nga AgroWeb më 17 April, 2020

COVID-19 Prezent Edhe Gjatë Sezonit Veror – Këshillat e ISHP

Edhe pse kurba epidemiologjike e COVID-19 paraqitet në një nivel të qëndrueshëm, virusi do të jetë prezent edhe gjatë sezonit veror. Eugena Tomini, eksperte pranë Institutit të Shëndetit Publik argumentoi në një nga mediet e vendit se situata aktuale paraqitet e qëndrueshme dhe se piku i të shtruarve në dy spitale ishte më 25 mars. […]

nga AgroWeb më 17 April, 2020

Mos Harro Të Pish Ujë Në Këtë Kohë Karantine

Kur njerëzit janë të kapluar nga ankthi, harrojnë të pijnë ujë. Këtë e thonë ekspertët, sipas të cilëve, konsumi i ujit gjatë ditëve të karantinës si pasojë e pandemisë COVID-19 është i ulët në mesin e popullësisë së gjerë. Të gjithë ne jemi të stresuar dhe në ankth si pasojë e pasigurisë që ka shkaktuar […]

nga AgroWeb më 16 April, 2020

Krem Vanilje – E Ëmbël, E Lehtë, Delikate

Një ëmbëlsirë e lehtë, kremoze, me shije magjepsëse, që të përfshin tërësisht menjëherë sapo e provon. Përgatitet shumë shpejt dhe thjeshtë me pak përbërës por shija e saj do t’ju ndjellë padyshim shijen. Krem vanilje është një ëmbëlsirë fantastike, e cila mund të konsumohet në çdo kohë të ditës, e sidomos pas vakteve të drekës […]

nga AgroWeb më 16 April, 2020

Solucionet e Pastrimit – Shkak i Sëmundjeve Të Mushkërive

Dita e pazarit mujor shoqërohet gjithmonë me përpjekje të ethshme për gjetjen e duhur të solucioneve të pastrimit. Nga dëshira për të patur një higjenë të shkëlqyer në shtëpi, amvisat zgjedhin gjithnjë një larmi solucionesh pastruese, zbardhuese apo disinfektuese. Ajo që amvisat nuk dinë, është se këto solucione janë të tmerrshme për shëndetin. Një studim […]

nga AgroWeb më 16 April, 2020

8 Ushqyesit Më Të Nevojshëm Gjatë Karantinës

Nuk mund ta mohojmë që pandemia e COVID-19 ka ndryshuar shumë prej marrëdhënieve të shqiptarëve me ushqimin. Shumica prej nesh po gatuajnë në shtëpi, me një fokus të veçantë tek freskia, vitaminat dhe mineralet por edhe tek mos shpërdorimi i ushqimit. Në këto ditë të vështira, është shumë e rëndësishme që frigoriferi dhe kuzhina jonë […]

nga AgroWeb më 15 April, 2020

COVID-19, Përse Nuk Duhet Të Eksperimentojmë Me Suplementët

Higjena, ushqyerja e shëndetshme dhe aktiviteti fizik në kushtet e shtëpisë janë tre hapat më të rëndësishëm të përballjes me karantinën. Megjithatë, ekspertët kanë vënë re një përdorim të shtuar të suplementëve nga njerëzit që janë të shqetësuar për sigurinë në këto kohë të vështira. Ndër suplementët më të përdorur në këto kohë pandemie janë: […]

nga AgroWeb më 15 April, 2020

Mushkonjat, A Ekziston Rreziku i Shpërndarjes Së Koronavirusit?

Në vazhdën e pasigurisë që ka krijuar situata e pandemisë së COVID-19,  të gjithë ne kemi shumë pikëpyetje për këtë armik të padukshëm dhe mundësitë që gjen ai për të pushtuar organizmin e njeriut. Në rrjetet online të informacionit ka shumë lajme të rreme por edhe të sakta për mënyrat  e përhapjes së COVID-19. Transmetimi […]

nga AgroWeb më 15 April, 2020

Koronavirus – Forcohen Masat e Sigurisë Ushqimore

Në kushtet e situatës aktuale ku vendi është prekur nga COVID-19, Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural ka forcuar masat e mbrojtjes së sigurisë ushqimore duke kërkuar regjistrimin e operatorëve profesionistë, që do shërbejnë në gjurmueshmërinë e produkteve ushqimore dhe hartimin e planit në funksion të parandalimit të përhapjes së infeksionit nga nëpunësit që janë […]

nga AgroWeb më 15 April, 2020

Mbi 150 Ton Bimë Mjekësore Shqiptare u Eksportuan në SHBA e Gjermani në Mars

Në bashkinë Malësi e Madhe, mbi 150 tonë bimë mjekësore janë eksportuar drejt tregjeve të SHBA-së dhe Gjermanisë vetëm gjatë muajit mars, ndërsa grumbullimi dhe përpunimi në këtë sektor vijon me po të njëjtin intensitet, në kushtet e masave kundër COVID-19. Në vlerë eksportet e këtij sektori kapën shifrën e 324 mijë USD, vlerë kjo […]

nga AgroWeb më 15 April, 2020

Ministria e Shëndetësisë Publikon të Dhënat e Reja – Shkon në 494 Numri i të Prekurve në Vend

Gjatë ditës së sotme Minsitria e Shëndetësisë bëri dhe përditësimin e të dhënave në lidhje me të prekurit me COVID-19 në vend. Zëvendës Ministria e Shëndetësisë, Mira Rakacolli ka bërë me dije për mediat se gjatë 24 orëve të fundit janë janë testuar 252 persona të dyshuar. Mes tyre 44 janë personel shëndetësor nga të […]

nga AgroWeb më 14 April, 2020

Hapat Që Ndjekin Mjekët Dhe Infermierët Për T’u Mbrojtur Nga COVID-19

Mjekët dhe infermierët janë sot heronjtë e vërtetë të betejës kundër virusit COVID-19. Të mobilizuar plotësisht në vijën e parë të betejës, bluzat e bardha janë të rrezikuar prej virusit në çdo moment. Ata punojnë orar pa orar dhe puna e sakrificat e tyre janë të pashembullta. E vetmja gjë që kërkojnë prej nesh janë […]

nga AgroWeb më 14 April, 2020

COVID-19 në Shqipëri: Tashmë Gjysma e Të Prekurve Ka Arritur të Shërohet

Pak momente më parë Ministria e Shëndetësisë pohoi për një rritje të rasteve me COVID-19 në vend. Eugena Tomini, nga Instituti i Shëndetit Publik deklaroi se gjatë 24 orëve të fundit ka vijuar puna në terren për konfirmimin e rasteve të kontaktit. Sipas të dhënave të bëra publike, dje janë testuar 236 persona të dyshuar […]