Lulelakra është një perime shumë e shëndetshme për njeriun.

Lulelakra shpesh përshkruhet si një ushqim shumë i pasur në vlera por jo të gjithëve u pëlqen.

Megjithatë, përshkrimi i fundit nuk vlen aspak nëse di ta gatuash në mënyra të ndryshme.

Fakte Interesante Për Lulelakrën

Kjo perime është ndër të paktat që nuk e do dritën e diellit.

Tufa e perimes së bardhë është në të vërtetë forma e pazhvilluar e një luleje, e cila në rast se nuk do të mbrohej nga gjethet e trasha do të prodhonte klorofil dhe lule por të pangrënshme.

Kjo perime mund të rritet edhe në ngjyra të tjera siç është portokallia, jeshilja dhe vjollca.

Vlerat Shëndetsore Të Perimes Së Bardhë

Vitaminat dhe mineralet për imunitetin

Lulelakra përmban antioksidantë të cilët janë thelbësorë për sistemin imunitar.  Lulelakra është e pasur me vitaminë B1, B2, B3, B5, B6, B9, C, Omega-3 dhe vitaminë K.

Kundër qelizave të dëmshme

Lulelakra njihet si një perime super e shëndetshme sepse është një burim sulforafani, një substancë që sulmon qelizat e dëmshme dhe ngadalëson rritjen e qelizave tumorale.

Shëndeti i zemrës

Alicina dhe sulforafani që e përmendëm më lart, përmirësojnë shëndetin kardiovaskular.

Alicina pakëson gjasat e ishemisë dhe sëmundjeve të zemrës.

Sulforani përmirëson tensionin e gjakut dhe veshkat.

Tretja

Lulelakra është një burim i mirë fibre që përmirëson tretjen.

Një racion me lulelakër përmban 3.35 g fibër dietike, e cila pastron sistemin tretës nga substancat e dëmshme.

Detoksifikimi

Antioksidantët tek lulelakra luajnë një rol detoksifikues dhe ndihmojnë në rënien në peshë.

Kjo perime përmban pak kalori dhe mund të gatuhet në mënyra interesante.

E mirë për shtatzaninë

Kjo perime përmban folat, një vitaminë e dobishme për një shtatzani të shëndetshme.

Mungesa e folatit tek gratë shtatzënë mund të shkaktojë shumë probleme tek fetusi.

Kundër inflamacionit

Lulelakra lufton inflamacionin në mënyrë funksionale.

Ajo e pajis imunitetin me substancat që i nevojitet t’i kundërpërgjigjet inflamacionit.

Shëndeti mendor

Lulelakra është e pasur me vitamina të kompleksit B të cilat i nevojiten trurit  çdo ditë për të kryer funksionet e tij./AgroWeb.org