nga AgroWeb më 17 June, 2020

Maska Për 80% Të Popullsisë Që Të Shpëtojmë Nga Koronavirusi

Maskat mund të jenë të një rëndësie jetësore për të mbajtur COVID-19 larg dhe mbi të gjitha për të shmangur izolime të mëtejshme në të ardhmen e afërt apo edhe të largët. Shumë vende të botës po përpiqen të dalin nga karantina me hapa të ngadaltë e të kujdesshëm duke theksuar se njerëzit duhet të […]

nga AgroWeb më 17 June, 2020

OBSH: Pandemia e COVID-19 Po Përkeqësohet

Ekspertët në mbarë globin po paralajmërojnë një valë të dytë të COVID-19 në vazhdën e shifrave të larta të infeksionit që po raportohen çdo ditë që arrijnë me mijëra. Ndonëse shifrat e rasteve dhe vdekjeve nga COVID-19 janë përmirësuar në disa vende të botës, rreziku i infektimit nga ky virus mbetet i lartë, madje po […]

nga AgroWeb më 16 June, 2020

Biskotat Me Gjalpë Kikiriku – Të Lehta me Shije të Veçantë

Gjalpi i kikirikut është ndër produktet më të pasura me ushqyesit makro dhe mikro. Ai mund të mos jetë aq i shëndetshëm sa spinaqi apo brokoli, megjithatë është një burim i pasur i vitaminës E, B3, B6, folatit, magnezit, bakrit dhe manganit. Ai gjithashtu përmban vitaminat B5, hekur, kalium, zink dhe selenium në sasi më […]

nga AgroWeb më 16 June, 2020

Ekspertët Konfirmojnë Problemet me Gjumin Për Shkak të Pandemisë

Një studim i bërë në Britaninë e Madhe tregoi se pandemia ka prishur gjumin e njerëzve. Sipas studimit njerëzit tani flinin shumë pak dhe shikonin ëndrar të çuditshme. Në Wake Up në Top Channel është i ftuar psikologu i njohur, Edmond Dragoti i cili dha disa shpjegime se pse pandemia ka ndikuar në prishjen e […]

nga AgroWeb më 15 June, 2020

Uji “Dukat”, Një Burim Shëndeti Për Kockat dhe Zemrën

Dimë se uji është jetik. Se mund të jetojmë më gjatë pa ngrënë, por më pak pa pirë ujë. Por çfarë dimë për përmbajtjen dhe vlerat e lëngut pa ngjyrë e pa aromë, por plot me ushqyes që na e zgjasin jetën? Kur vjen puna te përmbajtja e ujit, ka dy elemente që duhen marrë […]

nga AgroWeb më 15 June, 2020

Gjellë e Shpejtë Verore Me Bizele Dhe Kërpudha

Gatimi është padyshim një veprim që duhet kryer me dashuri. Falë kësaj ‘erëze’ jo dhe aq sekrete, çdo amvisë mund të krijojë receta të larmishme, plot shije e vlera. Në rastin e bizeleve, amvisat shkojnë përtej gjellës tradicionale me bizele dhe karrota dhe i përfshijnë kokrrat e gjelbërta plot vlera në shumë receta të larmishme […]

nga AgroWeb më 15 June, 2020

Shqiptarët Kthehen në Punë të Stresuar – Profesionet që po Vuajnë më Shumë Pasojat

Me heqjen e kufizimit të lëvizjeve, qetësia e karantinës në qytete, ia ka lënë vendin zhurmës. Njerëzit i janë kthyer jetës me të njëjtën dinamikë, si përpara pandemisë, duke na risjellë dhe trafikun e rënduar. Por pas më shumë se 2 muaj në karantinë, kthimi në normalitet nuk është  njëlloj për të gjithë. Sipas psikologëve, […]

nga AgroWeb më 15 June, 2020

Me Standardet e BE – Bulmeti Shqiptar Gati Për Tregjet e Huaja

Shqipëria bëhet gati të nisë eksportin e produkteve blegtorale (qumësht, gjalp, djathë) në tregjet e huaja. Zv.drejtoresha e Institutit të Sigurisë Ushqimore dhe Veterinar (ISUV), Jona Boçi, tha se, “Shqipëria është një vend në zhvillim që ka bërë ndryshime kolosale në drejtim të rritjes së sigurisë ushqimore. Nga ferma që prodhonin për vetëkonsum dhe shisnin […]

nga AgroWeb më 12 June, 2020

E Vërteta Mbi Pesticidet Në Shqipëri – Faktet Që Duhet Të Dini

Kur dëgjon apo lexon lajme rreth pesticideve, në sfond shoqërohet me një ndjesi paniku dhe pasigurie. Mjafton që dikush të përmendi hormone dhe fruta që të krijohet një diskutim i gjerë mes qytetarëve. AgroWeb.org rreth kësaj çështjeje arriti të siguronte disa të dhëna nga ekspertët e departamentit të agrobiznesit pranë CBS. Sipas tyre pesticidet janë […]

nga AgroWeb më 12 June, 2020

Si Të Përgatisni Vetë Çokokrem Krejt Lehtë Në Shtëpi

Më ishte kthyer gati në makth dalja me tim bir në supermarket dhe koshi që mbushej kryesisht me çokokrem, qumësht me kakao, çokollata, akullore po me kakao. I donte e më vinte keq të mos ia merrja, plus që pediatri më tha se deri sa i ha ushqimet e tjera, s’kisha pse e pengoja të […]

nga AgroWeb më 12 June, 2020

Sa më të Stinës, aq më tepër Natyrale

Na ka ndodhur të gjithëve që, kur konsumojmë perime që nuk janë të stinës, na duken si pa shumë shije dhe pa atë aromën e veçantë të freskisë. Domatet, patëllxhanat, kastravecat apo specat e dimrit duket sikur nuk ngjasojnë fare me ato të stinës kur prodhohen. Por, në bazë të kërkesës së tregut për t’i […]

nga AgroWeb më 12 June, 2020

Pjekja, Hobi i Karantinës Që Po Ju Merr Në Qafë

Izolimi i gjatë në kushtet e shtëpisë për shkak të pandemisë së COVID-19 i ka kthyer njerëzit në master chief të kuzhinës. Pandemia na ka detyruar të ndryshojmë pjesë të rëndësishme të stilit të jetesës por sipas një hipoteze të Nju Jork Tajms, këto ndryshime mundet të na kenë mbrojtur nga koronavirusi por edhe rritur […]