10033 Articles Written4958 Comments

Si të Pastroni një Ekspres Moka – Këshilla për ta Bërë atë të Shkëlqejë si në Fillim

Moka është një makineri që shërben për përgatitjen e kafesë, e cila u shpik gati 100 vjet më parë. Ata...

Tavë Dimërore me Oriz dhe Patate – Receta e Ngrohtë Plot Shije

Orizi përbën një nga drithërat më të preferuara të konsumatorëve shqiptarë. Recetat e gatimit me këtë drith janë të thjeshta....

5 Këshilla për të Parandaluar Zjarrin në Kuzhinë – Çfarë të Bëni Nëse ka një Shpërthim Zjarri

Kur bëhet fjalë për gatimin në shtëpi, është shumë e rëndësishme të siguroheni se po bëni gjithçka që mundeni për...

Pite të Buta me Majdanoz dhe Hudhra – Shije Fantastike

Pitet e shtëpisë janë padyshim ndër më të preferuarat e që të vjen t’i shijosh në çdo kohë. Mes recetave...

5 Vitaminat që ju Ndihmojnë të Jeni më Produktivë

Nëse kohët e fundit keni kërkuar më shumë motivim për të qenë produktiv, marrja e disa lëndëve ushqyese mund të...

Zbuloni Llojin e Kanellës Mirëbërëse për Shëndetin

Kanella është një erëz që shpalos shumë shije dhe aroma. Vlerat shëndetësore të saj janë befasuese. Shumica e njerëzve nuk...

Si të Përgatisni Gurabiet e Famshme të Kuqe

Gurabiet e dikurshme me sheqer të kuq, apo siç njihen për një pjesë të shqiptarëve “Gurabie 5 lekëshe” janë fantastike...

Vlerat e Ujit të Ngrohtë për Organizmin

Uji është i pazëvëndësueshëm për shëndetin. Ai është mbështetja më e fortë për lëkurën, muskujt dhe gjymtyrët. Uji ndihmon qelizat e...

Çaji Shëndetësor nga Anasoni i Shkodrës dhe Glikanxo e Korçës

Glikanxo është një bimë që rritet në zonat mesdhetare dhe ato të Shqipërisë. Ajo i përket të njëjtës familje botanike...

A Mund të Përkeqësohen Aknet nga Konsumi i Agrumeve?

Megjithëse debati për lidhjen midis ushqimit dhe akneve vazhdon, ka prova që dëshmojnë se disa ushqime të tilla si agrumet,...

Tortë Tabosh Berati – Receta e Vjetër Plot Shije

Kjo recetë kërkon vetëm tre përbërës të thjeshtë për t’ju dhuruar një shije fantastike. Ndryshe njihet edhe si torta tabosh,...

Ushqimi që nuk Duhet të Konsumoni për Sëmundjet e Zemrës

Yndyrnat janë të nevojshme për mbarëvajtjen e funksioneve në organizëm, por jo të gjitha syresh janë të shëndetshme, veçanërisht për...

Supë e Ngrohtë me Spinaq dhe Oriz – E Shijshme Plot Shëndet

Një supë e shëndetshme, e pasur në vlera ushqyese dhe e shijshme sa më s’ka. AgroWeb.org ju sjell më poshtë...

Mënyra për të Ulur Faturën e Energjisë

Të gjithë e kemi parasysh ndjesinë kur fatura e energjisë elektrike të shkarkon gjithë energjinë e brendshme, ndërsa ndjen xhepin...

Dhimbjet e Barkut – Metodat Natyrale për Shërimin e Shpejtë

Dhimbjet e barkut janë ndër komplikacionet shëndetësore më të shpeshta që prekin organizmin dhe trupin e njeriut. Mjafton një ftohje...

Mënyra më e Saktë – Si të Zieni Mishin e Pulës Duke Ruajtur Vlerat Ushqimore

Nuk ka dyshim se recetat e gatimit me mish pule janë fantastike në shije, veçanërisht në përgatitjen e supave, përgatitja...

Mish Qengji me Portokall dhe Rozmarinë – Krokant me Aromë dhe Shije

Mishi i butë si pambuk dhe salca e shijshme e plot aromë që do të provoni, do ta bëjë këtë...

Si të Përgatisni Gjalpin e Tretur – Mënyra e Duhur

Gjalpi i tretur nuk është asgjë tjetër veçse gjalpë i cili nuk ka përmbajtje uji apo proteinat e qumështit. Tradita...

Vaj Ulliri dhe Speca Djegës për Shëndet të Mirë dhe Organizëm të Fortë

Vaji me speca djegës është kombinimi ideal në pothuajse çdo gatim. Në Shqipëri, përdoret shpesh për të kompletuar shijen e...

4 Përfitimet më të Mira që i Vijnë Organizmit nga Hudhra

Hudhra ofron një sërë vlerash dhe përfitimesh të mëdha për shëndetin e njeriut. Ndonëse vendi ynë nuk eksporton hudhër, shumë...

Çfarë Duhet në Hani në Dhjetor – Më të Shëndetshmet e Stinës

Në dhjetor duket sikur edhe ushqimet marrin ngjyra festive. Dhe nuk mund të mos mendosh për gjelin e detit të...