nga AgroWeb më 21 April, 2020

Shtyhet Gjendja e Jashtëzakonshme – Kufizime Deri në Qershor

Pandemia e koronavirus e ka detyruar botën të frenojë thuajse çdo veprimtari. Njejtë edhe në Shqipëri që prej datës 24 mars, u shpall gjendja e jashtëzakonshme prej pandemisë së shkaktuar nga COVID-19. Sipas një lajmërimi nga Kryeministri Edi Rama në rrjete sociale, më pas të miratuar edhe nga Këshilli i Ministrave, gjendja e jashtëzakonshme do […]

nga AgroWeb më 18 April, 2020

Lidhja mes Pagjumësisë dhe Tensionit të Lartë – Zgjidhja e Duhur që Vjen në Ndihmë

Një studim i fundit shkencor mbi tensionin ka zbuluar se njerëzit që vuajnë nga pagjumësia kronike janë tejet të rrezikuar nga tensioni i lartë i gjakut. Sipas studimeve, të cilave u referohet AgroWeb.org, njerëzit të cilëve u duhet më shumë se 15 minuta për t’i zënë gjumi rrezikohen disa herë më shumë nga tensioni i […]

nga AgroWeb më 18 April, 2020

Ashure me Arra, Ëmbëlsira e Dashur Plot Vlera – Merrni Recetën e Saktë

Falë përbërësve të saj, kjo ëmbëlsirë mbart shumë vlera të mira shëndetsore, siç janë fibrat, mineralet, proteinat dhe vitaminat Është një ndër ëmbëlsirat më të shijshme dhe më të dashura për shqiptarët. Tradita e përgatitjes së saj në familjet shqiptare është e hershme po aq sa edhe mbetet ende ndër më të preferuarat sidomos në […]

nga AgroWeb më 17 April, 2020

Frikë Jo, Ushqim Po 

Refrenit të këtyre kohëve, “Frikë jo, kujdes po” do t’i shkonte shumë përshtat dhe një version që ka të bëjë me nevojën bazë të njerëzve në izolim: ushqimin. Mungesa do të krijonte probleme të mëdha, e paniku ndër njerëz u shfaq që në ditët e para të izolimit. Dëshmia më e madhe e kësaj frike […]

nga AgroWeb më 17 April, 2020

COVID-19 Prezent Edhe Gjatë Sezonit Veror – Këshillat e ISHP

Edhe pse kurba epidemiologjike e COVID-19 paraqitet në një nivel të qëndrueshëm, virusi do të jetë prezent edhe gjatë sezonit veror. Eugena Tomini, eksperte pranë Institutit të Shëndetit Publik argumentoi në një nga mediet e vendit se situata aktuale paraqitet e qëndrueshme dhe se piku i të shtruarve në dy spitale ishte më 25 mars. […]

nga AgroWeb më 17 April, 2020

Mos Harro Të Pish Ujë Në Këtë Kohë Karantine

Kur njerëzit janë të kapluar nga ankthi, harrojnë të pijnë ujë. Këtë e thonë ekspertët, sipas të cilëve, konsumi i ujit gjatë ditëve të karantinës si pasojë e pandemisë COVID-19 është i ulët në mesin e popullësisë së gjerë. Të gjithë ne jemi të stresuar dhe në ankth si pasojë e pasigurisë që ka shkaktuar […]

nga AgroWeb më 16 April, 2020

Krem Vanilje – E Ëmbël, E Lehtë, Delikate

Një ëmbëlsirë e lehtë, kremoze, me shije magjepsëse, që të përfshin tërësisht menjëherë sapo e provon. Përgatitet shumë shpejt dhe thjeshtë me pak përbërës por shija e saj do t’ju ndjellë padyshim shijen. Krem vanilje është një ëmbëlsirë fantastike, e cila mund të konsumohet në çdo kohë të ditës, e sidomos pas vakteve të drekës […]

nga AgroWeb më 16 April, 2020

Solucionet e Pastrimit – Shkak i Sëmundjeve Të Mushkërive

Dita e pazarit mujor shoqërohet gjithmonë me përpjekje të ethshme për gjetjen e duhur të solucioneve të pastrimit. Nga dëshira për të patur një higjenë të shkëlqyer në shtëpi, amvisat zgjedhin gjithnjë një larmi solucionesh pastruese, zbardhuese apo disinfektuese. Ajo që amvisat nuk dinë, është se këto solucione janë të tmerrshme për shëndetin. Një studim […]

nga AgroWeb më 16 April, 2020

8 Ushqyesit Më Të Nevojshëm Gjatë Karantinës

Nuk mund ta mohojmë që pandemia e COVID-19 ka ndryshuar shumë prej marrëdhënieve të shqiptarëve me ushqimin. Shumica prej nesh po gatuajnë në shtëpi, me një fokus të veçantë tek freskia, vitaminat dhe mineralet por edhe tek mos shpërdorimi i ushqimit. Në këto ditë të vështira, është shumë e rëndësishme që frigoriferi dhe kuzhina jonë […]

nga AgroWeb më 15 April, 2020

COVID-19, Përse Nuk Duhet Të Eksperimentojmë Me Suplementët

Higjena, ushqyerja e shëndetshme dhe aktiviteti fizik në kushtet e shtëpisë janë tre hapat më të rëndësishëm të përballjes me karantinën. Megjithatë, ekspertët kanë vënë re një përdorim të shtuar të suplementëve nga njerëzit që janë të shqetësuar për sigurinë në këto kohë të vështira. Ndër suplementët më të përdorur në këto kohë pandemie janë: […]

nga AgroWeb më 15 April, 2020

Mushkonjat, A Ekziston Rreziku i Shpërndarjes Së Koronavirusit?

Në vazhdën e pasigurisë që ka krijuar situata e pandemisë së COVID-19,  të gjithë ne kemi shumë pikëpyetje për këtë armik të padukshëm dhe mundësitë që gjen ai për të pushtuar organizmin e njeriut. Në rrjetet online të informacionit ka shumë lajme të rreme por edhe të sakta për mënyrat  e përhapjes së COVID-19. Transmetimi […]

nga AgroWeb më 15 April, 2020

Koronavirus – Forcohen Masat e Sigurisë Ushqimore

Në kushtet e situatës aktuale ku vendi është prekur nga COVID-19, Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural ka forcuar masat e mbrojtjes së sigurisë ushqimore duke kërkuar regjistrimin e operatorëve profesionistë, që do shërbejnë në gjurmueshmërinë e produkteve ushqimore dhe hartimin e planit në funksion të parandalimit të përhapjes së infeksionit nga nëpunësit që janë […]