nga AgroWeb më 14 April, 2020

COVID-19 Mund Të Kthehet Në Virozë Të Stinës – Si Të Përgatitemi

Autoritetet globale të shëndetësisë nuk përjashtojnë mundësinë që COVID-19 të transformohet në një virozë të stinës, e njëjtë me gripin stinor. Pak ditë më parë, drejtori i Institutit Kombëtar të Alergjive Dhe Sëmundjeve Infektive në Shtetet e Bashkuara, Anthony Fauci, tha se në bazë të të dhënave të deritanishme, COVID-19 mund të rikthehet sërish në […]

nga AgroWeb më 9 April, 2020

Receta e Sulltanit Që Magjepsi Perandoreshën e Francës

Gjatë një vizitë në sarajet Topkapi në Stamboll, veçanërisht në seksionin e kuzhinës, mund të mësosh shumë për recetat e preferuara të disa prej sultanëve më të famshëm të Perandorisë Osmane. Një prej tyre është ajo e Hünkar Beğendi,(receta që i pëlqeu Sultanit) një gatim me bazë patëllxhani dhe mish qingji që thuhet se ka […]

nga AgroWeb më 9 April, 2020

Sa Kohë Do të Duhet që COVID-19 të Largohet nga Shqipëria – Çfarë Thonë Mjekët

Mbyllja përfundimtare e çështjes COVID-19 ende ngre pikëpytje në mjediset shkencore kudo në botë. Është ende e paqartë rruga që do të marrë pandemia në këtë pikë sipas tyre, ndaj kujdesi duhet të jetë i madh. Gjithësesi disa kritere janë vendosur se kur kjo pandemi do të quhet e mposhtur. Këtë e konfirmojnë ekspertë të […]

nga AgroWeb më 8 April, 2020

SME-të Mund të Përfitojnë nga Skema Financiare për Inovacion dhe Teknologji

Agjencia Shqiptare e Zhvillimit të Investimeve (AIDA), fton bizneset e vogla dhe të mesme (SME) të aplikojnë për të përfituar nga skema financiare “Fondi i Inovacionit”. Fondi i Inovacionit, ka për qëllim t’i shtohet buxhetit të ndërmarrjes, duke shërbyer si një nxitje për SME-të për të audituar nevojat e tyre për inovacion dhe teknologji, për […]

nga AgroWeb më 8 April, 2020

Vështirësitë nga Covid 19 – Si Mund Të Përfitojnë Fermerët nga Fondi prej 11 Miliardë Lekësh

Qeveria ka miratuar garancinë shtetërore të huasë me bankat e nivelit të dytë për pagat e bizneseve, aktiviteti i të cilëve është prekur nga vendimet e qeverisë në kuadër të menaxhimit të situatës së krijuar nga COVID-19. Vendimi, prezanton kushtet dhe kriteret për Marrëveshjen e Garancisë Shtetërore të Huasë dhe Marrëveshjes, limitet e alokuara të […]

nga AgroWeb më 8 April, 2020

OBSH: Është Shumë Herët Për të Përshkallëzuar Kufizimet

Në një deklaratë për mediat drejtori i Organizatës Botërore të Shëndetësisë për Evropën, Dr. Hans Henri P. Kluge diskutoi rreth heqjes së kufizimeve që parandalojnë përhapjen e koronavirusit. Sipas tij përparimi që kontinenti evropian ka bërë deri më tani është jashtëzakonisht i brishtë. Situata e përhapjes së COVID-19 në shumë shtete të Evropës është ende […]

nga AgroWeb më 8 April, 2020

Zgjerohet Harta e Të Prekurve – Mjekët u Bëjnë Thirrje Qytetarëve Për Kujdes

Ministria e Shëndetësisë në një deklaratë për mediat konfirmoi se në vendin tonë numri i të prekurve me COVID-19 ka shkuar në 400. GJatë testimeve të kryera në 24 orët e fundit,17 shtetas kanë rezultuar pozitivë. Mjekët të cilët janë në linjën e parë të kujdesit kanë pohuar se numri i të shëruarve ka shkuar […]

nga AgroWeb më 7 April, 2020

Bëhuni Gati Për Pamjet Spektakolare të Hënës Rozë – Kur Mund Ta Shihni

Ajo që njihet si Hëna Rozë apo Hëna e Trëndafiltë e Pashkëve pritet të jetë e dukshme sot dhe nesër. Hëna Rozë do të shihet e plotë dhe do të ofrojë pamje të mrekullueshme. Ajo do të shfaqet mbrëmjen e sotme por edhe mëngjesin e nesërm. Hëna e plotë do të arrijë pikun kur sfera […]

nga AgroWeb më 7 April, 2020

Rikthehet Kultivimi i Orizit Pas 30 Vitesh Në Zonën e Zadrimës

Në zonën e Zadrimës ka rinisur pas 30 vitesh kultivimi i orizit fillimisht në disa dynim nga njësia e agroturizimit, “Mrizi i Zanave”. Altin Prenga që ka ndërmarrë këtë nismë tha se prodhimi do të përdoret për llogari të Mrizit dhe më këtë rast do të ringjallen disa nga recetat autoktone të gatimeve me oriz. […]

nga AgroWeb më 7 April, 2020

Vazhdon Identifikimi i Rasteve – ISHP Konfirmon se Numri i të Shëruarve Ka Shkuar në 131

  Ministria e Shëndetësisë ka konfirmuar përmes një deklarate për mediat 6 raste të reja me COVID-19, duke e çuar numrin e të prekurve në 383. Numri total i të shëruarve nga ana tjetër gjithashtu po rritet, vetëm gjatë 24 orëve të fundit 15 persona kanë rezultuar negativë. Në total numri i të shëruarve në […]

nga AgroWeb më 6 April, 2020

COVID-19- Legjendat Urbane Më Të Rrezikshme Se Virusi

COVID-19 është kryefjala e çdo dite. Interneti po gëlon nga informacione për Koronavirusin që ka gjunjëzuar të gjithë planetin. Në mesin e lajmeve të shumëta të cilat na bombardojnë çdo minutë, ekziston një vijë shumë e hollë mes të vërtetës dhe gënjeshtrës. Disa prej legjendave urbane më qesharake por edhe të frikshme në rrjet në lidhje […]

nga AgroWeb më 6 April, 2020

377 Raste me COVID19 në Vend – Tirana dhe Shkodra Qyetet Më të Prekura

Në deklaratën e sotëme nga Ministria e Shëndetësisë, rastet e konfirmuara me virusin COVID-19 kanë arritur në 377 të prekur. Vetëm 24 orët e fundit janë shënuar 16 të infektuar të rinj në disa qytete të Shqipërisë. Rreth 30% e këtyre të infektuarve raportohet se janë shëruar dhe kanë lënë spitalin për t’u izoluar në […]