rasteve

Doktorët në Finlandë mendojnë se pandemia e COVID-19 mund të ketë qenë arsyeja e kësaj rënie të konsiderueshme të numrit të atakëve kardiak në shtetin e tyre vitin e kaluar.

Kardiologu Mika Laine vuri re një ulje me rreth 30 % të numrit të pacientëve që pësuan një infarkt miokardiak – gjithashtu të njohur si atak në zëmër – në Spitalin Universitar Qendror të Helsinkit në prill dhe maj 2020.

Ajo që ishte veçanërisht interesante ishte se numra të ngjashëm u përsëritën kudo tjetër në Finlandë por dhe në botë.

“Kur nisëm ta studionim këtë çështje më në detaj, vumë re po të njëjtin fenomen të përsëritur kudo tjetër në Finlandë si dhe në shtete të tjera në Europë dhe SHBA. Pra ishte një fenomen global që ndodhi gjatë pandemisë së COVID,” tha ai për Euronews.

Trupa e Shëndetit Publik në Finlandë ka nisur një studim për ta kuptuar këtë fenomen më thellë.

Çfarë e shkaktojë rënien?

Siopas Laine, rënia e numrit të atakëve të zemrës ishte rezultat i ndryshimeve që u bënë pas përhapjes së pandemisë.

“Ne kemi po të njëjtat gjene si vitin e kaluar apo dy vite më parë. Pra duhet të jetë diçka në mjedis që ka ndryshuar,” tha ai.

Një faktor mund të jetë edhe kthimi tek “puna nga shtëpia” që erdhi Marsin e kaluar si pasojë e mbylljes apo “lock-downit” në të gjithë botën.

“Njerëzit janë në shtëpi, janë më pak të stresuar sepse nuk u duhet të kalojnë orë të tëra në trafik në mëngjes, duke rendur me nxitim nga shtëpia në punë dhe e kundërta,” tha Laine.

Të dhëna nga Qendra e Studimeve EU Science Hub tregon se edhe përpara pandemisë, me tepër Finlandezë punuan nga shtëpia se në çdo lloj vendi tjetër Europian.

Majin e shkuar, kjo qendër zbuloi se rreth 60 % e të punësuarve finlandez, kishin bërë ndryshmin duke punuar në punët e njohura si “teleworking”, që përfshijnë punët fleksibël, punët nga shtëpia apo ato të lidhura me internetin, telefonin apo email-in.

“Por kemi parë këtë rënie edhe tek ata që janë në pension apo që nuk punojnë pra nuk mund të jetë vetëm kjo arsyeja,” thotë Mika Laine, Kardiolog në HUS.

A kishte vërtetë më pak atakë zemre në 2020?

“Ne e dimë se shumë njerëz ndaluan cigaren nga frika se tymosja lidhet me vdekshmëri të lartë nga COVID,” tha ai.

Cilësia e përmirësuar e ajrit në fshatra dhe qytete si pasojë e mbylljes gjatë pandemisë mund të ketë luajtur një rol shumë të rëndësishëm gjithashtu, pasi grimcat e ndryshme që gjenden në ajër njihen si faktor i rëndësishëm për sëmundjet e zemrës.

Sidoqoftë jo të gjithë janë të bindur se pandemia pati një ndikim pozitiv tek të gjithë pacientët e zemrës.

Një studim i publikuar nga Kolegji Amerikan i Kardiologjisë në janar zbuloi se vdekjet si pasojë e sëmundjeve ishemike të zemrës dhe tensionit të lartë pësuan  rritje në disa pjesë të SHBA-së gjatë fillimit të pandemisë.

Studiues amerikan gjithashtu shprehën shqetësimin se disa pacientë mund të kenë vdekur si pasojë e refuzimit të trajtimit spitalor nga frika e infektimit.

Një trend i përkohshëm apo një ndryshim madhor?

Në rastin e Finlandës ama, Dr. Laine nuk ndan të njëjtin mendim.

“Ne nuk kemi parë asnjë rritje në vdekshmëri si pasojë e sëmundjeve të zemrës ndaj për momentin ne besojmë se është një rënie e vërtetë në numrin e rasteve jo sepse pacientët nuk kërkojnë ndihmë,” tha ai.

Dr. Laine raporton se numri i pacientëve që pësojnë atak kardiak në Finlandë qëndron rreth 5 % më i ulët se mesatarja, edhe pas lehtësimit të masave anti-COVID.

“Unë besoj se ky është një shembull tipik se sa ndikim mund të kenë faktorët mjedisor në infarktet e zemrës. Dhe besoj se kjo po na motivon të bëjmë disa ndryshime më të shëndetshme në mënyrën tonë të jetesës,” tha Laine./Burimi:EuroNews

Urthi – Cilat Janë Ushqimet Më Të Mira, Cilat Janë Të Dëmshme

Njerëzit po vuajnë gjithnjë e më shumë nga aciditeti i lartë në stomak ose urthi.

Urthi është një çrregullim tretës që prek stomakun dhe ezofagun.

Ndjesia e djegies është e dhimbshme dhe e parehatshme.

Kjo sëmundje shoqërohet nga simptoma të tjera që përfshijnë fryrjen, të vjellat, të përzierat, lemza, rënie në peshë, kollë e thatë dhe tharje e fytit.

Urthi kërkon një disiplinë të fortë në regjimin ushqimor.

Disa ushqime e nxisin atë dhe disa të tjera i zbusin simptomat.

Nëse vuani nga urthi atëherë duhet të shmangni domatet, djathin, kafenë, qumështin, të skuqurat, agrumet, çokollatën, ushqimet pikante, pijet e gazuara dhe sheqerin e rafinuar.

Lajmi i mirë është se disa ushqime të caktuara zbusin simptomat e urthit dhe janë ideale për shëndetin tuaj.

Selinoja

Kjo barishte arrin të neutralizojë aciditetin në stomak.

Ajo është e pasur me proteina dhe antioksidantë që mbrojnë shtresat e stomakut dhe ulin rrezikun e ulçerës në këtë organ.

Mund ta konsumoni në sallata ose lëng bashkë me mollë.

Tërshëra

Ushqimet e pasura me fibër ulin rrezikun e simptomave të aciditetit të stomakut.

Këto ushqime, siç është tërshëra dhe drithërat e plota duhen konsumuar rregullisht për të parandaluar urthin.

Xhenxhefili

Ky zhardhok është i pasur me substanca që luftojnë inflamacionin dhe fuqizojnë imunitetin.

Xhenxhefili ul prodhimtarinë e aciditetit në stomak.

Xhenxhefilin mund ta konsumoni si çaj ose ta përfshini në gatime.

Shafrani 

Kjo erëz është plot me antioksidantë aktivë që luftojnë kancerin dhe bakteret.

Studimet kanë konfirmuar se këto antioksidantë luftojnë dhe parandalojnë inflamacionin në ezofag.

Shafranin e gjeni në supermarkete.

Salmoni 

Salmoni është një burim i shkëlqyer i astaksanthinës.

Ky antioksidant, bashkë me të tjerët munden të pakësojnë ndjeshëm simptomat e urthit.

Salmoni shkatërron bakteret që shkaktojnë ulçerën në stomak.

Salmoni i egër në veçanti përmban pak yndyrë dhe rekomandohet të konsumohet rregullisht nga njerëzit që vuajnë nga urthi./AgroWeb.org